Kosgeb Destekleri

Öğrenci Okul Numarası Öğrenme ve Sorgulama (Kısayol) 2024

23.02.2023
Öğrenci Okul Numarası Öğrenme ve Sorgulama (Kısayol) 
2024

e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi ile veliler artık öğrencileri hakkındaki bir çok bilgiye ulaşabiliyor. Sınav sonuçları, devamsızlık bilgileri, aldığı belgeler ve bir çok bilgiye veli bilgilendirme sistemi üzerinden ulaşmak mümkün. Fakat veli bilgilendirme sistemine giriş yapmak için bazı bilgiler gerekmektedir. Veliler sisteme girerken öğrenci okul numarası ile giriş yapıyorlar. e-okul sistemine giriş yapmak için mutlaka girilmesi gereken bilgilerden biri de öğrenci numarasıdır. Veliler okul numarasını bilmedikleri zaman e-okul sistemine giriş yapamıyorlar ve karşılarına ” velisi olduğunuz bir öğrenci bulunmamaktadır. ” uyarısı çıkmaktadır. E devletten çocuğun numarasından okul kaydı nasıl öğrenilir ? Bunun için de okul öğrenci numarasını nasıl öğrenebilirim diye araştırıyorlar.

Okul numarasını öğrenebilmeniz için e-devlet şifreniz olmalı. Veya okula kayıt yaptırdığınız zaman okul tarafından verilen belgede öğrenci okul numarası yer alır. Ayrıca okula başvuruda bulunarakta öğrencinizin okul numarasını öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Öğrenci Okul Numarası Öğrenme

e-Devlet sayfası üzerinden bir çok bilgiye ulaşabileceğiniz gibi öğrenci okul numarasına da ulaşabilirsiniz. Öğrenci velileri e-devlet sayfası üzerinden çocuklarının okul numarasına da ulaşabilirler. Öğrenci kendi okul numarasına e-Devlet sayfasından ulaşamaz. Sadece öğrencinin velisinin giriş yaparak öğrenci okul numarasına ulaşması mümkündür. e-Devlet sayfasına giriş yapabilmeniz için velinin e-Devlet giriş bilgilerini bilmeniz gerekmektedir. Eğer şifre yok ise PTT şubelerinden 2 TL ücret karşılığında şifreyi alabilirsiniz. Daha önce şifreniz var ve unuttuysanız şifre yenileme işlemi yaparak da şifrenizi yenileyebilirsiniz. Ayrıca bankanızın internet bankacılığı üzerinden de e-devlet sayfasına giriş yapmanız mümkündür. Öğrenci okul numarasını öğrenmek için e-Devlet sayfasına giriş yaparak Milli Eğitim Bakanlığı Öğrenci Bilgi Sistemi bölümüne giriş yapmanız gerekmektedir. Öğrenci bilgi sistemine giriş yaptığınız zaman öğrenci okul numaraları listelenecektir.

 • Buradaki linke tıklayarak e-Devlet Öğrenci Bilgi Sistemine giriş yapın. İlkokul veya lise okul numarası öğrenme işlemi için velinizin e-Devlet sayfasına giriş yapmalısınız.
 • T.C. Kimlik No ve e-Devlet Şifresi bölümlerini doğru bir şekilde girdikten sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayın.
 • Eğer sisteme giriş yaptıysanız lise, ortaokul ve ilkokul öğrenci okul no öğrenme işleminizi buradan yapabilirsiniz. Karşınıza çıkacak olan ekranda öğrenci okul numarası yer alacaktır.
 • e-Devlet sayfasından Milli Eğitim Bakanlığı Öğrenci Bilgi Sistemi bölümüne giriş yaptığınız zaman velisi olduğunuz bir öğrenci yok ise karşınıza “Velisi olduğunuz bir öğrenci bulunmamaktadır” uyarısı çıkacaktır.
 • e-Devlet şifrenizi unuttuğunuz zaman giriş sayfasında yer alan “Şifremi Unuttum” butonuna tıkladıktan sonra sizden istenen bilgileri doğru bir şekilde doldurarak şifrenizi yenileyebilirsiniz. Şifrenizi yenileyebilmeniz için sizden cep telefonu numaranız ve herhangi bir yakınıza ait olan T.C. kimlik numarası istenecektir. Şifrenizi yenileyebilmeniz için telefon numaranızın kayıtlı olması ve bir akrabanınızın (kardeş, anne, çocuk gibi) T.C. kimlik numarasını doğru olarak girmeniz gerekmektedir. Aksi halde şifre yenileme işlemini yapamazsınız.
 • İnternet bankacılığı kullanıyorsanız ve e-Devlet şifrenizi unuttuysanız internet bankacılığı ile de giriş yapabilirsiniz.

Okul numarası öğrenme lise

Liseye giden öğrencinin de okul numarasını yukarıda bahsettiğimiz gibi öğrenebilirsiniz. e-devlet dışında okula başvurarak veya öğrencinize sorarak okul numarasını öğrenebilirsiniz. Eğer öğrenciniz okul numaramı unuttum diyorsa ve aktif olarak okula gidip geliyorsa öğretmeni ile görüşerek de öğrenci okul no öğrenebilirsiniz.

E-Okul Öğrenci Numarası Sorgulama

Öğrenci ve velileri bilgilendirme amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri tarafından E-okul sistemi geliştirilmiştir. Bu sistem sayesinde öğrenciler ve velileri bilgilendirilmektedir. E-okul sisteminde sınav sonuçları, devamsızlık bilgileri, ders notları, ders programları bilgiler yer almaktadır. E-okul sistemi sayesinde öğretmenlerde öğrencilerle ilgili tüm bilgileri bu sistem üzerinden velilere sunmakta. Böylelikle velilerin çocuklarının sınav sonuçlarını ve devamsızlık bilgilerini öğrenmeleri için okula gitmelerine gerek kalmayacak. E-okul sayesinde okula giden öğrenci hakkındaki bir çok bilgiye sistem üzerinden ulaşabilecek.

E-okul veli bilgilendirme sistemine nasıl giriş yapılır?

e-Okul veli bilgilendirme sistemi
 • e-Okul veli bilgilendirme sistemine https://e-okul.meb.gov.tr/ linki üzerinden giriş yapılır. Linke tıkladıktan sonra “Veli Bilgilendirme Sistemi Girişi” butonuna tıklayın.
 • Veli bilgilendirme sistemi girişi butonuna tıkladıktan sonra ekrana dolduracağınız bazı alanlar gelecektir. İstenen bilgiler Resimdeki rakamlar, Öğrenci T.C. Kimlik Numarası ve Öğrenci Okul Numarası olacaktır.
 • E-okul sistemine girebilmeniz için sizden istenen bilgileri doğru bir biçimde doldurmanız gerekmektedir. Eğer bilgileri doğru girmediğiniz taktirde sisteme girmeniz mümkün olmayacaktır.
 • Giriş yaptıktan sonra doğrulama işlemi yapmanız istenebilir. Doğrulama işlemi için size 3 soru sorulur. ‘‘Aşağıdaki öğrenciye ait soruları cevaplayarak sisteme giriş yapınız” uyarısını gördüğünüz de sorulardan 1 tanesini bile yanlış cevaplarsanız sisteme giriş yapamazsınız. Ancak buradaki soruları da doğru yanıtlarsanız sisteme giriş yapmanız mümkün olacaktır.

E-okul sistemine giriş yaptıktan sonra aşağıdaki bilgilere erişim sağlayabilirsiniz;

 1. Sınav Bilgileri,
 2. Öğrenci Bilgileri,
 3. Duyurular,
 4. Devamsızlık Bilgisi,
 5. Not Bilgisi,
 6. Haftalık Ders Programı,
 7. Sınav Bilgileri,
 8. Burs Ödeme Bilgisi,
 9. Aldığı Belgeler,
 10. Yıl Sonu Notları,
 11. Sorumluluk/Ortalama Yükseltme Puanları,
 12. Anadolu Meslek Programı Yerleştirme Sonuçları,
 13. Nakil Durumu,
 14. Şube Yazılı Ortalamaları,
 15. Pansiyon Zaman Çizelgesi,
 16. Pansiyon Yemek Menüsü,
 17. Pansiyon Devamsızlık Bilgileri,
 18. Sağlıkla İlgili Fiziksel Uygunluk Karnesi.

MEB Mobil Veli Bilgilendirme Servisi

MEB Mobil Bilgi Servisi ile öğrencilerin durumlarını SMS ile takip edebilirsiniz. Devamsızlık Bilgileri, Sınav Sonuç Bilgileri, Sınav Tarihleri, Karne Notları, Diploma Notu, Proje Bilgileri, Kayıt Alınması / Silinmesi Bilgisi, Nakil Bilgisi, Vb. bilgileri SMS ile OTOMATİK olarak öğrenebilirsiniz.

ÖĞRENCİ TC KİMLİK NUMARASINI yaz 8383’e göndererek 7/24 sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 • e-Okul da DEVAMSIZLIK durumu sorgulanmak istendiğinde DEVAM boşluk TCKN
 • e-Okul da SINAV TARİHLERİ sorgulanmak istendiğinde SINAVTARIH boşluk TCKN
 • e-Okul da SINAV SONUÇ bilgisi sorgulanmak istendiğinde SINAVNOT boşluk TCKN
 • e-Okul da derslerde verilen PROJE ÖDEVİ ve teslim bilgileri sorgulanmak istendiğinde PROJE boşluk TCKN
 • e-Okul da KARNE NOTU sorgulanmak istendiğinde KARNE boşluk TCKN
 • e-Okul da DİPLOMA NOTU sorgulanmak istendiğinde DIPLOMA boşluk TCKN yazarak 8383’e kısa mesaj gönderebilirsiniz.

Açık Öğretim Lisesi Öğrenci Numarası Öğrenme

Açık öğretim lise öğrenci numarası sorgulama işlemini e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere öğrenci numarası öğrenme meb, öğrenci no öğrenme lise, açık öğretim öğrenci numarası öğrenme gibi konularda yardımcı olmaya çalıştık. Öğrenci numaramı nasıl öğrenebilirim diye düşünenler artık öğrenmiş olacak. Bu yazıyı okuduktan sonra sadece bir kaç dakika içerisinde öğrenci numarasını öğrenerek e-okul gibi öğrenci no istenen platformlara giriş yapabileceksiniz.

İlkokul Mezuniyet Belgesi Sorgulama
E-Devlet Lise Mezuniyet Belgesi

Yorumlar
 1. Okul Numarası dedi ki:

  Kızımın okul numarasını nereden öğrenebilirim?

  1. Destek dedi ki:

   Okula giderek rehberlik biriminden öğrenebilirsiniz.