Kosgeb Destekleri

Kimlik ve Ehliyet Birleştirme İşlemi Nasıl Yapılır? (Randevu ve Gerekli Belgeler)

24.02.2023
Kimlik ve Ehliyet Birleştirme İşlemi Nasıl Yapılır? (Randevu ve Gerekli Belgeler)

Kimlik ve ehliyet birleştirme işlemine vatandaşların ilgisi oldukça fazla. Kimlik ve ehliyeti birleştirdikten sonra artık ikisini ayrı ayrı taşımaya gerek kalmayacak. Ehliyeti kimliğe aktarmak için gerekli evraklar nedir aktarma ne kadar sürede gerçekleşir? ehliyetim kimliğime yüklendi mi kaç günde alınabilir kimliğimde birleştirme işlemi olup olmadığı nasıl anlaşılır ?

Sürücü belgesi bilgilerinin kimlik kartına yüklenmesi işlemi 21.09.2020 tarihi itibariyle uygulamaya geçmiştir. NVİ çağrı merkezi Alo 199 yada https://randevu.nvi.gov.tr/ bağlantısından ”TCKK’ya Sürücü Belgesi Ekleme” seçeneğinden randevu oluşturabilirsiniz. Sürücü belgesi bilgilerinizin kimlik kartına aktarılması için her ikisinin de yeni tip olması gerekmektedir. Ehliyet ve kimlik birleştirme projesinin başlamasıyla birlikte vatandaşlar Nüfus Müdürlüklerinden randevu almaya başladılar bile. İki kart taşımak istemeyenler artık başvuruda bulunarak ehliyet ve kimlik birleştirme işlemini gerçekleştirebilirler. Ehliyetlerin kimlik içine yüklenmesiyle birlikte vatandaşlar artık ikisini de taşımak zorunda kalmayacak. Tek bir kart içerisinde hem kimlik bilgileri hem de ehliyet bilgileri bulunacak. Ehliyet bilgilerinin çipli kimlik kartlarıyla birleştirilme işlemi için sadece randevu almanız yeterli olacak. Ehliyetin yeni kimliğe aktarılmasıyla birlikte polisleri kimlik kartı bilgilerinden hem ehliyet hem de kimlik bilgilerine ulaşabilecek.

“Hayat Kimliğinle Kolay” uygulaması ile 15 Ocak Tarihine kadar 850 bin kişi kimlik ve ehliyet birleştirme işlemi gerçekleştirmiştir. Ehliyet birleştirme ile;

 • Tek bir belgede hem sürücü belgesi hem de kimlik bilgileriniz yer almaktadır.
 • Nüfus müdürlüklerinde ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir.
 • Sürücü belgenizi yanınızda bulundurma zorunluluğu ortadan kalkmaktadır.

Kimlik ve Ehliyet Birleştirme Başvurusu Nereye Yapılır?

Kimlik ve ehliyet birleştirme işlemi 21 Eylül 2020 tarihinden itibaren Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden randevu alınarak yapılabilecek. Bulunduğunuz il veya ilçedeki Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğünden randevu alıp birleştirme işlemini yapabilirsiniz. Kimlik ve ehliyet birleştirme sayesinde vatandaşlar artık hem ehliyet hemde kimliklerini taşımak zorunda kalmayacak.

Çipli Kimlik ile Ehliyet Nasıl Birleştirilir?

Ehliyet bilgilerinizin çipli kimlik kartınıza ekletmek isterseniz Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne başvuru yaparak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kimlik ve ehliyetinizin birleştirilebilmesi için yeni nesil ehliyet ve çipli kimlik kartınızın olması gerekmektedir.

Ehliyet ve Kimlik Birleştirme Randevu

blank

Kimlik ve ehliyet birleştirme işlemi Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Randevu almak için buradaki linke tıkladıktan sonra “TCKK’ya SÜRÜCÜ BELGESİ EKLEME” butonuna tıklayıp bağlı bulunmuş olduğunuz il müdürlüğünden randevu alabilirsiniz.

T.C.K.K, Pasaport ve Sürücü Belgesi başvurularınızı adresinizin bulunduğu ilçe nüfus müdürlüğünden yapma zorunluluğunuz yoktur. Başvurularınızı herhangi bir müdürlükten de yapabilirsiniz.


Alınan randevuya gidilemeyecek durumlarda; Sistemden olumsuz etkilenmemek ve mağduriyet yaşamamak için; aldığınız randevu tarihini takip ediniz ve randevu tarihi ile ilgili bir değişiklik olması durumunda randevunuzu, randevu saatinizden en az yarım saat önce iptal ediniz. Aksi durumda aynı gün içerisinde (24 saat) ikinci bir randevu verilemez.

Ehliyet ve Kimlik Birleştirme Ücret Ne Kadar?

Yeni tip ehliyet ve kimlik kartının birleştirilmesi için herhangi bir ücret alınmayacaktır. Bu işlemi Nüfus Müdürlükleri ücretsiz olarak yapmaktadır. Yeni kimlik ve yeni ehliyet başvurularında ise ücret ödemeleri devam etmektedir. Kimlik yenileme ücreti sayfasından güncel yenileme ücretlerini öğrenebilirsiniz.

Kimlik ve Ehliyet Birleştirme İçin Gerekli Belgeler

Ehliyet ve kimlik birleştirme işlemi için gerekli belgeler, yeni tip sürücü belgesi ve çipli kimlik kartı olması yeterlidir. Kimlik yenileme ve ehliyet yenileme işleminde olduğu gibi çok fazla belge gerekmemektedir.

Ehliyet ve Kimlik Birleştirme İşleminden Sadece Yeni Ehliyet Alanlar Faydalanabiliyor

Ehliyet ve kimliğini birleştirmek isteyen kişinin kimlik ve ehliyetinin yeni olması gerekmektedir. Eğer yeni tip ehliyet ve çipli kimlik kartınız bulunuyorsa birleştirme işleminden faydalanabilirsiniz. Uluslararası yasak zorunluluklar yedeniyle yeni tip sürücü belgesi düzenlemesine devam edilmektedir. Uygulama ile yalnızca sürücü belgesini taşıma zorunluluğu kaldırılmıştır.

Eski sürücü belgelerinin 31.12. 2023 tarihine kadar değiştirme süresi bulunmaktadır. Yeni tip sürücü belgesi başvurusu için gerekenler;

 • Değerli Kayıt ve Vakıf Payı Bedeli
 • Sağlık Raporu
 • Biyometrik Fotoğraf

Kimlik ile Ehliyet Birleştirme İçin Sağlık Raporu Şartı Var Mı?

Ehliyet yenilemek için sağlık raporu şartı aranmamaktadır. İl Nüfus Müdürlüğüne başvuru yaparak çipli kimliklerinize ehliyet yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sağlık raporunu yeni ehliyet alacağınız zaman çıkarmanız gerekmektedir. Fakat birleştirme için herhangi bir sağlık raporuna ihtiyaç yoktur.

SRC 1-2-3-4-5 belgelerinden herhangi birine sahipseniz ve yük taşımacılığı veya yolcu taşımacılığı yapabilmeniz için dijital ehliyete sahip olmanız gerekmektedir. Dijital ehliyet başvuru hakkında bilgi veren sayfaya giderek detaylara ulaşabilirsiniz.

Nüfus Müdürlüklerine Gitmeden HES Kodu Almayı Unutmayın

Nüfus müdürlüklerinin yapmış olduğu uygulamaya göre HES kodu alınmadan içeri girilmesi yasak. Ehliyet birleştirme randevusunu aldıktan sonra Hayat Eve Sığar kodu almayı da unutmayın. Buradan HES kodunu nasıl alacağınızı öğrenebilirsiniz.

Yorumlar
 1. blank Murat dedi ki:

  Cipli ehliyet ve cipli kimlik birleştirmek zorunlumu?

  1. blank kosgeb dedi ki:

   Hayır şuan için ehliyet ve kimlik birleştime için herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır.

 2. blank Ramazan dedi ki:

  Merhaba. Benim yeni tip ehliyetim vardı ancak bir süre önce cüzdanımı kaybettim. Yeni tip kimliğimi çıkarttırdım ancak ehliyeti henüz çıkartamadım. Acaba birleştirme işlemi için ehliyet in yanımda olması gerekiyor mu?

  1. blank Sebo dedi ki:

   Evet

 3. blank Ay dedi ki:

  Sürücü belgesi ve yeni kimlik kartı bulunmuyor ise ikisininde ilk çıkarılmasında aynı anda çıkartılabiliyor mu yoksa ayrı ayrı çıkarılıp birleştirilmesi mi gerekli.

  1. blank Özge dedi ki:

   Olabiliyor muymuş öğrenebildiniz mi ya da yapabildiniz mi

 4. blank Yasemin dedi ki:

  Merhaba. Ben yeni vatandaş oldum ve ehliyet kartımı henüz değiştirmedim. Eski ehliyetim ile yeni kimlik kartımı birleştirebilir miyim?

  1. blank kosgeb dedi ki:

   Eski ehliyet ile birleştirme işlemi yapamazsınız. Ehliyetinizi yeniledikten sonra birleştirme yapabilirsiniz.

 5. blank Ali dedi ki:

  Merhaba bi sorum olacak tı ben bi trafik kazası geçirdim ehliyetimde hafif yanık izleri var fakat kontrol noktalarında memurlar sorun çıkarmıyorlar şimdi gidip nufus cüzdanıma eklemek istesem ehliyetimi sorun olur mu hafif yanık izleri yüzünden çok hafif.

  1. blank kosgeb dedi ki:

   Eski ehliyetlerde birleştirme işlemi yapılmıyor. Eğer ehliyetiniz yeni ise birleştirme yapabilirsiniz.

 6. blank Gaye dedi ki:

  Merhaba ben yeni kimlik kartı kullanıyorum. İlk defa ehliyet alacağım. Ehliyetimi almak için nüfus müdürlüğüne başvuru yaptım. Acaba yeni ehliyet alacağım için direk kimlik kartıma mı eklenecek yoksa ayrı bir ehliyet belgesi verilecek mi?

  1. blank kosgeb dedi ki:

   Yeni ehliyetinizi aldığınız zaman ehliyet ve kimlik birleştirme özelliğini aktif edebilirsiniz.

 7. blank Fevzi dedi ki:

  Merhaba ehliyetim 2013 tarihli
  Kimliğim 2016 yılından sonra birleştirme yapılabilir mi
  Olamıyorsa ehliyetimi yenileyip ne kadar zaman sonra birleştirme yapayım

  1. blank kosgeb dedi ki:

   Eğer ehliyet ve kimliğiniz yeni tip ise birleştirme işlemi yapabilirsiniz.

 8. blank Güngör gürbüz dedi ki:

  merhaba ben Güngör gürbüz her ikiside birleştirdim ama ppt kargo gelmedi yoksa gelmedimi

  1. blank kosgeb dedi ki:

   Muhtemelen yoğunluktan dolayı kargo elinize ulaşmamıştır.

   1. blank AHMET dedi ki:

    Merhaba ben ilk defa ehliyet alacağım tc kimlikle ehliyet birleştirmek istiyorum randevu alırken sürücü belgesi diyerek mi yoksa tc kimliğe sürücü belgesi diyerek mi randevu almalıyım

 9. blank Medine dedi ki:

  Merhaba benm ehliyetim yeni kimliģimde yeni yeni evledim kimliğimi soy isim yüzünden değistirdim ama ehliyetimi degiştirmedim soy isimden yüzunden aktarma işlemi olurmu kimliği ehliyete ???

  1. blank kosgeb dedi ki:

   Alo 199 çağrı merkezini arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

 10. blank Reyhan dedi ki:

  Kimlik ehliyet birleştirme işlemini randevu aldıktan sonra gittiğimde sadece 10 dakikada hallettim.

 11. blank Burak dedi ki:

  Merhaba benim B ehliyetim var ve birleştirme işlemi yaptım simdede A ehliyeti aldım onu direk kimliğe işleyebilir miyim yoksa yeniden kart mı çıkarmam gerekli ?

 12. blank Meryem dedi ki:

  Randevu alarak 20 dakika içerisinde ehliyeti kimliğe ekleme işlemini gerçekleştirdim.

 13. blank Osman dedi ki:

  Merhaba benim nüfus cüzdanım eski yeni ehliyet alıcam ikisini birleştirmek istiyorum .Ama nufüs cüzdanım eski olduğu için bir sorun olur mu ?

  1. blank kosgeb dedi ki:

   Nüfus cüzdanınız eski olduğu için birleştirme yapamazsınız. Kimlik ve ehliyet birleştirme işlemi yeni çipli kimliklerde yapılıyor.

   1. blank Hüseyin dedi ki:

    Merhaba ben yeni tip ehliyetimi ve kimlik kartımı cüzdanımı çaldırdığım için ikisinide çıkartacağım acaba direk birleştirerek çıkarttıra bilirmiyim

 14. blank Alp dedi ki:

  Anında yükleyip veriyorlar mı yoksa belli bir gün veya saat bekleme süresi mi oluyor?

 15. blank Vera dedi ki:

  Mhblar … çok pardon ama tam alnayamadim…
  ***kimlik ve ehliyet birleştiğinde yeni bir kimlik mi verilir yoksa sadece dijital platformunda var olan TC nüfus cüzdanina surucu bilgi ekleniyor ???…
  ***TTCKa ya sürücü belgesi ekleme yapmak için yeni foto getirmek gerekirmi degilmi …??? ,
  ***peki birleştirdik kimlik ve ehliyet diyelim , bir gün o yeni kimliği kaybettik ozaman prosedür nasil olacak acaba ,sürücü ehliyeti varken bu durumda en az o kurtarıyor….???
  *** ayrıca , sürücü belgesi TTCKya ekleme işi , zorunlu mu, yoksa isteğine bağlı ???

 16. blank Ömer dedi ki:

  Çip diyoruz teknoloji diyoruz hala bilmem ne müdürlüğüne gelip yapın deniliyor

 17. blank Şükrü dedi ki:

  direk 10 dk da yapıyorlar kullandığın kimlikte yüklü olmuş oluyor

 18. blank Berkem dedi ki:

  Merhaba iyi günler var olan ehliyetime A2 ehliyetinide eklettirdim fakat daha gidip tescilletmedim yani uan ehliyetim sadece b A2 eklerken kimliğime ekletirsem ek ücret öder miyim normalde ehliyete A2 ekletirlen ödeniyor

 19. blank Tatiana dedi ki:

  Kimlik ve ehliyetiniz yeniyse kimliğe ehliyet ekleme yapabilirsiniz.

 20. blank Cinda dedi ki:

  Kimlik ehliyet birleştirme sadece 5 dakika sürdü

 21. blank AHMET dedi ki:

  Merhaba ben ilk defa ehliyet alacağım tc kimlikle ehliyet birleştirmek istiyorum randevu alırken sürücü belgesi diyerek mi yoksa tc kimliğe sürücü belgesi diyerek mi randevu almalıyım

  1. blank Destek dedi ki:

   Randevu alırken sürücü belgesi olarak randevu alırsanız birleştirme işlemini yapabilirsiniz.

 22. blank Basri dedi ki:

  Ben ehliyeti birleştirdim kimlikle fakat ehliyeti kaybettim ne yapmak lazım.

  1. blank Destek dedi ki:

   Ehliyeti kimliğe ekleme yaptığınız için herhangi bir sorun olmaz. Fakat ayrıntılı bilgiyi alo 199’dan alabilirsiniz.

 23. blank Rauf dedi ki:

  Ehliyeti kimliğe ekleme yaptım artık ehliyet taşımam zorunlu değil umarım?

  1. blank Destek dedi ki:

   Hayır ehliyeti taşıma zorunluluğunuz kalmıyor.

 24. blank Mehmet dedi ki:

  Mrb ben ehliyeti kazandım ama çıkartmadım sertifikamı çipli kimliğe ekleme yapa bilirmiyim

  1. blank Destek dedi ki:

   Yeni ehliyetinizi aldığınız zaman ekleme işlemi yapabilirsiniz.

 25. blank Erim dedi ki:

  Kimlik çipli yani yeni,ehliyet yeni,yükleme hemen mi gerçekleşiyor yoksa kargoyla evemi geliyor?

  1. blank Destek dedi ki:

   Yükleme hemen gerçekleşiyor.

 26. blank Yasemin dedi ki:

  Merhaba,benim yurtdışı ehliyetim var İsviçre’den, t.c.kimlik kartıma ekleme yapabiliyormuyum?

  Teşekkürler

 27. blank Ahmet arı dedi ki:

  Kayıp ehliyeti TC kimlik kartına aktarılır mı

  1. blank Destek dedi ki:

   NVİ çağrı merkezi Alo 199’u arayarak bilgi alabilirsiniz.

 28. blank Tanju dedi ki:

  Şimdi 199 u aradım Kayıp yeni ehliyeti çıkarmadan yükleme yapmıyorlar. 270 TL yatış dekontu, sağlık raporu, kan gurubu belge ya da beyanı 2 adet biyometrik resim olunca her ikisi Yükleme ve yeni ehliyet başvurusu yapılıyor.

 29. blank Erhan dedi ki:

  Merhaba yeni kimlik kartı ve yeni ehliyetim mevcut randevu aldım herhangi bir belge fotograf isteniyor mu yoksa bunlar yeterli mi

 30. blank ALİ CANDAN dedi ki:

  İyi günler öncelikle, bir sorum olacak. Cevaplarsanız çok sevinirim. Ben gözlük kullanıyorum. Ehliyetimde 01.01.(Gözlük ibaresi) bulunmakta. Şimdi ben sürücü belgemi TCKK’ya eklersem ve gelecek yıl göz lazer ameliyatı olursam ve ehliyette yazan gözlük ibaresini sağlık raporuyla sildirirsem TCKK’nın içindeki ehliyet bilgisi(sağlık bilgisi) otomatik olarak değişir mi?