Kosgeb Destekleri

Kimlik ve Ehliyet Birleştirme İşlemi Nasıl Yapılır? (Randevu ve Gerekli Belgeler)

25.11.2020
Kimlik ve Ehliyet Birleştirme İşlemi Nasıl Yapılır? (Randevu ve Gerekli Belgeler)

Kimlik ve ehliyet birleştirme işlemine vatandaşların ilgisi oldukça fazla. Kimlik ve ehliyeti birleştirdikten sonra artık ikisini ayrı ayrı taşımaya gerek kalmayacak.

Sürücü belgesi bilgilerinin kimlik kartına yüklenmesi işlemi 21.09.2020 tarihi itibariyle uygulamaya geçmiştir. NVİ çağrı merkezi Alo 199 yada https://randevu.nvi.gov.tr/ bağlantısından ”TCKK’ya Sürücü Belgesi Ekleme” seçeneğinden randevu oluşturabilirsiniz. Sürücü belgesi bilgilerinizin kimlik kartına aktarılması için her ikisinin de yeni tip olması gerekmektedir. Ehliyet ve kimlik birleştirme projesinin başlamasıyla birlikte vatandaşlar Nüfus Müdürlüklerinden randevu almaya başladılar bile. İki kart taşımak istemeyenler artık başvuruda bulunarak ehliyet ve kimlik birleştirme işlemini gerçekleştirebilirler. Ehliyetlerin kimlik içine yüklenmesiyle birlikte vatandaşlar artık ikisini de taşımak zorunda kalmayacak. Tek bir kart içerisinde hem kimlik bilgileri hemde ehliyet bilgileri bulunacak. Ehliyet bilgilerinin çipli kimlik kartlarıyla birleştirilme işlemi için sadece randevu almanız yeterli olacak. Ehliyetin yeni kimliğe aktarılmasıyla birlikte polisleri kimlik kartı bilgilerinden hem ehliyet hemde kimlik bilgilerine ulaşabilecek.

Kimlik ve Ehliyet Birleştirme Başvurusu Nereye Yapılır?

Kimlik ve ehliyet birleştirme işlemi 21 Eylül 2020 tarihinden itibaren Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden randevu alınarak yapılabilecek. Bulunduğunuz il veya ilçedeki Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğünden randevu alıp birleştirme işlemini yapabilirsiniz. Kimlik ve ehliyet birleştirme sayesinde vatandaşlar artık hem ehliyet hemde kimliklerini taşımak zorunda kalmayacak.

Çipli Kimlik ile Ehliyet Nasıl Birleştirilir?

Ehliyet bilgilerinizin çipli kimlik kartınıza ekletmek isterseniz Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne başvuru yaparak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kimlik ve ehliyetinizin birleştirilebilmesi için yeni nesil ehliyet ve çipli kimlik kartınızın olması gerekmektedir.

Ehliyet ve Kimlik Birleştirme Randevu

Kimlik ve ehliyet birleştirme işlemi Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Randevu almak için buradaki linke tıkladıktan sonra “TCKK’ya SÜRÜCÜ BELGESİ EKLEME” butonuna tıklayıp bağlı bulunmuş olduğunuz il müdürlüğünden randevu alabilirsiniz.

T.C.K.K, Pasaport ve Sürücü Belgesi başvurularınızı adresinizin bulunduğu ilçe nüfus müdürlüğünden yapma zorunluluğunuz yoktur. Başvurularınızı herhangi bir müdürlükten de yapabilirsiniz.


Alınan randevuya gidilemeyecek durumlarda; Sistemden olumsuz etkilenmemek ve mağduriyet yaşamamak için; aldığınız randevu tarihini takip ediniz ve randevu tarihi ile ilgili bir değişiklik olması durumunda randevunuzu, randevu saatinizden en az yarım saat önce iptal ediniz. Aksi durumda aynı gün içerisinde (24 saat) ikinci bir randevu verilemez.

Ehliyet ve Kimlik Birleştirme Ücret Ne Kadar?

Yeni tip ehliyet ve kimlik kartının birleştirilmesi için herhangi bir ücret alınmayacaktır. Bu işlemi Nüfus Müdürlükleri ücretsiz olarak yapmaktadır. Yeni kimlik ve yeni ehliyet başvurularında ise ücret ödemeleri devam etmektedir. Kimlik yenileme ücreti sayfasından güncel yenileme ücretlerini öğrenebilirsiniz.

Kimlik ve Ehliyet Birleştirme İçin Gerekli Belgeler

Ehliyet ve kimlik birleştirme işlemi için gerekli belgeler, yeni tip sürücü belgesi ve çipli kimlik kartı olması yeterlidir. Kimlik yenileme ve ehliyet yenileme işleminde olduğu gibi çok fazla belge gerekmemektedir.

Ehliyet ve Kimlik Birleştirme İşleminden Sadece Yeni Ehliyet Alanlar Faydalanabiliyor

Ehliyet ve kimliğini birleştirmek isteyen kişinin kimlik ve ehliyetinin yeni olması gerekmektedir. Eğer yeni tip ehliyet ve çipli kimlik kartınız bulunuyorsa birleştirme işleminden faydalanabilirsiniz. Uluslararası yasak zorunluluklar yedeniyle yeni tip sürücü belgesi düzenlemesine devam edilmektedir. Uygulama ile yalnızca sürücü belgesini taşıma zorunluluğu kaldırılmıştır.

Kimlik ile Ehliyet Birleştirme İçin Sağlık Raporu Şartı Var Mı?

Ehliyet yenilemek için sağlık raporu şartı aranmamaktadır. İl Nüfus Müdürlüğüne başvuru yaparak çipli kimliklerinize ehliyet yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sağlık raporunu yeni ehliyet alacağınız zaman çıkarmanız gerekmektedir. Fakat birleştirme için herhangi bir sağlık raporuna ihtiyaç yoktur.

SRC 1-2-3-4-5 belgelerinden herhangi birine sahipseniz ve yük taşımacılığı veya yolcu taşımacılığı yapabilmeniz için dijital ehliyete sahip olmanız gerekmektedir. Dijital ehliyet başvuru hakkında bilgi veren sayfaya giderek detaylara ulaşabilirsiniz.

Nüfus Müdürlüklerine Gitmeden HES Kodu Almayı Unutmayın

Nüfus müdürlüklerinin yapmış olduğu uygulamaya göre HES kodu alınmadan içeri girilmesi yasak. Ehliyet birleştirme randevusunu aldıktan sonra Hayat Eve Sığar kodu almayı da unutmayın. Buradan HES kodunu nasıl alacağınızı öğrenebilirsiniz.

Yorumlar
 1. Murat dedi ki:

  Cipli ehliyet ve cipli kimlik birleştirmek zorunlumu?

  1. kosgeb dedi ki:

   Hayır şuan için ehliyet ve kimlik birleştime için herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır.

 2. Ramazan dedi ki:

  Merhaba. Benim yeni tip ehliyetim vardı ancak bir süre önce cüzdanımı kaybettim. Yeni tip kimliğimi çıkarttırdım ancak ehliyeti henüz çıkartamadım. Acaba birleştirme işlemi için ehliyet in yanımda olması gerekiyor mu?