Kosgeb Destekleri

PTT Kargo Kaç Günde Gelir? PTT Teslim Süresi

24.02.2023
PTT Kargo Kaç Günde Gelir? PTT Teslim Süresi

PTT kargo kaç günde gelir, sorusu internet sitelerinden alışveriş yapan kişilerin en çok merak ettiği konulardandır. Vatandaşlar alışveriş sitelerinden ürün satın aldıkları zaman PTT kargo ile ürünleri gönderilecek ise kargo ne zaman gelir diye merak ediyor. Bu yazımızda kargonuzun tahmini ne kadar sürede teslim edileceğini geri iadeli kargoya ne olur ptt iadeli taahhütlü posta kaç günde gider geliş süresi ne kadardır ayrıntılı olarak paylaştık.

Bir çok alışveriş sitesi fiyatlarının uygunluğundan dolayı PTT kargoyu tercih etmektedir. PTT kargo, Türkiye’nin her yerine kısa sürede ürünleri ulaştırdığı için ve ücretlerinin diğer kargo firmalarına göre uygun olduğu için en çok tercih edilen firmalardan biridir. İnternet sitelerinden alışveriş yapan vatandaşlar kargolarının ne zaman ellerine ulaşacağını merak ediyor. Durum böyle olunca da internete girerek “ptt kargo kaç günde gelir” diye aramaya başlıyor. PTT kargo vatandaşların alışverişlerini en kısa sürede evlerine kadar ulaştıran firmalardan birisidir. Alışveriş sitelerinden ürün alanlara kısa süre içerisinde teslimatları gerçekleştirilir. Fakat vatandaşlar PTT kargo teslim süresi ne kadar diye merak ediyor. Yani almış oldukları ürünlerin ellerine ne zaman ulaşacaklarını merak ediyorlar. Bu yazımızda ayrıntılı olarak ortalama teslim süresi hakkında ayrıntılı bilgi verdik.

PTT Kargo Kaç Günde Gelir?

PTT kargo teslim süresini etkileyen bir çok faktör bulunmaktadır. Şubeye veya eve teslim, köyde ikamet etmek, yoğunluk bu faktörlerdendir. Şehirde yaşayan bir kişinin kargosu ile köyde yaşayan bir kişinin kargosu aynı süre içerisinde teslim edilemez. Köyde yaşayanların kargo teslim süresi daha uzun sürer. Süre uzun sürdüğü zamanda vatandaşlar “ptt kargo ne zaman gelir” diye merak ediyor. Kargonun barkod numarası elinizde bulunuyorsa PTT gönderi takip sayfasından sorgulamaya yaparak kargo hareketlerini görebilirsiniz.

PTT kargo ile gelen kargoların ne zaman teslim edileceğini net olarak söylemek mümkün olmasa da, teslimat sürelerinin ortalama 2-3 gün olduğunu söyleyebiliriz. Fakat teslimat süresini etkileyen bir çok faktör olduğunu da unutmayalım. Kargo takip numarası ile kargo hareketlerine göz atarak ne zaman teslim edileceğini aşağı yukarı tahmin edebilirsiniz. PTT kargoya gönderilecek ürünler teslim edildikten sonra bir kaç aşamadan geçmektedir.

Örnek vermek gerekirse İstanbul’dan Malatya’ya PTT kargo ile paket gönderildiğini varsayalım. Gönderilecek olan kargo teslim edildikten sonra dağıtım şubesine gönderilir. Dağıtım şubesine giden kargo daha sonra Malatya İlindeki dağıtım şubesine ve adresine getirilecek olan şubeye teslim edilir. Eğer kargo şubeden teslim alınacaksa kargo teslim süresi daha kısadır. Çünkü bulunduğunuz bölgeye ulaştırılacak olan kargonun teslim süresi uzayabilir. Dağıtım aracına verilmeden şubeden kargo almak süreyi kısaltacaktır. Fakat kargonun evinize gelmesini beklerseniz bu süre ortalama 2-3 gündür. Eğer köyde ikamet ediyorsanız bu süre 1-2 gün daha uzayabilir.

PTT Kargo Ne Zaman Gelir?

PTT kargo teslim süresi en fazla 1 haftadır. Yoğunluk olduğu zaman süreler değişebilmektedir. Ayrıca İlçe veya Köylerde ikamet edenler için teslimat süreleri uzamaktadır. Şehir merkezlerindeki yerlere her zaman dağıtım yapılırken köylere veya ilçelere haftanın belirli günleri teslimat yapıldığı için süre uzayacaktır. Örnek vermek gerekirse Ankara’dan Elazığ merkeze gelen kargo 2 veya 3 gün içerisinde teslim edilirken, Elazığ’ın köylerine gelen kargonun belirli dağıtım günleri olduğu için bu süre 3-5 güne kadar uzayabilmektedir.

 • PTT kargo teslim süresi Türkiye’nin en uzak illeri arasında ortalama 1-4 gün arasındadır.
 • Gönderinin yapıldığı şube ile alıcı şubesinin birbirlerine yakın olması durumunda teslimat süresi kısalır. Ortalama 1-2 gün içerisinde teslimat gerçekleşir.
 • APS kurye ile gönderilen gönderilerin, hızlı teslimat olduğu için teslim süresi daha kısadır. Fakat APS kurye ile PTT kargo fiyatları farklıdır.

PTT kargo ile gelen kargoların maksimum 1 hafta içerisinde teslim edileceğini söyleyebiliriz. Bazı nedenlerden dolayı süre kısaldığı gibi bazı nedenlerden dolayı da uzayabilmektedir. Örnek vermek gerekirse bir İlçedeki köyde bulunan PTT kargo ile ürün gönderdiğinizi varsayalım. Bu durumda belirli günlerde transfer merkezine transfer gerçekleşeceği için o gün gelene kadar kargo verilen şubede bekletilir. Belirli günlerde teslimatlar gerçekleşiyorsa kargonun teslimat tarihi de uzayacaktır. Kargo hareketlerine göz atarak transfer merkezine ulaşıp ulaşmadığını veya dağıtıma çıkıp çıkmadığını görebilirsiniz.

NOT: Paylaştığımız bilgiler PTT kargo yurtiçi teslimatları için geçerlidir. Paylaşılan teslim süresi ilçe merkezlerine ait olan ortalama sürelerdir. Köyler için bu süreler köy dağıtım günlerine göre farklılık göstermektedir. Ayrıca yurtdışı gönderileri ise 15-1 AY arasında teslimat süresi bulunmaktadır.

PTT Kargo Teslim Süresi Hesaplama

PTT’nin sunmuş olduğu Gönderi Süresini Öğrenme hizmeti ile kargonun ortalama kaç günde teslim edileceği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Gönderi Süresi Sorgulama hizmeti sayesinde iki il seçimi yaparak bu iller arasındaki kargo teslim süresinin kaç gün olduğunu sorgulayabilirsiniz. Size verilecek olan teslim süresi ortalama teslim süresidir. Fakat bu süreyi etkileyecek olan neden olabilir. Yoğunluk, köyde ikamet etme gibi nedenler kargo teslim süresini uzatabilir.

PTT’nin sunduğu bu hizmet sayesinde aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz;

 • Yurtiçi gönderi süresi sorgulama (Kargo, APS/Kargo, Mektup)
 • Yurtdışı gönderi teslim süresi sorgulama (Koli, Mektup, APG, Turpex)
 • Yurtiçi gönderi ücreti öğrenme (Mektup Postası Gönderileri, APS Kurye, PTT Kargo, Telgraf, Fax)
 • Yurtdışı gönderi ücreti öğrenme (Mektup Postası Gönderileri, PTT Yurtdışı APG, PTT Koli, Telgraf, TURPEX)

PTT kargo teslim süresi hesaplamak için buradaki linke tıklayın. Açılacak olan sayfada Çıkış İli ve Varış İlini seçtikten sonra Sorgula butonuna tıklayın. Seçtiğiniz iki il arasındaki kargo teslim süresini böylelikle öğrenmiş olacaksınız. Fakat karşınıza çıkan ortalama süre ilçe merkezinden ilçe merkezlerine ait standart süreler olduğu için köylere teslimat süreleri dağıtım günlerine göre farklılık göstermektedir.

PTT Kargo Teslim Süresini Etkileyen Nedenler

PTT kargo teslimat süresi bazı durumlardan dolayı değişiklik gösterebilir. Kargo göndericileri “ptt kargo kaç günde gider” diye merak ediyor. Kargonun ne kadar sürede teslim edileceğini hesaplamak için PTT’nin Gönderi Teslim Süresi Sorgulama hizmeti bulunmaktadır. Buradan gönderilen il ve alıcı ili seçerek kar günde ulaşacağını görebilirsiniz. Fakat teslim süresini etkileyen bazı nedenler bulunmaktadır. İşte o nedenler;

 • Gönderi Teslim Süresi Sorgulama sayfasında yapılan sorgulamalar il merkezinden il merkezine sonuç verir. İlçe ve köyler için bu sürelere 1-2 gün eklenebilir.
 • İller arası mesafe
 • Yoğunluk
 • Gönderinin il-ilçe veya köye gönderilmesi
 • Gönderilen paketin boyu

Yukarıdaki nedenler gibi bazı nedenler kargo teslim süresini etkilemektedir.

PTT APS Kaç Günde Teslim Edilir?

Türkiye’nin 81 iline 2 kilograma kadar olan paketleri hızlı bir şekilde PTT APS kurye ile gönderilebilmektedir. APS Kurye ile 2 kilograma kadar olan mektup, dosya, belge, eşyalar hızlı bir şekilde gönderilerek karşı tarafa ulaştırılır. APS kurye ile gönderilen gönderilen PTT kargoya göre daha erken ulaştırılır. Fakat APS kuryenin ücreti kargoya göre daha fazladır.

 • APS ile gönderilerin ortalama teslim süresi yakın iller için 1 gündür.
 • Uzak mesafedeki iller arası gönderiler için ise ortalama teslim süresi 2 gündür.
APS Kaç Günde Teslim Edilir

Gönderi Teslim Süresi Sorgulama ekranından sorgulama yaptığımız zaman aşağıdaki sonuçları elde ediyoruz.

Gönderilerin 17:30 kadar kabul edildiğini varsayarsak;

Çanakkale-Iğır arası Kurye teslim süresi 2 gün
Ankara-Malatya arası Kurye teslim süresi 1 gün
Konya-Erzurum arası Kurye teslim süresi 2 gün
Trabzon-Antalya arası Kurye teslim süresi 1 gün
Trabzon-Antalya arası Kurye teslim süresi 1 gün
İzmir-Ankara arası Kurye teslim süresi 1 gün

Yukarıdaki belirtilen teslim süreleri il merkezlerinden il merkezlerine olan teslim süreleridir. Teslim yerlerinin ilçe olması durumunda 1-2 gün arası bu sürelere eklenebilir.

Kargo Kaç Günde Gelir Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

PTT Kargo ne zaman gelir?

Gönderilecek olan paketin 17:30 kadar kabul edildiğini varsayarsak il merkezinden – il merkezine ortalama teslimat süresi 1-3 gün arasındadır. Gönderi takibi yaparak paketinizin durumunu sorgulayabilirsiniz. Eğer il merkezinde oturuyorsanız ve gönderilen paket il merkezinden gönderildiyse ortalama 3 gün içerisinde kargonuz elinizde olur.

Kargom kaç günde gelir?

PTT veya diğer kargo şirketlerinden gönderilen kargolar ortalama 3 gün içerisinde elinize ulaşır. İlçelerde veya köylerde yaşıyorsanız ve paket evinize gelecekse bu süre uzayabilir.

PTT kargo APS kaç günde gider?

APS kurye 2 kilograma kadar olan paketleri hızlı bir şekilde taşıyarak karşı tarafa ulaştırır. Sorgulama yaptığımız zaman en uzak iller arasındaki teslimat süresi 2 gün olarak görülmektedir. Fakat bu sürenin il merkezleri için hesaplandığını da unutmayalım.

PTT kargo cumartesi dağıtım yapıyor mu?

PTT kargo şubeleri hafta sonları hizmet vermediğinden dağıtım yapmamaktadır. Hafta içi hergün 17:30’a kadar dağıtım yapılmaktadır. Eğer kargo gönderecekseniz ve kısa sürede ulaşmasını istiyorsanız gönderim gününü Pazartesi-Salı günü olarak ayarlarsanız hafta içi kargonuz karşı tarafa ulaşmış olur.

PTT dağıtıma çıkan kargo ne zaman teslim edilir?

PTT kargo ile gönderilen gönderiniz için size dağıtıma çıktığı ile ilgili mesaj geldiyse, gönderilen kargo aynı gün içerisinde teslim edilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.