Kosgeb Destekleri

MHRS Randevu Taktiği 2023 – Erken Randevu Nasıl Alınır?

25.02.2023
MHRS Randevu Taktiği 2023 – Erken Randevu Nasıl Alınır?

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS), sisteminden erken randevu alarak muayene olabilirsiniz. MHRS randevu alma sistemi sayesinde muayene olacağınız doktordan randevunuzu düzenleyebilirsiniz. Randevu alma taktiği randevu sistemi saat kaçta yenileniyor ve bir kaç adımda nasıl randevu alacağınızı ayrıntılı olarak sizlere anlattık. MHRS üzerinden randevu oluşturamıyorum hastaneden daha kolay şekilde nasıl oluşturulur diyorsanız kolay randevu almanın püf noktaları nedir randevu alma kaçta güncelleniyor nasıl randevu düşürülür şeklinde yardımcı olmaya çalıştık.

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS), hastaneye gidip sıra kuyruklarında beklememeniz için randevu alarak doktora giderek muayene olmanızı sağlar. Randevu sistemden kendiniz için, 18 yaş altı çocuklarınız için ve aileniz için muayene randevusu oluşturabilirsiniz. Diğer aile bireyleri için randevu oluşturabilmeniz için sisteme kendi T.C. kimlik numarası ve şifresi ile giriş yapmanız gerekmektedir. MHRS Mobil uygulaması veya veya web sitesi üzerinden randevu alacağınız doktoru, hastane veya bölümü aratarak listeleme yapabilirsiniz. Randevuların yenileme saati kaç hangi saatlerde ararsanız istediğiniz hastanelerden ve hekimden ileri tarihe randevu düşürme yapabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı tarafından belirli aralıklarla randevu süreçleriyle ilgili analizler yapılmaktadır. Analizlere göre; MHRS süreçlerine en uygun randevu verilme süresinin 15 gün olduğu belirlenmiş, hekim çalışma programları 15 günlük dönemler halinde düzenlenmiştir. Doktorların çalışma programları 15 günlük süreç için düzenlenmiştir.

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS), randevu işlemleri 15 gün için yapılabilmektedir. Yani randevu alacağınız doktorun 15 gün içerisindeki randevuları görünmektedir. 16. gün randevuları ise yeni güncellemeyle birlikte saat 16:00’da açılmaktadır.

MHRS Erken Randevu Alma Taktikleri

MHRS sisteminde randevular sürekli dolu göründüğü zaman vatandaşlar randevu oluşturmakta sıkıntı yaşayabiliyorlar. MHRS erken randevu taktiği ile uzun süre beklemeden randevularını alabilirler. MHRS randevu taktiği olarak sizlere bir kaç ipucu vereceğiz.

İşte erken randevu alma taktikleri;

 • Randevu alacağınız zaman hepsi dolu ise “Randevu Hatırlatma Talebi” sekmesi üzerinden istediğiniz poliklinik veya doktor için talep oluşturarak boş randevu olduğu zaman size bilgi verilir. Oluşturduğunuz talebin 15 günlük süresi bulunur. Bu talebi 5 gün içerisinde yenileyebilirsiniz. Randevu talebi oluşturduğunuz zaman boşalan randevular size bilgi verilir.
 • Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS), randevuları 15 gün içerisindeki herhangi bir gün için oluşturulabilmektedir. 16. gün randevuları sistemden alınmamakta. Fakat 16. gün randevuları saat 16:00’da açılmaktadır. Elinizi hızlı tutarak 16:00’da sisteme girip 16. gün için randevu oluşturabilirsiniz.
 • MHRS erken randevu oluşturabilmek için iptal olan randevuları da takip edebilirsiniz. Randevu talebi oluşturarak veya sistemi sık sık takip ederek boşalan randevu yerine siz randevunuzu oluşturabilirsiniz.
 • MHRS randevu alma taktiği olarak uygulayabileceğiniz en kolay yöntemlerden biri her gün 16:00 da sisteme girip randevuları kontrol etmek. Diğeri ise iptal edilen randevular için randevu hatırlatmayı aktif etmek.

MHRS Kolay Randevu Alma

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS), vatandaşların sağlık hizmeti almak için randevu oluşturulmasını sağlayan bir sistemdir. Bu sistemden randevu oluşturma işlemleri Alo 182 hattından, e-Devlet sayfasından, mobil uygulama üzerinden ve mhrs.gov.tr adresinden yapılmaktadır.

MHRS Randevu Talebi Oluşturma

MHRS’den randevu alamıyorsanız “Randevu Talebi” oluşturarak kriterlerinize uygun randevu açılması halinde size bildirim gönderilir. Bu durumda sisteme giriş yaparak randevunuzu alabilirsiniz. Bildirim alabilmeniz için cihazınızın ayarlar bölümüne giderek MHRS uygulamasının bildirimlerine izin vermeniz gerekmektedir.

Randevu Oluşturma Nasıl Yapılır?

MHRS Randevu Talebi Oluşturma

MHRS sistemine giriş yaptıktan sonra randevu alacağınız bölümü seçip devam ettiğiniz de eğer tüm randevular dolu ise “Uyarı Aradığınız kriterlerde uygun randevu bulunamamıştır.
İstediğiniz kriterlerde uygun randevu olması halinde size haber verilmesini ister misiniz?”
bildirimi alırsınız. Bu bildirimin hemen altında Talep Aç butonu çıkacaktır. Bu butona tıklayarak randevu talebi oluşturabilirsiniz.

Randevu talebinden sonra randevu açılması halinde size bildirim gelir. Bildirimi almanız halinde hızlı bir şekilde sisteme giriş yaparak randevunuzu oluşturabilirsiniz.

MHRS ALO 182 Randevu Nasıl Alınır?

Hastaneye veya aile hekimine gitmeden önce randevunuzu oluşturmak için ALO 182 hattını arayabilirsiniz. Kendiniz ve çocuğunuz veya aile bireyleri için randevuyu dakikalar içerisinde alabilirsiniz. ALO182’yi aradığınızda paketiniz bulunuyor ise görüşme ücreti paketinizden düşer. Paketiniz bulunmuyorsa normal sabit hat arama ücreti kesilir.

MHRS e-Devlet Randevu İşlemleri

Dilerseniz MHRS randevusunu e-Devlet sayfası üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. e-Devlet üzerinden randevu oluşturmak çok daha kolay. Eğer MHRS sistemine üyeliğiniz bulunmuyorsa veya şifrenizi unuttuysanız TC ve şifreniz ile e-Devlet’e giriş yaparak MHRS’den randevunuzu oluşturabilirsiniz.

e-Devlet MHRS randevu nasıl alınır?

 • Buradan e-Devlet’te bulunan Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) bölümüne giriş yapın,
 • TC kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapın,
 • Uygulamaya Git butonuna tıklayarak MHRS sistemine gidin,
 • Açılan sayfanın sol tarafından hastane randevu alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Sayfanın sağ tarafından ise aile hekimi randevu alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

MHRS üzerinden randevu almış olduğunuz polikliniğe, randevu tarihiniz geçmeden ya da randevunuzu iptal etmeden ikinci bir randevu oluşturamazsınız. İptal işlemini; Alo 182, http://mhrs.gov.tr ve MHRS Mobil uygulamasından yapabilirsiniz.

MHRS Randevu Saat Kaçta Açılıyor? 2023

MHRS’de randevu saatleri kaçta yenilenir? Yeni gün randevuları saat 16:00’dan sonra açılmaktadır. Eğer randevu almak istediğiniz hekimin önümüzdeki 15 gün randevuları dolu ise 16.gün randevuları saat 16:00’da alınmaya başlıyor. MHRS’den aynı gün için, saat 07.00’ye kadar muayene randevusu

Aile Hekimi (Sağlık Ocağı) için MHRS Erken Randevu Alma

Aile hekimine gitmeden önce randevu alarak sıra beklemeden muayene olabilirsiniz. Randevularınızı https://www.hastanerandevu.gov.tr/Randevu/default.xhtml adresinden, 182’den, mobil uygulamadan veya e-Devlet ile giriş yaparak oluşturabilirsiniz.

blank
MHRS Aile Hekimi Randevu Sayfası

MHRS Aile Hekimi Randevusu Nasıl Alınır?

 • Aile hekiminizden randevu almak için 182 telefon numarasını veya MHRS mobil, internet sitesini kullanabilirsiniz.
 • e-Devlet girişi ile randevu almak için giriş yapmak için Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) araması yaparak uygulamaya gidin.
 • Açılan sayfada sağ tarafta yer alan AİLE HEKİMİ RANDEVU ARAMA kısmından randevunuzu oluşturabilirsiniz.

MHRS Randevu Saat Kaça Kadar Yapılır?

MHRS’den randevu almak istediğiniz zaman aynı güç için, sabah saat 07.00’ye kadar randevunuzu oluşturabilirsiniz. Yani eğer yarın için MRHS sistemi üzerinden randevu almak istiyorsanız sabah 7’ye kadar açık randevu bulunuyorsa randevunuzu oluşturabilirsiniz.

MHRS Randevu Alamıyorum 2023

MHRS sisteminden randevu alamıyorsanız ya sunucu yoğunluğu vardır ya da şifrenizle giriş yapamıyorsunuzdur. Yukarıda paylaştığımız MHRS giriş yöntemlerini deneyerek rahatlıkla randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS), randevu işlemleri 15 gün için yapılabilmektedir. Yani randevu alacağınız doktorun 15 gün içerisindeki randevuları görünmektedir. 16. gün randevuları ise yeni güncellemeyle birlikte saat 16:00’da açılmaktadır.

MHRS’den oluşturduğunuz randevunun tamamlanabilmesi için hastane, hekim, tarih ve saat seçimlerini yaptığınızda karşınıza çıkacak olan “Randevuyu Onayla” veya ”Randevuyu Kaydet” ibarelerine onay vermeniz gerekmektedir. Eğer alacağınız randevuyu onaylamazsanız işleminiz gerçekleşmeyecektir.

NOT: Eğer aldığınız randevuya gidemeyecekseniz Alo 182, http://mhrs.gov.tr ve MHRS Mobil uygulaması üzerinden randevunuzu iptal edebilirsiniz. İptal ettiğiniz randevuyu başka ihtiyacı olan hastalar alabilirler.

MRSH neden randevu vermiyor?

MHRS randevuları dolu olduğu zaman randevu alamazsınız. Sistemin randevu vermemesinin nedeni tüm randevuların dolu olmasıdır. Doktorların randevuları 15 gün için açılır. Önünüzdeki 15 gün için randevu dolu ise 16. günün randevuları açıldığı zaman hemen randevunuzu oluşturmalısınız. Bilindiği gibi 16. gün için yeni randevular saat 16:00 da açılmaktadır.

Yorumlar
 1. blank Esrakandemir dedi ki:

  Randevu alcaktım

  1. blank Destek dedi ki:

   Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevunuzu alabilirsiniz.

 2. blank medine dedi ki:

  nasıl randavu alıcam

  1. blank Destek dedi ki:

   MHRS web sitesinden veya ALO 182 üzerinden randevunuzu oluşturabilirsiniz.

 3. blank medine dedi ki:

  182 akşama kadar aradım bir türlü düşmüyor

 4. blank mehmet dedi ki:

  günlerce aradım nihayet 15 gün sonraya randevu alabildim. randevudan 1 gün önce randevumun iptal olduğu yönünde bilgilendirdim şu an tekrar sorguluyorum malesev sıra bulamıyorum ne olacak halimiz’!

  1. blank Destek dedi ki:

   Yeni randevulara sık sık göz atmalısınız.

 5. blank Mehmet Ravi dedi ki:

  Ankara da oturuyorum çocukları diş ve göz muayenesine götürmek istiyorum. Kırıkkale de dahil olmak üzere aylardır randevu alamıyorum.

  1. blank Destek dedi ki:

   MHRS randevusu almak için hergün saat 16 da deneyiniz.

 6. blank Fatma dedi ki:

  Randevu hatırlatma talebını nasıl olusturabilirim

  1. blank Destek dedi ki:

   Randevu aldığınız zaman hatırlatma talebi oluşturabilirsiniz.

 7. blank Bekir dedi ki:

  Hala randevu alamadım ya