Kosgeb Destekleri

Lise Diplomasını Kaybedenlere E-Devlet Mezuniyet Belgesi Alma

24.02.2023
Lise Diplomasını Kaybedenlere E-Devlet Mezuniyet Belgesi Alma

Lise diplomasını kaybedenler e-Devlet üzerinden mezuniyet belgesi sorgulama işlemi yapabilir mezun olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim ? e-Devlet kapısı üzerinden ve Milli Eğitim Bakanlığından internet ortamında lise mezuniyet belgesi almak mümkün. Lise diploması e devlete nasıl işlenir mezun notu öğrenme nasıl olur kaybolan diplomama internetten nasıl ulaşabilirim?

İş başvuruları ve bir çok alanda gerek duyulan lise diplomasına hayatın bir çok alanında ihtiyaç duruluyor. Okuldan mezun olduktan sonra alınan diploma ile iş başvuruları yapılabilir, iş yeri açmada işe yarayabilir ve daha bir çok alanda kullanılabilir. Diplomasını kaybetmiş olanların daha önceden mezun olmuş oldukları okula gitmeleri gerekiyordu. Fakat e-devlet sayfasına gelen bir hizmet sayesinde artık buna gerek kalmayacak. E devlet ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan iş birliği sayesinde artık mezuniyet belgeleri e-devlet üzerinden çıkarılabiliyor. E-devlet sayfasına eklenen hizmet sayesinde öğrenim duruma ait olan diplomanın mezuniyet belgesine barkodlu olarak ulaşmak mümkün. Peki şimdi asıl soruya gelelim. E-devlet lise diploması sorgulama işlemi nasıl yapılır?

E-Devlet Lise Diploması Sorgulama

Bir çok alanda lazım olan lise diplomasını kaybeden kişiler e-devlet sayfası üzerinden lise mezuniyet belgelerine ulaşabilirler. Lise diplomasına ulaşamayıp da e-devletten mezuniyet belgesi çıkarmak isteyenlerin ilk olarak bir e-devlet şifresi yoksa PTT şubelerinden şifre alması gerekiyor. Herkes bulunduğu il ve ilçelerdeki PTT şubelerine başvurarak e-devlet şifresini alabilirler. Sonrasında lise mezuniyet belgesine ulaşmak için e-devlet sistemine giriş yapılır. Giriş işlemi yapıldıktan sonra arama kısmına eğer örgün okuduysanız Lise Mezuniyet Belgesi Sorgulama yazıp aratarak, açık öğretim ile liseyi okuduysanız Açık Öğretim Liseleri Mezuniyet Belgesi Sorgulama yazıp aratmanız gerekiyor. ”Barkodlu Belge Oluştur” butonuna tıklayarak diploma yerine geçecek olan mezuniyet belgesini oluşturup yazdırabilirsiniz.

NOT: 2008 öncesi mezun olanlar lise diplomalarını e-devlet üzerinden sorgulayamazlar. Lise mezuniyet belgesini sadece 2008‘den sonra mezun olanlar e-devletten çıkarabilir.

E- Devlet Öğrenci bilgisi bulunamamıştır?

E-devlete giriş yapıp mezuniyet belgesi sorgulaması yaparken mezun bilgisi bulunamamıştır veya öğrenci bilgisi bulunamamıştır yazısını görüyorsanız mezuniyetiniz 2008 öncesi olabilir. Bu durumda yapmanız gereken mezun olduğunuz okula giderek mezuniyet belgesini almanızdır. 2008 sonrası mezunlar mezuniyet belgesini çıkarabilirler. 2008 öncesi mezun olanlar ise bu hizmetten faydalanamazlar.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Eğer bir e-devlet şifreniz yoksa ilk olarak şifre edinmeniz ve sonrasında mezun bilgisini sorgulamanız gerekiyor. Aksi halde sisteme giriş yapamayacağınız için mezun bilgisini de sorgulamanız mümkün olmayacaktır. Bağlı olduğunuz il ve ilçelerdeki PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında e-devlet şifresini alabilirsiniz. Ayrıca bankaların İnternet şubeleri aracılığı ile başka bir şifreye ihtiyaç duymadan, güvenli bir şekilde e-Devlete giriş yapabilirsiniz. İnternet şubesi bulunan bankayı seçerek internet bankacılığı kullanıcı bilgileri ile e-devlet kapısına giriş yapabilirsiniz.

İlkokul ve Ortaokul Diploması Sorgulama

İlkokul veya ortaokul mezun oldukları okullara gidip diplomalarını kaybettiğine dair bir dilekçe doldurması gerekiyor. Okul tarafından tekrar diploma verilmesi mümkün olmadığından dolayı bunun yerine mezun belgesi verilecektir. Almış olduğunuz mezuniyet belgesi diploma yerine geçecektir ve diploma görevi görecektir. Eğer mezun olduğunuz okul size bu belgeyi vermiyorsa veya okul kapanmışsa İl Milli Eğitim Müdürlüğü veya Milli Eğitim Bakanlığı‘na başvurmanız haline mezuniyet belgesi almanız mümkün olacaktır. Alacağınız mezuniyet belgesi de diploma yerine geçecektir.

En çok merak edilenlerden birisi de ilkokul diploma sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığıdır.

Yüksek Okul Diploması Sorgulama

E-devlet kapısı üzerinden yüksek okul bitirenler mezuniyet belgesi alabilirler. 2 yıllık mezun olanlar ön lisans 4 yıllık bölümlerden mezun olanlar ise lisan öğrencisi olarak mezun olurlar. İş yerlerinden diploma istendiği zaman veya başka bir iş için diploma gerektiği zaman eğer elinizde diplomanız yok ise e-devlet üzerinden mezun olduğunuz yüksek okulun mezuniyet belgesini çıkarabilirsiniz. Mezun olduğunuz okul ile iletişime geçerek yeni diploma başvurusunda da bulunabilirsiniz.

E-devlet sistemine şifreniz ile giriş yaptıktan sonra arama kısmına Yükseköğretim Mezun Belgesi Sorgulama yazıp aratarak mezun olduğunuz okulların mezuniyet belgelerine ulaşabilirsiniz. Belge Oluştur butonuna tıkladıktan sonra mezuniyet belgeniz hazır olacak ve yazdırdıktan sonra diploma yerine geçecektir.

Diploma Yerine Mezuniyet Belgesi Geçerli Olur Mu?

Lise Diploması
Lise Diploması

Vatandaşların en çok merak ettiği konulardan birisi de mezuniyet belgesi diploma yerine geçer mi?

E-devlet sistemi üzerinden oluşturulan mezuniyet belgeleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sisteme aktarılmaktadır. Bundan dolayı e-devlet üzerinden çıkarmış olduğunuz mezuniyet belgesi barkod numarası ile çıkarıldığından dolayı istendiği zaman e-devlet sayfası üzerinden sorgulanabilir. Çıkarmış olduğunuz mezuniyet belgesinin size ait olduğu ve diploma bilgileri bu barkod numarası ile anlaşılabilir. Diplomasını kaybedenler e-devletten çıkarmış oldukları barkodlu mezuniyet belgesini istenilen yerlere rahatlıkla verebilirler.

Herhangi bir uğraş olmadan sadece bir kaç dakika içerisinde mezuniyet belgesine ulaşabilirsiniz. Çıkarmış olduğunuz mezuniyet belgesi diploma yerine geçeceğinden dolayı tekrar diploma çıkarmanıza da gerek kalmadan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Lise diplomasını e-devletten çıkarabilir miyim?
Lise diploması yerine geçen mezuniyet belgesini e-devlet sayfasından çıkarabilirsiniz. Fakat 2008 sonrası mezun olmanız gerekiyor. E-devlette 2008 öncesi mezun olanların diplomaları görünmemekte.

E-devletten çıkarılan mezuniyet belgesi diploma yerine geçer mi?
E-devlet sayfasından çıkarmış olduğunuz mezuniyet belgesi diploma yerine geçer.

E-devletten ilkokul ve ortaokul diplomamı çıkarabilir miyim?
E-devlette sadece lisans ve yükseköğrenim için mezuniyet belgesi oluşturulmaktadır. İlkokul ve ortaokul mezuniyet belgeleri için mezun olduğunuz okul veya Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşmeniz gerekmektedir.

Lisans diplomamı e-devlet kapısından çıkarabilir miyim?
Lisans mezunu öğrenciler e-devlet kapısından Yükseköğretim Mezun Belgesi Sorgulama menüsünden mezuniyet belgesi oluşturabilirler.

Ön Lisans diplomamı e-devlet kapısından çıkarabilir miyim?
Ön Lisans mezunu öğrenciler e-devlet kapısından Yükseköğretim Mezun Belgesi Sorgulama menüsünden mezuniyet belgesi oluşturabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.