Kosgeb Destekleri

İlkokul Mezuniyet Belgesi ve Diploma Sorgulama

03.05.2021
İlkokul Mezuniyet Belgesi ve Diploma Sorgulama

İlkokul mezuniyet belgesi sorgulama ve diploma sorgulama işlemini yapmak isteyenler için açıklayıcı bir yazı oluşturduk.

İlkokul veya ortaokul diplomasını kaybedenler bitirmiş oldukları okula başvurarak mezuniyet belgesini alabilirler. İlkokul veya ortaokul mezunlarına yeni bir diploma verilmez. Sadece mezuniyet belgesi verilir. Verilen mezuniyet belgesi de diploma yerine geçmektedir. Eğer mezuniyet belgesi almak için başvurduğunuz okul artık faaliyette değilse belgeyi alabilmeniz için ilinizde bulunan Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşmeniz gerekmektedir. Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe ile başvurmanız halinde mezuniyet belgeniz kısa süre içerisinde size verilecektir. Alacağınız belgeyi istenen kuruma verirseniz diploma yerine geçecektir.

İlkokul mezuniyet belgesi nereden alınır?

İlkokul mezuniyet belgesi internet üzerinden alınamamakta. İlkokul mezuniyet belgesi almak isteyenler aşağıdaki yöntemleri deneyebilir.

 1. İlkokul mezuniyet belgesi mezun olunan okuldan,
 2. Bağlı bulunan İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden alınır.

İlkokul diploma sorgulama

2008 öncesi ilkokul mezunları diploma sorgulama işlemi için bitirmiş oldukları okula başvurabilir. Aksi halde internet üzerinden 2008 sonrası mezun olanlar sadece diploma sorgulama işlemi yapabilir. e-Devlet sayfası üzerinden ise sadece lise mezuniyet belgesi, ve üniversite mezuniyet belgesi alınabilmektedir. İlkokul mezuniyet belgesi e-devlet üzerinden alınamamaktadır.

Tc no ile ilkokul diploma sorgulama

TC no ile ilkokul mezuniyet belgesi sorgulama işi internet üzerinden yapılabilmekte. Eğer ilkokul diplomanızı sorgulamak istiyorsanız bunu e-devlet üzerinden yapmanız mümkün değildir. Faka e-Okul üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. e-Okul üzerinden 2008 yılından sonra örgün ortaöğretim kurumlarından   mezun olan öğrencilerin ve Açık ortaöğretim kurumlarının  diploma bilgileri sorgulanabilmektedir. 2008 sonrası mezunu iseniz buradaki sayfada bulunan gerekli bilgileri doldurarak ilkokul diploma sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İlkokul Diplomamı Kaybettim Ne Yapabilirim?

İlkokul diplomasını kaybettiğiniz zaman mezun olduğunuz okula bir dilekçe ile başvurarak diploma yerine geçen mezuniyet belgesini alabilirsiniz.

Mezun Olduğum Okul Kapanmış Ne Yapmalıyım?

Eğer kaybettiğiniz diplomayı almak için mezun olduğunuz okul kapandıysa  il/ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ilkokul mezuniyet belgeniz için başvuruda bulunabilirsiniz.

İlkokul Mezuniyet Belgesi İçin Dilekçe Örneği

Yorumlar
 1. Rıdvan tinel dedi ki:

  Dörtler terkim Okul Numaramı bilmiyorum okul diploması istiyorum ehliyet almak istiyorum kimse yardımcı olmuyor babam annem okutmadı beni üvey olduğu için Yardımcı olmanızı istiyorum Lütfen lütfen

 2. Funda dedi ki:

  İlk okul diplomamı almak istiyorum bana yardımcı olabilir misiniz internetden alamıyorum

 3. Funda dedi ki:

  İlk okul diplomamı internetden nasıl ala bilirim