Kosgeb Destekleri

Banka Sınavları 2023 – Personel Alımları ve İş Başvurusu İlanları

22.02.2023
Banka Sınavları 2023 – Personel Alımları ve İş Başvurusu İlanları

Banka sınavları 2023 : Banka personel alımı ve kariyer sayfalarında paylaşılan iş ilanlarına göz atarak başvuruda bulunabilirsiniz. Yeni mezun ve tecrübeli personeller için bankacılık sınavları yapılmaktadır. devlet bankalarına nasıl girilir önlisans mezunları hangi kademede çalışır alım yapan bankalar hangileri banka alımları nasıl oluyor banka asistanı ne demek banka müfettişliği sınavları ne zaman?

Bankacılık sektöründe çalışmak istiyorsanız, başvuruları takip ederek banka sınavları 2023 ilanlarına göz atmalısınız. Bankacılık sınav tarihlerini takip ederek başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca bankalar personel alımlarını internet sitelerinin duyurular bölümünden paylaşmaktadır. Aktif duyuruları takip ederek personel alımlarını takip edebilirsiniz.

Bir çok banka tarafından yıllık olarak personel alımı ilanları verilmektedir. Bu ilanlara göre belirli şartları taşıyanlar ve belirli pozisyonlarda çalıştırılmak üzere işe almak için banka sınavları yapılmaktadır. 2023 yılında da bir çok banka işe alım için sınav uygulaması yapacak. Halkbank, Vakıfbank Akbank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası, Yapıkredi ve diğer bankalar zaman zaman açık pozisyonlar için personel alımı yapıyor. Personel alımları ise bankacılık sınavları ile gerçekleşiyor sınavsız banka personel alımı olmuyor. Bankalar yönetici, güvenlik, uzman yardımcısı, uzman, yönetici, asistan, telefon bankacılığı gibi bir çok alanda her yıl alımlar yapıyor.

Banka Sınavları Ne Zaman?

Bankacı olmak isteyenlerin en çok merak ettiği şeylerin başında sınavların ne zaman olacağı geliyor. Bankalar iş ilanlarını zaman zaman duyurular sayfasından yayınlıyor. Duyurularda hangi pozisyonda personel alınacağı, hangi şartların gerekli olduğu, kaç tane personel alınacağı ve sınav tarihleri gibi bilgilere yer veriyorlar. Bankaların iş ilanları sayfalarını aşağıda tek tek sizler için paylaştık. Buradaki sayfaları takip ederek banka sınavlarının ne zaman olacağını ve iş ilanlarına göz atabilirsiniz.

Banka Departmanları ve Görevleri

Gişe Yetkilisi: Bankalarda gişe yetkilisi olarak çalışanlar müşteriyle direkt iletişime geçerek bankacılık işlemlerinin gerçekleşmesini sağlar. Hesap açıp kapatma, para transferleri, kredi kartı açma ve kapatma, fatura ödemeleri, para yatırma ve çekme gibi temel bankacılık işlemlerinin yapılmasını sağlarlar. Bankaya gelen müşterilerin ilk karşılaşmış olduğu kişilerdir. Gişe yetkililerin güler yüzlü, sabırlı ve sorun çözebilen kişiler olması gereklidir. Banka sınavları yapıldığı zaman gişe yetkilisi ilanları da yer alıyor.

Banka Uzman Yardımcılığı: Bankacılık sektöründe pek çok farklı alanda çalışan bulunmaktadır. Bankalarda çalışan meslek gruplarından birisi de banka uzman yardımcısıdır. Nitelikli personel pozisyonunda olan uzman yardımcıları 4 yıllık lisans mezunudur. Özellile de iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunları uzman yardımcılığı alımlarında daha şanslıdır. Kredi, pazarlama, portföy yönetimi, risk yönetimi, stratejik planlama gibi alanlarda çalışırlar.

Çağrı Merkezi: Çağrı merkezi bir diğer adıyla müşteri temsilcisi müşterilerden gelen çağrıları cevaplayıp gereken bankacılık işlemlerine yanıt veren kişilerdir. Müşterilerin sorularını yanıtlar ve kredi, kredi kartı, hesap işlemleri vb. konularda yardımcı olur.

Güvenlik Görevlisi: Bankada çalışan güvenlik görevlisi çalışanların can ve mal güvenliğini sağlar. Ayrıca bankada denetim ve kontrol işlerinde etkindir. İşçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma konularında bilgilidir. Bankaya gelen müşterileri uygun alanlara yönlendirir. Alarm sisteminin açılmasını ve kapanmasını sağlar. Dışarıdan yapılacak olan saldırılara karşı önlem alır. Para ve değerli şeylerin taşınmasında güvenliği sağlar.

Sistem Uzmanı: Bilgi güvenliği, risk ve uyu​m konularının yasalar, a sistem, sunucu, veri depolama, yedekleme altyapılarının yönetimi gibi alanlarda görev yapar. Üniversitelerin 4 yıllık mühendislik, istatistik, aktüerya, matematik, bilişim ve enformatik, istatistik alanlarından mezun olanlar sistem uzmanı olabilirler.

Bankaların EFT Saatleri ne zaman biliyor musunuz?

İş Bankası Sınavları ve Personel Alımları

İş Bankası zaman zaman personel alımı ilanı yayınlamakta. Sizde iş ilanlarını inceleyerek İş Bankası’nda çalışma fırsatını yakalayabilirsiniz.

İş Bankası Pozisyonlar

 • Müfettiş Yardımcısı
 • Uzman Yardımcısı
 • Memur
 • Sistem Uzmanı
 • Sistem Destek Uzmanı
 • Avukat
 • Takip Memuru
 • İhtisas Elemanı
 • Özel Güvenlik Görevlisi
 • Şoför

Türkiye İş Bankası’nın İşe Alım Sayfası üzerinden personel alım ilanlarına göz atabilirsiniz. Hazırladığınız CV’niz ile işe alım sayfasından üyelik oluşturarak başvuruda bulunabilirsiniz.

İş Bankası İşe Alımlarda Hangi Aşamalardan Geçeceğim?

 1. Genel Yetenek Sınavı ( Sayısal ve sözel yeteneği ölçmeye yönelik sorulardan oluşmaktadır.)   
 2. Değerlendirme Merkezi (İş hayatını örnekleyen uygulamalarla yetkinlik ve davranışların incelenmesini sağlayan değerlendirme yöntemidir.)
 3. Panel Mülakat (Üst düzey yöneticilerimizle gerçekleştirilen görüşmedir.) 

İş Bankası açık pozisyonlara buradan ulaşabilirsiniz. Hemen başvur butonuna tıklayarak üye olduktan sonra başvurunuzu gönderebilirsiniz.

Ziraat Bankası Personel Alımları ve Sınavları

Ziraat Bankası personel alımı ilanları bankanın internet sitesinin duyurular bölümünden yayınlanmaktadır. Buradaki linke tıklayarak bankanın personel alımı duyurularına göz atabilir ve boş pozisyonlara başvuruda bulunabilirsiniz. Personel alımı ilanında sınav tarihleri ve detaylı bilgiler verilmektedir.

Ziraat Bankası sınavları yazılı ve mülakat olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Mülakat süreci Ziraat Finans Grubu İnsan Kaynakları ekipleri yürütülmektedir.

Aranan Şartlar

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 30 yaşını geçmemiş olmak
 • Üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren Bilgisayar Mühendisliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Matematik Mühendisliği, Fizik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Endüstri ve Sistem Mühendisliği, İşletme Mühendisliği ile Yönetim Bilişim Sistemleri, Bilgisayar Bilimleri, İstatistik, Matematik bölümlerinden mezun olmak.
 • Erkek adaylar için ise askerlik görevini yapmış olması veya ertelemiş olması.
 • Mülakatta 60’ın altında puan alanlar başarısız sayılacaktır.

Son yapılan Ziraat Bankası personel alımı sınavında genel Yetenek 25 soru, genel kültür 25 soru, İngilizce 25 soru, Alan Bilgisi 50 soru olarak sorulmuştur.

Müşteri hizmetlerine bağlanmakta zorluk çekiyorsanız Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Bağlanma linkinden kısa sürede nasıl bağlanacağınızı öğrenin!

Halkbank Personel Alımları ve Sınavları

Halkbank yıllık personel alımlarında ihtiyacı olan pozisyonlarda eleman alımları için yazılı sınav yapılıyor. Sınav duyuruları ise gazete, dergi ve Haklbank web sitesinden yapılmakta. Yazılı sınavda başarılı olanlar mülakata da girmekte. Mülakatı da başarılı bir şekilde geçenler Halkbank’ta çalışmaya başlıyor.

Halkbank kariyer sayfasına üye olarak iş ilanlarına göz atarak iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Yeni mezun ve tecrübeli olanlar sisteme üye olarak personel alım ilanlarına göz atarak başvuruda bulunabilir.

Halkbank kariyer sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Vakıfbank Personel Alımları ve Sınavları

Vakıfbank bünyesinde çalışmak için bankanın duyurularını takip etmelisiniz. Bir çok alanda bankacılık sınavları düzenleyen banka iş ilanlarını buradan paylaşıyor. Sizde linke tıklayıp üye olarak personel ihtiyacı olması halinde iş başvurusu yapabilirsiniz. CV’nizi siteye göndererek değerlendirme aşaması ve sınav aşamasına geçebilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası Personel Alımları ve Sınavları

Yapı Kredi bankası işe alımlarda mülakat ile başlıyor. Yeni Mezunlar İçin İşe Alma Sürecinde ise başvurulan pozisyona göre mülakattan önce İngilizce, Genel Yetenek ve Sayısal, Algılama ve Hafıza sınavları yapılıyor. Sınav başarılı olarak sonuçlanır ise mülakata geçiliyor. Yetkinlik Bazlı Mülakat sonrasında kişiye olumlu veya olumsuz mutlaka dönüş yapılır.

Yapı Kredi bankası iş ilanları için buraya tıkla.

Garanti BBVA İş İlanları ve Açık Pozisyonlar

Garanti Bankası personel alımlarını sınav ve mülakat ile gerçekleştirir. İş ilanı duyurusunda personel alımı için gerekli aranan şartlar belirtilir. Garanti Bankası işe alımlarda genellikle yeni mezunları tercih ediyor. Zaman zaman telefon bankacılığı müşteri temsilcisi, müşteri danışmanı ve diğer pek çok pozisyonda personel alım ilanı yayınlıyor.

Garanti Bankası iş ilanlarını takip etmek için buradaki kariyer sayfasına giriş yapın. Kariyer sayfasına giriş yapıp üye olduktan sonra  pozisyonlar hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Kendinize uygun olan ilana başvuruda bulunabilirsiniz.

Akbank Personel Alımları ve Açık Pozisyonlar

Akbank, zaman zaman farklı pozisyonlarda personel alımı yapılıyor. Banka program yöneticisi, Yazılım, Bankacılık İş Analisti, Dijital İletişim Yöneticisi, İşlem Bankacılığı Pazarlama Müdürü, Müşteri İletişim Yetkilisi vb. bir çok alanda personel alımı yapmaktadır.

Akbank’ın personel alım ilanları bankanın internet sitesinden yapılan duyurular ile takip edilebilir. Duyurularda açık pozisyonlar ve iş ilanı hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. İş ilanlarını takip etmek için tıkla!

01 Mayıs 2023 tarihinde kontrol ettiğimizde Akbank iş ilanları sayfasında Toplam 160 Açık İlan bulunmaktadır.

Akbank Personel Alımı İlanlarından Bazıları;

 • Mevduat Ürün Yöneticisi
 • Android Yazılım Uzmanı/Mimarı ( Uzaktan )
 • Bilgi Sistemleri Kontrol Uzmanı
 • Tüketici Finansmanı Pazarlama Yön. / Yön. Yrd.
 • Arşiv Yetkilisi
 • Kredi Risk Değerlendirme Yöneticisi
 • Dijital İletişim Yöneticisi
 • Müşteri Hizmetleri Geliştirme Yönetici Yardımcısı
 • Kredi Riski Yöneticisi

Diğer tüm iş ilanları için Akbank Kariyer sayfasına göz atabilirsiniz.

Banka Personel Alımları Linkleri

 1. Denizbank Personel Alımları, Sınavları ve Açık Pozisyonları için TIKLA
 2. QNB Finansbank İş İlanları İçin TIKLA
 3. Fibabanka İş İlanları İçin TIKLA (01 Mayıs 2023 tarihinde Fibabanka 11 Açık İş İlanı Bulunmaktadır)
 4. TEB İş İlanları İçin TIKLA (01 Mayıs 2023 tarihinde TEB 139 Açık İş İlanı Bulunmaktadır)
 5. Kuveyt Türk İş İlanları İçin TIKLA (01 Mayıs 2023 tarihinde bir çok iş ilanı bulunmaktadır.)
 6. HSBC Sınavları ve Personel Alımları için TIKLA
 7.  Türkiye Finans Sınavları ve Personel Alımı İlanları İçin TIKLA
 8. Albaraka Türk Sınavları ve Personel Alımı İlanları İçin TIKLA

Banka sınavları ve personel alımları hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştık. İş ilanları ve bankacılık sınav tarihleri genellikle bankaların duyurular kısmında yayınlanmaktadır. Hangi bankada işe girmek istiyorsanız o bankanın duyurularını sık sık takip ederseniz iş ilanlarını kaçırmazsınız.

Yorumlar
 1. blank Aysima Güneş dedi ki:

  Banka sınavları ne zaman oluyor bilgi verebilir misiniz?

  1. blank kosgeb dedi ki:

   Yukarıda bankaların sınavlarını nasıl takip edeceğinizi detaylı olarak anlattık.

  2. blank kosgeb dedi ki:

   Bankaların sınavlarını nasıl takip edeceğinizi detaylı olarak anlattık.

 2. blank Hasan dedi ki:

  TEB iş ilanlarına kariyer sitesinden ulaşabiirsiniz.

 3. blank Berna dedi ki:

  Akbank kariyer sayfasında bir çok açık iş ilanları bulunuyor