Kosgeb Destekleri

İsimden Bilinmeyen Telefon Numarası Bulma ve Öğrenme Yöntemleri

24.02.2023
İsimden Bilinmeyen Telefon Numarası Bulma ve Öğrenme Yöntemleri

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte kullanımda olan sabit hatlar dışında artık hemen hemen herkesin bir cep telefonu da bulunmakta. Öyle ki, değişen yaşam koşulları sebebiyle küçükten büyüğe tüm kişilerde cep telefonu var. Bu durum da, herkes için ayrı bir telefon numarası demek oluyor.

Tanıdığımız fakat iletişim kopukluğu yaşadığımız kişilere yeniden ulaşabilmek için, sadece isim soy isimlerini ve bazı durumlarda da yaşadıkları şehrin neresi olduğunu bilmek yeterli olabiliyor. Aynı durum, cep telefonunuza gelen yabancı numaralardan aramalar için de geçerli. Tanımadığınız kişilerden gelen cevapsız çağrıların kime ait olduğunu öğrenmek artık çok kolay. Başka birinin numarasını soyisimle bulunabilir mi mevcut numarayı kullanılıp kullanılmadığını nasıl bulabiliriz isimden hat sahibi bilgilerini nasıl bulurum ?

İsimden telefon numarası bulma ya da telefonunuza gelen yabancı numaralı aramanın kime ait olduğunu bulma ve Turkcell, Vodafone, Türk Telekom gibi her operatör için ayrı ayrı hangi yolların izlenmesi gerektiğini bu yazımızda ayrıntılı bilgileriyle bulabilirsiniz.

Telefon Numarası Sorgulama

Bilişim tekniklerinin artması ile artık sizin rehberinizde kayıtlı olmayan kişilerin telefon numarasını bulmak çok kolay. Tüm GSM operatörleri kendi bünyesinde bulunan farklı numaraları aramak ya da sms göndermek yolu ile isimden numara bulmanıza yardımcı olmakta.

Her operatör için farklı bir numaranın kullanıldığı bilinmeyen numaralar sistemini kullanmak için; Turkcell servis sağlayıcısında 118 32, Vodafone servis sağlayıcısında 118 42 ve Türk Telekom GSM operatöründe 118 11 numaralarını tuşlayıp aramak yeterli. Her operatör; isimden telefon numarasına ulaşmanın mümkün olduğu bilinmeyen numaralar servislerinde, görüşme dakikası başına farklı ücretlendirmeler kullanmaktadır.

Bilinmeyen numaraları isim ve soy isim verilere pek çok servis bulunmasına rağmen, bu servislerin güvenilirliği kanıtlanmış değildir. Fakat herkesçe bilinen ve yıllardır bilinmeyen numaralar servisi olarak hizmet vermekte olan ve bir dönem reklamlarında kullanmış olduğu tanıtım şarkısı ile hafızalarda kalmayı başarmış olan 118 80 numaralı servis, bu numaralar içinde en güvenilir olanıdır.

Sosyal Medya ile İsimden Numara Bulma

İnternet kullanımının artık neredeyse her evde yaygın olarak kullanılması ve çoğu kişinin sosyal medya platformlarına üye olması da isimden telefon numarası bulmayı kolaylaştıran bir yöntemdir. Bu yöntemle bilinmeyen bir numarayı bulmak için sadece bir internet bağlantısı ve sosyal medya platformlarına giriş izni olması yeterlidir.

Sosyal medya üzerinden isim ve soy isim verilerek kişinin telefon numarasına ulaşmak çok kolaydır, tabii numarası bulunmak istenen kişi telefon numarasını sözü geçen platformlarda herkese görünür bir şekilde paylaşmışsa bu mümkün olacaktır.

Özellikle Facebook sayfaları üzerinde kişilerin telefon numarası bulunabilmektedir. Bunun için Facebook uygulamasına girip, telefonu bulunmak istenen kişinin adı ve soyadı ile arama yapmak ve çıkan sayfada bulunan hakkında bilgilerini incelemek yeterlidir.

Aynı şekilde İnstagram, Twitter , Linkedin ve daha pek çok sosyal paylaşım sitelerine girilerek karşı tarafın telefon numarasına ulaşmak mümkündür.

İnternet Üzerinden isim ve soy isimle telefon bulmanın bir diğer yolu ise, o kişi ya da kurumun ismiyle Google’da arama yapmaktır. Google üzerinden yapılan aramalarda genellikle kurum ve kuruluşların hem sabit numaraları hem de GSM numaraları kolaylıkla bulunabilmektedir.

Bilgi Teknolojileri Yoluyla Numara Bulma

Önceki yıllarda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu üzerinden de rahatlıkla isim üzerinde telefon numarası bulunabilmeydi. 2019- 2020 yıllarında ise bu sistemde bir değişikliğe gidilerek, kişilerin güvenliğini sağlamak adına numara sorgulama işlemi e-devlet sistemi üzerinden yapılmaya başlanmıştır. 

İsimden Telefon Numarası Nasıl Bulunur?

İsimden telefon numarası bulmak ve numaradan isime ulaşabilmek için her operatörün farklı yöntemleri bulunmaktadır. Telefon numarası bulmanın en bilinen yolu, görüşme süresince dakika başına ücretlendirilme politikası uygulanan 118 80 gibi bilinmeyen numaralar servisini aramaktır.

Bilinmeyen numaralar servisini aradığınızda, aradığınız kişinin isim soy isim ve yaşadığı şehri bildirmeniz yeterli olacaktır. Fakat bu servisten yararlanmanız hem ekstra bir ücrete tabi olduğu gibi hem de numarasını bulmak istediğiniz kişinin sistemde bulunmak için izin vermiş olması gereklidir. 

Turkcell kullanıcısı ise 118 32, Vodafone kullanıcısı ise 188 42 bilinmeyen numara servisini arayarak arayarak isimden sorgulama yapabilirsiniz.

Turkcell İsimden Telefon Numarası Sorgulama

Turkcell telefon operatörü, müşterilerine isimden telefon numarası öğrenme hizmetini sunmaktadır. Fakat Turkcell isimden telefon bulma hizmeti ücretsiz değildir. Karşılığında belirli bir ücret ödenen servisten faydalanabilmek için öncelikle telefon numarasını bulmak istediğiniz kişinin de Turkcell operatörünü kullanması ve de telefon numarasının rehberde herkese açık bir şekilde ayarlanmış olması gereklidir.

Turkcell’in isimden numara sorgulama servisi olan 118 32 arama yolu ile şayet karşı tarafın numarası rehberde kayıtlı ise, dakikası 1,60 TL ücret karşılığı isim ve soy ismi verilen kişinin telefon numarası alınabilmektedir. Telefon numarası aranan kişi Turkcell rehber sistemine kayıtlı değilse bu işlemi gerçekleştiremezsiniz.

Turkcell operatöründe isim ve soy isim verilerek numara öğrenilebildiği gibi aynı zamanda bilinmeyen numara verilerek, farklı bir servis aracılığı ile arayan kişinin kim olduğu da öğrenilebilmektedir.

Türk Telekom İsimden Telefon Numarası Öğrenme

Diğer operatörlerde olduğu gibi Türk Telekom operatör sağlayıcısı da, isimden telefon numarası öğrenme hizmetini müşterilerine sunmaktadır. Telekomünikasyon firmaları içinde isimden telefon numarası bulmanın en kolay olduğu servis sağlayıcısıdır.

Türk Telekom kendi resmi internet sitesinde de bildirmiş olduğu Beyaz Sayfalar ve Sarı Sayfalar uygulaması sayesinde, ismini bildiğiniz fakat telefon numarasını kaybettiğiniz kişilere ulaşmak çok kolay. Beyaz sayfalarda; kişilere ait telefon numaraları bulunabiliyor iken, Sarı sayfalarda ise kurum ve kuruluşların telefon numaraları yer almaktadır. Türk Telekom’un TT rehber hizmetini kullanarak isimden telefon numarasına ulaşabilmek için öncelikle, numarasını aradığınız kişinin Türk Telekom kullanıcısı olması gereklidir.

Türk Telekom’da İsimden Numara Sorgulamak

TT rehber hizmeti her kullanıcı için açık bir şekilde, ttrehber.turktelekom.com.tr internet adresine girerek tamamen ücretsiz bir şekilde isimden telefon numarası öğrenilebilmektedir, Ücretsiz olarak sunulan bu hizmet herkes tarafından kullanılabilmektedir.

İsimden numara öğrenmek için Türk Telekom’da kullanıla bir diğer yöntem ise, her bir görüşme dakikası 0,9749 TL üzerinden ücretlendirilen 11811 numarası aranarak öğrenilebilmektedir. Bunun için, telefon numarasını öğrenmek istediğiniz Türk Telekom abonesinin isim soy isim ve gerekirse bulunduğu şehrin bildirilmesi yeterli olacaktır.

Aynı zamanda Türk Telekom kullanıcıları telefon ekranında *100# tuşlama işlemini yaparak servis sağlayıcının menüsünden bilinmeyen numaralar servisine de ulaşabilmektedir. Buradan da isim ve soy isim bilgileri ile numaraya ulaşılır. Sms yolu ile yapılan bu numara sorgulama işlemi 1,60 TL ile ücretlendirilmekte fakat bu servis ile yapılacak olan rehbere kayıt olma ya da kendi numaranı rehberden sildirme gibi bilgileri edinmek ücretsizdir.

Kendi numaranızı rehbere kayıt ettirme işlemi de bu servisten yararlanarak ve 444 1 444 müşteri hizmetleri aranarak gerçekleştirilmektedir.

Vodafone İsimden Numara Bulma

Vodafone servis sağlayıcısı da tıpkı Turkcell ve Türk Telekom gibi, müşterileri için isimden numara bulma hizmetini sunmaktadır. Yalnızca Vodafone rehberinde kayıtlı olan ve rehberdeki numaralar arasında herkese açık bir şekilde görünür olan kişilerin telefon numaraları bulunabilmektedir.

Vodafone kullanıcısı olduğuna emin olunan kişinin isim ve soy ismi verilmek suretiyle, 118 42 Vodafone bilinmeyen numaralar servisi aranabilmektedir. Bu servisin kullanım bedeli dakika başı 1,25 TL olarak ücretlendirilmektedir. Bu servis hem isim soy isimden numara bulmak, hem de telefon numarasından isim bulmak için kullanılmaktadır.

Vodafone ‘un bir başka bilinmeyen numara servisi olan, kısa mesaj yolu ile “KIM” yazıp arada bir karakter boşluk bırakarak 10 rakamlı telefon numarasını yazıp 7048’ sms yoluyla gönderme şeklinde ise sadece verilen numaranın kime ait olduğu öğrenilebilmektedir.

11880 İsimden Numara Sorgulama

İsimden numara öğrenme yöntemleri içinde en fazla bilinen ve uygulanan yöntem olan 118 80 bilinmeyen numaralar servisini arayarak, isim ve soy isim verilme yolu ile aradığınız kişinin telefon numarası bulunmaktadır. Yıllar önce diğer pek çok bilinmeyen numaralar servisleri ile birlikte kullanıma sunulan 118 80 bilinmeyen numaralar hattı tüm sabit hatlardan ve GSM operatörlerinden aranmaktadır.

Turkcell, Türk Telekom ev telefonu, Türk Telekom mobil hat numaraları ve Vodafone’ kayıtlı olan numaraların herkese açık paylaşılmış olması durumunda tüm numaralara ulaşılabilmektedir. Aynı zamansa 118 80 bilinmeyen numaralar servisi ; Superonline, Vodafone Alternatif, Millenicom ve Türk Telekom ADSL kullanıcılarının bilgilerini de arayan müşterilere sunmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.