Kosgeb Destekleri

SRC Belgesi Sorgulama e-Devlet’te Nasıl Yapılır?

25.02.2023
SRC Belgesi Sorgulama e-Devlet’te Nasıl Yapılır?

Yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin SRC belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır. Meslekli yeterlilik belgesi (SRC) SRC1, SRC2, SRC3, SRC4, SRC5 olarak sınıflandırılmaktadır. Sürücülerin yurt içi ve yurt dışı, yük, yolcu ve tehlikeli madde taşıma durumuna göre bu ilgili belgeyi alması zorunludur. SRC belgesi nasıl öğrenilir e devlet’ten sorgulanır mı nasıl sorgulayabilirim?

SRC belgesi, 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu’na göre yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin alması zorunlu olan mesleki yeterlilik belgesidir. Yük ve yolcu taşımacılığı yapacak olan sürücülerin sürücü belgesi, Mesleki yeterlilik belgesi (SRC belgesi) ve Psikoteknik raporlarının olması zorunludur. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından sürücülere 5 farklı SRC belgesi belgesi verilmektedir. Sınıflara ayrılan bu belgelerin her birinin farklı bir özelliği bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse SRC1 belgesine sahip olan sürücüler uluslararası yolcu taşımacılığı yaparken, SRC5 belgesine sahip olan sürücüler ise tehlikeli madde taşıyan araçları kullanabilirler.

SRC Belgesi Nasıl Alınır?

SRC belgesini almak isteyen sürücüler e-Devlet üzerinden veya sürücü kursuna giderek başvurularını yapmalılar. Sürücü kursuna giderek kayıt yaptıktan sonra gerekli olan eğitimlere katılırlar. Eğitim sonucunda sürücüler meslekli yeterlilik tabii tutulurlar. Girmiş oldukları sınavdan 60 ve üzeri puan alan sürücüler uygulama sınavına da girerler. Uygulama sınavında sorulacak olan sorulardan 3 tanesinin 2 tanesine doğru cevap veren sürücüler istenilen evrakları da tamamlayıp harçları yatırdıktan sonra SRC belgesine sahip olurlar.

SRC belgesi alabilmek için ilkokul mezunu olma şartı aranmaktadır. Ayrıca 66 yaşını dolduran sürücülerin SRC belgeleri geçersiz sayılır. SRC belgesine sahip olmak isteyen sürücülerin alacağı belgenin sınıfına göre B-C-E veya D sınıfı ehliyete sahip olması gerekmektedir.

Ulaştırma Bakanlığı SRC Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

SRC belgesi almaya hak kazananlar dakikalar içerisinde sorgulama yapabilir ve belgelerini görüntüleyebilirler. Belgeyi çıkarmak isteyenler bilgisayara indirerek yazıcıdan kolaylıkla çıkarabilirler. SRC belgesi artık sadece e-Devlet sisteminden alındığı için artık gönderilmemektedir. Ulaştırma Bakanlığı’nın hizmetleri arasında yer alan “Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama/Düzenleme” alanında belge sorgulama işlemi yapılmaktadır. Belgeyi sorgulamak isteyen herkes artık bu hizmeti kullanarak sorgulama işlemini yapabilir. Bunun dışında herhangi bir yerden sorgulama işlemi yapılmaz ve belge gönderilmez.

Sınava girip başarılı olan sürücüler harç ücretlerini ödedikten sonra kısa bir süre sonra belgelerini e-Devletten sorgulayabilir. Sorgulamanın nasıl yapılacağını bilmeyenler için adım adım aşağıda anlattık.

e-Devletten SRC Belgesi Nasıl Alınır?

SRC Belgesi Sorgulama e-Devlet
SRC Belgesi Sorgulama e-Devlet

SRC belgesi sorgulama işlemini e-Devletten kolaylıkla yapabilirsiniz. Telefonunuzdan veya bilgisayardan giriş bilgileriniz ile sisteme giriş yaparak belgenizi sorgulayabilirsiniz. Sorgulama yapmak için aşağıdaki adımları takip edin;

 • SRC sorgulama işlemini e-Devletten yapacağınız için giriş bilgileriniz ile sisteme giriş yapın,
 • Arama kısmından “Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama/Düzenleme” diye aratarak ilgili sayfaya gidin,
 • Açılacak olan sayfada sahip olduğunuz SRC belgeleri listelenecektir,
 • Belgeyi yazıcıdan çıkarmak için belge oluştur butonuna tıklayıp oluşturduktan sonra bilgisayara indirerek yazıcıdan çıktı alabilirsiniz.

SRC Belgem Çıktı mı? Nereden Öğrenebilirim?

SRC sınavına girip başarılı olanlar belge almaya hak kazanırlar. Belge almaya hak kazananlar ise src belgem çıktımı diye merak edebiliyor. Belgenin çıkıp çıkmadığını öğrenebilmek için Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama işlemi yapmanız gerekmektedir. Sorgulama yaptıktan sonra adınıza kayıtlı belgenizin çıkıp çıkmadığını öğrenebilirsiniz. Sorgulama işlemini ise sadece bir kaç dakika içerisinde e-Devletten yapabilirsiniz.

SRC sınavına girdikten sonra başarılı olduğunuz taktirde kart ücretini ödemeniz gerekmektedir. Kart ücretini ödemediğiniz zaman belgenizi e-devlet sisteminden sorguladığınız zaman göremezsiniz. SRC sorgulama işlemini yapabilmeniz için ödemeyi yapmış olmanız gerekmektedir.

2018 yılından önce SRC kartları kargo ile gönderilirdi. Fakat 2018 yılından sonra SRC belgeleri e-Devlet sisteminden çıkarılmaktadır. Sorgulama yaptığınız zaman belge oluştur linkinden belgeyi bilgisayara indirip yazdırarak SRC belgenizi çıkarıp yanınızda bulundurabilirsiniz.

SRC Belgesi Harç Ücreti Yatırma Halkbank 

SRC belgesi ücreti Halkbank ATM’lerinden yatırılabilmektedir. Aşağıdaki adımları takip ederek belge ücretini yatırabilirsiniz.

 • Fatura ve ödemeler kısmına girilir,
 • Eğitim ve sınav ödemeleri,
 • Üniversite harcı ödemeleri,
 • İlk kodu girilir,
 • Karayolları SRC kısmına tıklanır,
 • TC kimlik numarası girilir,
 • Devam butonuna basılır src belgesi ücreti yatırılır.

Hala ehliyet ve kimliğinizi ayrı ayrı mı kullanıyorsunuz? Kimliğe ehliyet ekleme yaparak sadece T.C. kimlik kartını kullanabilirsiniz.

SRC1 Belgesi

Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne göre Uluslararası Yolcu Taşımacılığı işinde çalışacak olan sürücülerin alması zorunlu olan mesleki yeterlilik belgesidir. Uluslararası alanda yolcu taşımacılığı SRC1 belgesine sahip olması zorunludur.

SRC2 Belgesi

Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne göre Minibüs, Taksi, Öğrenci servisi, Dolmuş, Otobüs, Personel Taşımacılığı, yurtiçi yolcu taşımacılığı yapacak olan sürücülerin alması zorunlu olan mesleki yeterlilik belgesidir.

SRC3 Belgesi

Uluslar arası eşya-kargo taşımacılığı faaliyetleri yürütenlerin alması zorunlu olan mesleki yeterlilik belgesidir.

SRC4 Belgesi

Yurtiçinde eşya-kargo taşımacılığı faaliyetleri yürütenlerin alması zorunlu olan mesleki yeterlilik belgesidir. Kamyon, kamyonet, tır, panelvan, çekici vb. ticari araçları yurtiçi eşya-kargo taşımacılığı için kullanmak isteyen sürücülerin sahip olmaları zorunludur.

SRC5 Belgesi – ADR Belgesi

Tehlikeli Madde Taşımacılığı yapan sürücülerin alması gerekli olan mesleki yeterlilik belgesidir. Sürücülerin SRC5 Belgesi alabilmeleri için SRC3 ya da SRC4 belgesine sahip olma zorunluluğu vardır.

SRC belgesine sahip olmayan sürücülerin yolcu ve yük taşımaları Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne göre yasaktır. Yapılacak olan sınavdan en az 60 puan alınması gerekmektedir.

NOT: Sürücü belgesini 25.02.2003 tarihinden önce alanlar Muafiyetli SRC Belgesi başvurusunu e-Devlet üzerinden yapabilirler.

B sınıfı ehliyeti olanlar; SRC2 ve SRC4
C sınıfı ehliyeti olanlar; SRC2 ve SRC3
D sınıfı ehliyeti olanlar; SRC2 ve SRC3
E sınıfı ehliyeti olanlar; SRC1 ve SRC3
mesleki yeterlilik belgesini muafiyetli olarak e-Devletten başvuru yaparak alabilirler.

SRC Belgem Nerede?

2018 yılından önce SRC sınavından başarılı olanlar için kart düzenlenerek gönderiliyordu. Fakat artık herhangi bir kart gönderilmiyor. Durum böyle olunca da bilgi sahibi olmayanlar SRC belgem nerede, SRC belgem gelmedi gibi düşüncelere kapılıyor. 2018 yılından sonra gelen düzenleme ile birlikte SRC kartları artık gönderilmiyor. SRC almaya hak kazanan sürücüler belgelerine e-Devlet sisteminden ulaşabiliyorlar. Sisteme giriş yaptıktan sonra Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama/Düzenleme sayfasına giderek hak kazanılan SRC belgelerini görüntüleyebilir ve yazdırabilirsiniz.

Adresinize herhangi bir kart ve belge gelmeyeceği için e-Devlet sayfasında yer alan belgeyi yazıcıdan çıkararak yanınızda bulundurabilirsiniz.

SRC Belgem Gelmedi Ne Yapmalıyım?

Gelen uygulama ile birlikte artık SRC belgesi gönderilmemektedir. SRC belgem gelmedi diye üzülmenize hiç gerek yok. Çünkü artık bu belgeye ulaşmak daha kolay. Bilgisayar ve yazıcı ile belgenize ulaşabilir, yazdırabilirsiniz. SRC kartım gelmedi diyerek beklemenize gerek yok. Çünkü size herhangi bir kart veya belge gönderilmeyecektir. Belgeyi sadece e-devletten çıkarabileceksiniz.

SRC belgesine hak kazandınız tüm harçları yatırdınız ve hala e-Devlet sisteminde ulaşamıyorsanız eğitim aldığınız kurum ile iletişime geçip durumu bildirmelisiniz. Eğitim aldığınız kurum neden geciktiği hakkında size ayrıntılı bilgi verecektir. Yalnız bilmeniz gereken şey evinize herhangi bir kartın gönderilmeyeceği. Sınavı kazandıysanız ve SRC sorgulama yaptığınız zaman sistemde belgeniz görünüyorsa yazıcıdan çıkararak yanınızda bulundurabilirsiniz.

SRC Sınav Sonuçları Sorgulama Nasıl Yapılır?

SRC belgesi almak için girdiğiniz sınav sonuçlarını öğrenmek için eğitim almış olduğunuz kurum ile iletişime geçebilirsiniz. SRC5 sınavına girenler ise e-Devlet sisteminde yer alan SRC5 Sınav Sonuç Sorgulama ekranından sorgulama yapabilirler.

SRC5 sınav sonuçları sorgulama;

 • T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapın,
 • SRC5 Sınav Sonucu Sorgulama sayfasına giderek sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

SRC Belgesi Fiyatları 2023

İstenilen BelgeSertifika SınıfıDers
Süresi
Ders Saat Ücreti Toplam SRC Belgesi Ücreti
SRC1Uluslararası Yolcu Taşımacılığı40 Saat28,00 TL1.120,00 TL
SRC2Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı36 Saat28,00 TL1008,00 TL
SRC3Uluslararası Eşya/Kargo
Taşımacılığı
41 Saat28,00 TL1.148,00 TL
SRC4Yurtiçi Eşya/Kargo
Taşımacılığı
36 Saat28,00 TL1.120,00 TL
SRC5 (ADR)Tehlikeli Madde Taşımacılığı19+13 Saat750,00 TL.
Sürücü kurslarının internet üzerinden paylaşmış olduğunu fiyat tablosu. Güncel fiyatlar için eğitim alacağınız sürücü kursu ile iletişime geçebilirsiniz.

Takograf kartı başvuru ve yenileme işlemleri tamamen yenilendi. Dijital ehliyet yenileme sayfasından takograf başvurusunu ve yenileme işlemlerini nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.