Kosgeb Destekleri

Nace Kodu Sorgulama NACE Faaliyet Adı Listesi 2023

23.02.2023
Nace Kodu Sorgulama NACE Faaliyet Adı Listesi 2023

İşyerinin faaliyet alanı ve işyeri tehlike sınıfını belirleyen nace kodu sorgulama ve nace faaliyet adı listesi 2023 . Bu listeden açacağınız olan işyerine ait olan nace kodunu öğrenebilirsiniz.

Yeni işyerleri açılacağı zaman Ticaret Ve Sanayi Odası’na kaydedilir. Ticaret Ve Sanayi Odası’na ise işyerinin faaliyet alanını ve tehlike sınıfını belirleyen nace kodu ile kaydedilmektedir. Nace kodu bulma nasıl olur?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı nace kodlarını 3 farklı tehlike sınıfına ayırmıştır.

Nace koduna göre tehlike sınıfları;

 1. Tehlikeli
 2. Az Tehlikeli
 3. Çok Tehlikeli

İşyerinizin desteklerden faydalanabilmesi için kosgeb girişimcilik belgesi almayı unutmayın!

SGK Sicil Numarasından Nace Kodu Öğrenme

İşyerlerinin nace kodu SGK sicil numarasının 2. rakamından başlayarak 3, 4, 5, 6 ve 7. hanelerindeki rakamlardan oluşmaktadır. İşyeri SGK sicil numarasının 210850102001270000502-53 olduğunu varsayarsak bu işyerinin nace kodu soldan 2. rakamdan başlayarak 7. rakama kadar olan 10.85.01 rakamları işyerinin “NACE” kodudur. Bu rakamları nace kodu listesinden aradığınız zaman aşağıdaki sonuç karşınıza çıkacaktır.

Nace Faaliyet Kodu: 10.85.01 – Hazır yemek imalatı (vakumla paketlenmiş veya korunmuş olanlar) (lokanta ve catering hizmetleri hariç)

Nace Kodunu Vergi Levhasından Öğrenme

İşyerleri için oldukça önem taşıyan vergi levhası üzerinde bir çok bilgi yer almaktadır. Vergi levhası üzerinde yer alan bilgiler;

 • Mükellefin Adı Soyadı
 • Ticaret Ünvanı
 • İşyeri Adresi
 • Vergi Türü
 • Ana Faaliyet Kodu ve Adı (NACE Kodu)
 • Vergi Dairesi
 • Vergi Kimlik No
 • T.C. Kimlik No
 • İşe Başlama Tarihi

Vergi levhası üzerinde yer alan “Ana Faaliyet Kodu ve Adı” işyerinin nace kodudur. Örnek vermek gerekirse bu kısımda yer alan 6 haneli kod işyerinizin nace kodudur.

Nace kodu sorgulama yaptığımız zaman 28.92.03 kodu Taş, toprak, cevher, alçı, çimento ve diğer mineral maddeleri tasnif etme, eleme, ayırma, yıkama, ezme, öğütme, karıştırma, yoğurma vb. işlemden geçirme için kullanılan makinelerin imalatı (beton ve harç karıştırıcılar (mikserler) hariç) nace faaliyet adına aittir.

TOBB Nace Kodu Sorgulama

blank

TOBB NACE Faaliyet Kodu Ara sayfasını açarak işyeri nace kodları ve faaliyet adlarını sorgulayabilirsiniz.

Sorgulama yapmak için;

 • NACE Faaliyet Kodu Arama sayfası olan http://uygulama.tobb.net/uye/naceFaaliyetKoduBul.do adresine giriş yapın.
 • İşyerinin Faaliyet adını yazarak arama butonuna tıkladığınız zaman nace kodları listelenmektedir.
 • Nace Faaliyet Adı bölümüne “inşaat” yazarak arama yaptığımızda karşımıza bir çok nace kodu listelenmektedir.
 • Bu kodlar arasında olan 22.23.90 nace kodu Başka yerde sınıflandırılmamış plastik inşaat malzemelerinin imalatı (plastik suni taş-mermerit imalatı) faaliyet alanına aittir.

Ticaret Sanayi Odasından Nace Kodu Sorgulama

blank

İstanbul Ticaret Odası Faaliyet Konusuna Göre Nace Kodları sayfasından açılacak olan işyerine ait nace kodu sorgulamasını gerçekleştirebilirsiniz.

Nace Kodu Sorgulaması Yapmak İçin;

 • İstanbul Ticaret Odası Faaliyet Konusuna Göre Nace Kodları sayfasına https://bilgibankasi.ito.org.tr/tr/bilgi-bankasi/nace-kodu-arama adresinden giriş yapın,
 • Faaliyet Konusu alanına işyerinin faaliyet adı yazılarak arama butonuna tıklayın,
 • Örnek vermek gerekirse “Lokanta” yazarak arattığınız zaman nace kodları listelenecektir.
 • Sorgulama yaptığınız zaman 56.10.08 nace kodunun “Diğer lokanta ve restoranların (içkili ve içkisiz) faaliyetleri (garson servisi sunanlar ile self servis sunanlar dahil, imalatçıların ve al götür tesislerin faaliyetleri ile seyyar olanlar hariç)” ana faaliyet adına ait olduğunu göreceksiniz.

Meslek Grupları ve NACE kodları excel Listesi 2023 Ulaşmak İçin Tıklayınız.

SGK Nace Kodu Değişikliği Nasıl Yapılır?

NACE kodu değişikliği SGK web sitesi üzerinden yapılmaktadır. İşyeri Nace Değişiklik Talep Sistemi üzerinden talep oluşturularak işyeri nace kodu değişikliği başvurusunda bulunulabilir.

 1. İşyeri nace kodu değişikliği için https://uyg.sgk.gov.tr/nacedegisikliktalep/Welcome.do web sitesinden İşyeri Nace Değişiklik Talep Sistemi’ne giriş yapılır.
 2. Sisteme girişte istenen Kullanıcı Ad – Sistem Şifresi – İşyeri Şifresi ve Güvenlik Kodu girilerek sisteme giriş yapılır.
 3. Açılacak olan tabloda işyerinin yeni nace kodu seçilerek gönderilir.

Nace Kodu Listesi 2023

Meslek gruplarına göre listelenen nace kodu listesi 2023 İstanbul Ticaret Odası sayfasında yer almaktadır. Nace kodu listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Meslek gruplarına göre listenen nace kodları listesinden işyerinize ait olan nace kodunu bulabilirsiniz.

Meslek gruplarına göre nace kodlarına örnekler;

PERAKENDE TİCARET 47.11.01Bakkal ve marketlerde yapılan perakende ticaret (belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalarda gıda,
PERAKENDE TİCARET47.81.12Seyyar olarak ve motorlu araçlarla gıda ürünleri ve içeceklerin (alkollü içecekler hariç) perakende ticareti
BİJUTERİ, OYUNCAK VE HEDİYELİK EŞYA23.19.04Küçük cam eşya imalatı (biblo, vb. süs eşyası, boncuklar, imitasyon inciler/taşlar, imitasyon
mücevherler, vb. dahil)
KUYUMCULUK24.41.16Altın İmalatı (İşlenmemiş, yarı işlenmiş, toz halde) ile gümüş veya adi metallerin altınla kaplanması veya
giydirilmesi
BİLGİ TEKNOLOJİLERİ26.20.01Bilgisayar ve bilgisayar çevre birimleri imalatı
KAĞIT, KIRTASİYE VE AMBALAJ17.22.03Kağıt veya mukavvadan yapılmış tepsi, tabak, kase, bardak ve benzerlerinin imalatı
KOZMETİK96.02.02Erkekler için kuaför ve berber işletmelerinin faaliyetler
TOPTAN GIDA VE TEMİZLİK ÜRÜNLERİ10.41.02Bitkisel sıvı yağ (yenilebilen) imalatı (soya, susam, haşhaş, pamuk, fındık, kolza, hardal vb. yağlar)
(zeytin yağı, ayçiçeği yağı ve mısır yağı hariç)
PEYZAJ VE ÇİÇEKÇİLİK01.19.02Çiçek yetiştiriciliği (lale, kasımpatı, zambak, gül vb. ile bunların tohumları)
MEYVE VE SEBZE01.13.22 Kökleri, soğanları, yumruları tüketilen sebzelerin yetiştirilmesi (havuç, şalgam, sarımsak, soğan, arpacık
soğan, pırasa ve diğer benzer sebzeler)

Yukarıdaki verilen nace kodları meslek gruplarına göre verilen örneklerdir. Tam liste için yukarıda bırakmış olduğumuz listeye göz atabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.