Kosgeb Destekleri

İlkokul Mezuniyet Belgesi ve Ortaokul Diploma Sorgulama 2023

25.02.2023
İlkokul Mezuniyet Belgesi ve Ortaokul Diploma Sorgulama 2023

İlkokul diploma sorgulama ve ortaokul diploma sorgulama nasıl yapılır ilkokul bilgilerime nasıl ulaşabilirim ilkokuldan ne zaman mezun oldum diplomamı nasıl bulabilirim? İlkokul mezuniyet belgemi nasıl bulurum e devletten öğrenebilir miyim mezuniyet ortalama notu nasıl çıkarılır kaç yılında mezun olduğumu nasıl öğrenebilirim nasıl sorgulanır ? Mezuniyet belgesi ve eski diplomaları nasıl sorgulayacağınızı anlattık.

İlkokul veya ortaokul diplomasını kaybedenler bitirmiş oldukları okula başvurarak mezuniyet belgesini alabilirler. İlkokul veya ortaokul mezunlarına yeni bir diploma verilmez. Sadece mezuniyet belgesi verilir. Verilen mezuniyet belgesi de diploma yerine geçmektedir. Eğer mezuniyet belgesi almak için başvurduğunuz okul artık faaliyette değilse belgeyi alabilmeniz için ilinizde bulunan Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşmeniz gerekmektedir. Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe ile başvurmanız halinde mezuniyet belgeniz kısa süre içerisinde size verilecektir. Alacağınız belgeyi istenen kuruma verirseniz diploma yerine geçecektir.

İlkokul Mezuniyet Belgesi Nereden Alınır?

İlkokul mezuniyet belgesi internet üzerinden alınamamakta. İlkokul mezuniyet belgesi almak isteyenler aşağıdaki yöntemleri deneyebilir.

 1. İlkokul mezuniyet belgesi mezun olunan okuldan,
 2. Bağlı bulunan İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden.

İlkokul Diploma Sorgulama Nasıl Yapılır?

2008 öncesi ilkokul mezunları diploma sorgulama işlemi için bitirmiş oldukları okula başvurabilir. Aksi halde internet üzerinden 2008 sonrası mezun olanlar sadece diploma sorgulama işlemi yapabilir. e-Devlet sayfası üzerinden ise sadece lise mezuniyet belgesi, ve üniversite mezuniyet belgesi alınabilmektedir. İlkokul mezuniyet belgesi e-devlet üzerinden alınamamaktadır.

TC Kimlik No ile İlkokul Diploma Sorgulama

blank

TC no ile ilkokul mezuniyet belgesi sorgulama işi internet üzerinden yapılabilmekte. Eğer ilkokul diplomanızı sorgulamak istiyorsanız bunu e-devlet üzerinden yapmanız mümkün değildir. Faka e-Okul üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz. e-Okul üzerinden 2008 yılından sonra örgün ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilerin ve Açık ortaöğretim kurumlarının  diploma bilgileri sorgulanabilmektedir. 2008 sonrası mezunu iseniz e-okul sistemine girerek ilkokul diploma sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 • İlkokul diploma sorgulama işlemi için “Diploma Bilgileri Sorgulama” sayfasına gidin.
 • Açılan sayfada Giriş Kodunu girdikten sonra T.C. Kimlik No, Diploma Tarihi ve Doğum Tarihi alanlarını doldurun.
 • Sorgula butonuna tıklayarak ilkokul diplomanızı sorgulayabilirsiniz.

Eski İlkokul Diploma Sorgulama

Eskiden mezun olan ve diplomasını kaybeden kişiler internetten ilkokul diploması ve mezuniyet belgesini sorgulamak istiyor. Özellikle de 2008 öncesinde mezun olan kişiler diplomalarını nasıl sorgulayacaklarını merak ediyorlar.

Eski diplomasını kaybeden öğrenciler eğer mezuniyet yılı 2008 yılından önce ise kesinlikle internetten sorgulama yapamazlar. Bunu bir defa söyleyelim. Peki ne yani sorgulama yapamıyoruz diye diplomayı alamayacak mıyız? Tabiki de alabileceksiniz ancak internetten değil.

İş için veya farklı bir işlem için size ilkokul diploması lazımsa ve kaybettiyseniz panik yapmayın. Hangi okulu bitirdiyseniz o okula başvuruda bulunarak durumu anlatın. Büyük ihtimal ile dilekçe ile başvurmanız istenecektir. Dilekçeyi doldurarak mezuniyet belgesi talebinde bulunabilirsiniz.

Ortaokul Diploma Sorgulama

Ortaokul diploma sorgulama işlemi 2 farklı şekilde yapılmaktadır. 2008 sonrası mezunları diplomalarını e-Okul Diploma Bilgileri Sorgulama sisteminden sorgulama yapabilirler. Bu sorgulama da hem örgün öğretim hemde açık öğretim öğrencileri için yapılabilmektedir.

Eğer 2008 öncesi mezunsanız ve ortaokul diploma sorgulaması yapmak istiyorsanız bunu internet üzerinden yapamazsınız. Sorgulama yapmak için bitirdiğiniz okula dilekçe ile başvurabilirsiniz. Eğer okul kapandıysa bağlı bulunduğunuz İl Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe ile başvurarak mezuniyet belgesi talebinde bulunabilirsiniz.

Ortaokul Mezuniyet Belgesi Nereden Alınır?

Ortaokul mezuniyet belgesi sadece 2008 yılından sonra örgün öğretim ve açık öğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler için sorgulanabilmektedir. Bu sorgulama işlemi Milli Eğitim Bakanlığı Diploma Bilgileri Sorgulama sayfasından yapılır.

Diploma tarihini unutan veya 2008 yılından önce mezun olan kişiler mezuniyet belgelerini almak için mezun olduğu okula gitmelidir. İnternetten sorgulama yapamayacakları için mezuniyet belgesi alamazlar.

İlkokul Diplomamı Kaybettim Ne Yapabilirim?

İlkokul diplomasını kaybettiğiniz zaman mezun olduğunuz okula bir dilekçe ile başvurarak diploma yerine geçen mezuniyet belgesi talebinde bulunabilirsiniz.

Mezun Olduğum Okul Kapanmış Ne Yapmalıyım?

Eğer kaybettiğiniz diplomayı almak için mezun olduğunuz okul kapandıysa  il/ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ilkokul mezuniyet belgeniz için başvuruda bulunabilirsiniz.

İlkokul Mezuniyet Belgesi İçin Dilekçe Örneği

blank
Yorumlar
 1. blank Rıdvan tinel dedi ki:

  Dörtler terkim Okul Numaramı bilmiyorum okul diploması istiyorum ehliyet almak istiyorum kimse yardımcı olmuyor babam annem okutmadı beni üvey olduğu için Yardımcı olmanızı istiyorum Lütfen lütfen

 2. blank Baran dedi ki:

  4 te kadar okuduğun okula git ve okuduğuna dair bir belge talep et
  Ehliyet istiyorum de onlar yardımcı olurlar kardeşim

 3. blank Funda dedi ki:

  İlk okul diplomamı almak istiyorum bana yardımcı olabilir misiniz internetden alamıyorum

  1. blank Cenk dedi ki:

   İnternetten Alamazsınız , İnternetten sadece lise ve üniversite diplomalarının bilgileri tutulmakta . İlköğretim ( ortaokul ) diploması için mezun olduğunuz okula giderek ya da o okulun bağlı olduğu İl Milli Eğitim Müdürlüğüne Giderek Belgenizi Alabilirsiniz .

 4. blank Funda dedi ki:

  İlk okul diplomamı internetden nasıl ala bilirim

  1. blank Emirhan dedi ki:

   Internetten alamazsın en son okuduğun okula gitmelisin

 5. blank Cenk dedi ki:

  İlk Okul Diploması İnternetten Verilmiyor Malesef .
  E-devlet üzerinden sadece Lise Ve Üniversite Diploma Bilgileri Belgesel Olarak Verilmektedir, onun harici ilköğretim ( ortaokul ) için gerekli diploma belgesini mezun olduğunuz okula giderek çıkarttırabilirsiniz , eğer okul kapandıysa yada bilgileriniz gözükmüyorsa Okulun bağlı olduğu İL – İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE giderek belgenizi teslim alabilirsiniz .

 6. blank Özgül dedi ki:

  Ilk okul diplomami bulamiyorum 1994 yilina ait diolomam

 7. blank Fatma Sandıkçı dedi ki:

  İlkokul diblomami nasıl ve nerden alabilirim yardımcı olurmusunuz

 8. blank Murat dedi ki:

  1997yınlında mezun oldum ilköğretim diplomamı kayıp ettim src belgesi için gerekli nasıl bir yol vardır

  1. blank Destek dedi ki:

   Bitirdiğiniz okula giderek diploma alabilirsiniz. Eğer okul kapandıysa milli eğitim müdürlüğüne gitmeniz gerekecek.