Kosgeb Destekleri

PTT Adıma Yatan Para Sorgulama Nasıl Yapılır? (Hemen Öğren!)

24.02.2023
PTT Adıma Yatan Para Sorgulama Nasıl Yapılır? (Hemen Öğren!)

PTT adıma yatan para sorgulama işlemi ile adınıza para yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. Bir çok kişi adıma para yatmış mı diye merak ediyor. Ptt adımıza dekont sorgulama nasıl yapılır hesabımda ne kadar para var nasıl öğrenebilirim ? Bakiye sorgulama ile hesabınızda ne kadar paranın olduğunu ve hesabınıza herhangi bir paranın yatıp yatmadığına bakabilirsiniz.

PTT hesabına veya adına para yatacak olan kişiler adıma yatan para var mı? diye merak ediyor.Özellikle de PTT müşterisi olmayanlar sorgulamayı nasıl yapabileceklerini bilmiyorlar. Bu yazıda PTT para sorgulamanın nasıl yapılacağını ayrıntılı olarak paylaştık. İsme yatan para, hesaba yatan para nasıl sorgulanır hepsi ayrıntılı olarak yazımızda.

PTT Adıma Yatan Para Sorgulama

PTT hesabı olmayan vatandaşlar adıma para yatmış mı diye merak ettikleri zaman şubeye uğramadan öğrenmek istiyor. Vatandaşlar adına para yatıp yatmadığını öğrenmek için internette arama yapıyor. PTT hesabı olmadığı zaman internetten, mobil uygulamadan veya müşteri hizmetlerinden bakiye sorgulama işlemi yapılmamaktadır.

PTT şubesinde hesabı olmayanlara da para gönderilebiliyor. Böyle durumda hesap olmadığı içinde adıma para yatmış mı diye öğrenmek isteyen vatandaşlar sorgulama yapmak istiyor. İsme para yatıp yatmadığı T.C. kimlik numarası ile yapılmaktadır. En yakın PTT şubesine gidip kimliğinizi gişe görevlerisine vererek T.C. kimlik no ile bakiye sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kimlik bilgileriniz ile sorgulama yapılarak adınıza para yatıp yatmadığı kontrol edilerek size bilgi verilir. PTT hesabı olan kişiler ise sorgula işlemi daha kolaydır. Hesabına paranın yatıp yatmadığını sorgulamak için PTTmatik, internet bankacılığı, müşteri hizmetleri gibi kolaylıklar bulunmaktadır. Eğer PTT hesabınız bulunuyorsa 444 1 788 nolu müşteri hizmetlerini arayarak hesabınıza para yatıp yatmadığını sorgulayabilirsiniz. “PTT adıma yatan para sorgulama” yöntemleri;

 • PTT Şubeleri (T.C. kimlik numarası ile isme gelen para sorgulanabilir.)
 • PTTmatik (ATM kartı olanlar için)
 • Müşteri Hizmetleri (Hesabı olanlar için)
 • İnternet Şubesi (Hesabı olanlar için)

PTT Kargo Kaç Günde Gelir? kargonuzun kaç günde geleceğini öğrenebilirsiniz.

T.C. Kimlik No İle Bakiye Sorgulama

PTT para sorgulama işlemi T.C. kimlik no ile yapılabilmektedir. Eğer herhangi bir yerden adınıza para gelmesini bekliyorsanız sorgulamayı T.C. kimlik numaranız ile yapabilirsiniz. PTT şubesine gittiğiniz zaman gişe memuru sizden kimliğinizi ister ve sorgulamayı gerçekleştirir. Adınıza gönderilen herhangi bir para varsa size bildirir.

İnternetten T.C. kimlik numarası ile sorgulama yapmak için ise PTT hesabınızın olması gerekmektedir. PTT hesabı olanlar internet bankacılığına girerek herhangi bir paranın hesaba gelip gelmediğini görebilir. Ayrıca internet bankacılığında EFT, havale, ödemeler gibi işlemlerini de gerçekleştirebilir.

PTT Para Sorgulama İşlemi 4 Farklı Yöntem İle Yapılabilir

Kişiler oturduğu yerden hiç şubeye gitmeden PTT para sorgulama işlemi yapmak istiyor. Bu durum sadece hesabı olan müşteriler için geçerlidir. Eğer PTT şubelerinden açtırmış olduğunuz bir banka hesabı bulunuyorsa para sorgulama işlemi çok kolay. Çünkü bunun için çok kolay yöntemler var. Telefon bankacılığı, mobil bankacılık, müşteri hizmetleri ve ATM kartı ile sorgulama yapılabilir. Fakat hesabı bulunmayan vatandaşların T.C. kimlik no ile sorgulama yapması gerektiğinden dolayı şubeye gitmesi gerekmektedir. PTT para sorgulama yöntemleri;

 • Şubeden T.C. Kimlik Numarası İle Sorgulama
 • PTTkart ile ATM’lerden Sorgulama (PTT hesabı olanlar)
 • İnternet Bankacılığı İle Sorgulama (PTT hesabı olanlar)
 • Mobil Bankacılık İle Sorgulama (PTT hesabı olanlar)
 • Müşteri Hizmetlerini Arayarak Sorgulama (PTT hesabı olanlar)

PTT Hesap Bakiye Sorgulama

PTT hesap bakiye sorgulama işlemi bir çok farklı yöntemle yapılabilmektedir. İnternet bankacığı kullanıyorsanız dakikalar içinde hesabınızdaki bakiyeyi sorgulayabilirsiniz. Eğer elinizde PTT Kart var ise de bakiye sorgulama çok kolay. Bunların hiç biri yok ise ve PTT hesabınız var ise PTT şubelerinden veya müşteri hizmetleri aracılığı ile bakiye sorgulama gerçekleştirebilirsiniz.

PTT Kart ile Hesap Bakiyesi Sorgulama

PTT kartınız ile PttMatik’lerde bir çok işlemi yapabilirsiniz. Bu işlemler arasında PTTBank Hesabı Bakiye Sorgulama ​işlemi de yer almaktadır. Eğer elinizde PTT Kart bulunuyorsa en yakın PttMatik yani ATM’ye giderek hesabınızda ne kadar para olduğunu öğrenebilirsiniz.

PTT Bank İnternet Bankacılığı ile Hesap Bakiyesi Sorgulama

PTT Bank İnternet Bankacılığı Şifresi Alma

PTT Bank hesabınız varsa internet bankacılığı aracılığı ile hesaplarınızın bakiyesini sorgulayabilirsiniz. PTT internet bankacılığı ile hesap bakiyesi öğrenmenin yanında Eft ve havale gibi işlemlerinizi de yapabilirsiniz. Eğer PTT hesabınız var ise şubeden internet bankacılığı şifrenizi alabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden de şifrenizi alabilirsiniz. Fakat PTT hesabınız yok ise ilk olarak hesap açtırmanız gerekecektir. PTT hesabı olanlar aşağıdaki adımları izleyerek internet bankacılığı şifresi alabilirler.

 • PTT internet bankacılığı sitesi olan https://pttbank.ptt.gov.tr/pttwebapproot/ipcservlet adrese gidilir,
 • Açılan sayfada “Yeni Şife Al” butonuna tıklanır,
 • TC Kimlik Numarası ve Telefon Numarası alanları doldurularak şifre alınır.

Not:  PttBank İnternet Bankacılığı (İPÇ) hizmetimizden yararlanmak için Ptt Posta Çeki
hesabınızın olması gerekmektedir. 

İnternet bankacılığına giriş yaptıktan sonra Hesap İşlemleri, Para Transferleri, Ödemeler, HGS işlemleri gibi bir çok işlemlerinizi buradan halledebilirsiniz.

Müşteri Hizmetlerini Arayarak Bakiye Sorgulama

PTT hesap bakiyesi sorgulama işlemini  444 1 788 nolu müşteri hizmetleri numarasını arayarak yapabilirsiniz.

Şubelerden Sorgulama

Size en yakın olan PTT şubesine giderek hesabınızaki bakiyeyi sorgulayabilirsiniz. Ayrıca adıma yatan para sorgulama yapmak istiyorum derseniz adınıza herhangi bir para yatmış mı size söyleyeceklerdir.

Mesajla PTT Bakiye Sorgulama

PTT adıma yatan para sorgulama, bakiye sorgulama ve gelen para sorgulama bir çok farklı yöntemle sorgulanabilmektedir. İnternet bankacılığı, mobil bankacılık, şube aracılığı ile hesap bakiye sorgulaması yapılabilir. Ancak PTT bakiye sorgulama mesajla yapılamamaktadır. Bakiyenizi sorgulamak için internet bankacılığı, mobil şube gibi kanalları kullanabilirsiniz.

e-Devlet Sisteminden Yapılabilen PTT İşlemleri

blank

PTTbank hesabı ile isme havale işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

 • PTT Bank İnternet Bankacılığı
 • Pttbank İnternet Bankacılığı Hesabından Araç Kilometre Sorgulama
 • Pttbank İnternet Bankacılığı Hesabından Banka Ödemelerinin Gerçekleştirilmesi
 • Pttbank İnternet Bankacılığı Hesabından Bankaya Havale (aynı gün) İşleminin Gerçekleştirilmesi Pttbank İnternet Bankacılığı Hesabından Bankaya Havale (aynı gün) İşleminin Gerçekleştirilmesi
 • Pttbank İnternet Bankacılığı Hesabından Bankaya Havale İşlemlerinin Yapılması (ileri tarihli)
 • Pttbank İnternet Bankacılığı Hesabından Bankaya Havale Talimatının Verilmesi
 • Pttbank İnternet Bankacılığı Hesabından Doğalgaz Ödemelerinin Gerçekleştirilmesi
 • Pttbank İnternet Bankacılığı Hesabından Elektrik Ödemelerinin Yapılması
 • Pttbank İnternet Bankacılığı Hesabından Hesaba Aktarma İşleminin Gerçekleştirilmesi
 • Pttbank İnternet Bankacılığı Hesabından Hesaba Aktarma Talimatının Verilmesi
 • Pttbank İnternet Bankacılığı Hesabından isme Havale İşleminin Gerçekleştirilmesi
 • Pttbank İnternet Bankacılığı Hesabından İsme Havale Sorgu ve İptal İşlemlerinin Gerçekleştirilmesi
 • Pttbank İnternet Bankacılığı Hesabından İsme Havale Talimatının Gerçekleştirilmesi
 • Pttbank İnternet Bankacılığı Hesabından Mobil Havale Hizmetinin Verilmesi
 • Pttbank İnternet Bankacılığı Hesabından Ödeme Talimatının Verilmesi

Yukarıda paylaştığımız hizmetler PTT hizmetleri PTT ile e-Devlet Kapısı altyapısı üzerinden sunulan bazı hizmetlerdir.

NOT: Adınıza para yatıp yatmadığını net olarak öğrenebilmeniz için en yakın PTT şubesine gitmenizi öneriyoruz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.