Kosgeb Destekleri

EKAT Belgesi Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

26.06.2021
EKAT Belgesi Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri kelimelerinin kısaltılmış haline EKAT denir. Ekat belgesi ise yüksek gerilim altında çalışacak olanlara belirli bir temel eğitim ve sınav sonucunda hakedenlere verilen belgedir. Ekat belgesi olanlar, sanayi hatları ve elektrik trafoları gibi yüksek gerilim bulunan alanlarda iş bulabilirler. Lise, Yüksekokul elektrik bölümlerinden mezun olan veya Mühendis olanlar aldıkları eğitim sonucunda bu belgeye sahip olabilirler. 1000 Voltun (1 kV) üzerindeki yüksek gerilim hatlarında çalışacak olanların bu belgeye sahip olmaları zorunludur. Yüksek gerilim hatları ve trafolarda çalışmak isteyenlerin EKAT belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

Ekat Belgesi Nedir?

1000 Voltun (1 kV) üzerindeki Elektrik kuvvetli akım tesislerinde çalışacak olanlara eğitim sonucu verilen belgeye ekat belgesi denir.

Ekat Belgesi Nasıl Alınır?

Ekat belgesi alabilmek için başvuru yapıldıktan sonra ve kursu başarılı bir şekilde tamamlamak gerekiyor. Kursiyerler ilk olarak 88 saat teori eğitimi alırlar. Sonrasında ise 48 saatlik uygulama eğitimi yapılır. Uygulama eğitiminden sonra ise sınav yapılır. Belgeyi alabilmek için çalışılan şirketin eğitim merkezi ile iletişime geçerek belgeyi nasıl alacağınız hakkında bilgi sahibi olabilir.

Ekat Belgesi Nereden Alınır?

Ekat belgesi yetkili olan kurumlar tarafından düzenlenen kurs sonucunda verilir. Kurs sonunda bir sınav uygulanmaktadır. Sınava girenlerin 100 üzerinden en az 70 puan almaları gerekmektedir.

Ekat belgesi veren yerler aşağıda sıralanmıştır;

 1. Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ)
 2. Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ)
 3. Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ)

Ekat Belgesi Fiyatı

Ekat belgesi fiyatı ortalama 2100 TL ile 7000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Kurs ücreti olarak ödenecek olan bu para seçilen kursa göre belirlenmektedir. Temel eğitim ile uzman eğitim gibi eğitim çeşitleri bulunmaktadır.

E.K.A.T belgesini kimler alabilir?

 1. Meslek liselerinin elektrik bölümlerinden mezun olanlar,
 2. Üniversitelerin Elektrik/Elektrik-Elektonik bölüm mezunları,
 3. Elektrik/Elektrik Elektronik mühendisleri,
 4. Merkezi eğitim merkezleri olan çıraklık merkezlerininden elektrik bölümü için ustalık belgesi alanlar ekat belgesi alabilirler.

Ekat belgesi için kişinin başvurusu çoğu geçerli sayılmaz. Kurs merkezlerine başvuruları genellikle şirketler tarafından yağıldığı için kontenjan boşluğu olduğu zaman sadece bireysel başvurular yapılabilir. Talep edilen eğitimlere göre kurs planlamaları yapılarak gerekli olan eğitim verilmektedir. Ekat belgesi için başvurulan kişilerin SGK’lı olması gerekmektedir. Kurs bitiminde kursiyerler staja tabii tutulur.

EKAT belgesi yenileme işlemi özel kurumlarda çalışanlar için 5 yılda bir yapılmaktadır. Yenileme işleminde sınav yapılmamaktadır. Sadece eğitim verilmektedir.

Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde belge olmadan çalışamayacağı için bu tesislerde çalışacak olanların belgeyi almaları zorunludur. Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde (EKAT) Yüksek Gerilim Altında Çalışma İzin Belgesi Sorgulama işlemini buradan yapabilirsiniz.

Bu yazıda sizlere ekat belgesi nedir, belgeyi veren yerler, kurs tarihleri, ücreti ne kadar, sınav soruları, başvuru konularında açıklamalarda bulunduk. Aklınıza takılan soruları aşağıdan bizlere sorabilirsiniz.

EKAT belgesini nasıl alacağınız hakkında çalışacağınız şirket size bilgi verecektir.

Yorumlar
 1. Selma dedi ki:

  Ekat belgesi başvurusuna sadece bayanlar mı başvurabiliyor?

 2. Serdar dedi ki:

  🤣 ne bayanı ya

 3. Arzu dedi ki:

  Ekat belgesi fiyatları hakkında bilgisi olan var mı?

 4. aba dedi ki:

  7000 tl

 5. Mehmet dedi ki:

  Egitime giderken istenilen belgeler ve malzemeler neler bilgisi olan