Kosgeb Destekleri

Evlendikten Sonra Kimlik Ehliyet ve Pasaport Değiştirme 2023

25.02.2023
Evlendikten Sonra Kimlik Ehliyet ve Pasaport Değiştirme 2023

Evlendikten sonra yapılması gerekenlerin başında resmi belgelerin değiştirilmesi geliyor. Kimlik ehliyet ve pasaport değiştirme işlemlerinin nasıl yapıldığını ayrıntılı olarak sizlere aktarıyoruz. Evlilikten dolayı ehliyet değişimi yapılır mı evlilik sebebiyle ehliyet ve sürücü belgesi değiştirilmezse ne olur? evlilikten dolayı önceki bilgiler değişince ehliyette ve kimliği değiştirmezsek çevirmede sıkıntı çıkar mı nikahtan sonra kimlik değiştirmeme cezası nedir?

Düğün hazırlığı yaparken çiftler bir çok konuda telaş içindedirler. Düğün hazırlıkları, resmi evraklar evlenecek olan kişileri bir hayli yorar. Resmi nikâhtan sonra çiftlerin ilgilenmesi gereken bir kaç evrak işi daha olacak. Bu evrakların başında kimlik, ehliyet ve pasaport geliyor. Resmi işlerde sıkıntı yaşamamak için bunların değiştirilmesi gerekli. Evlilikte kadının soyadı değişirse ve kimlik kartı değiştirilirse resmi işlerde sıkıntı yaşamamak için ehliyet ve pasaportun da yenilenmesi gerekli. Peki evlendikten sonra kimlik, ehliyet ve pasaport değiştirme işlemleri nasıl yapılır? Gelin hepsine ayrıntılı bir şekilde bakalım.

Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirme

blank

Yeni evlenen çiftlerden kadının soyadının değişmesi durumunda kimliğini değişerek yeni kimliğini kullanması gerekmektedir. Kimlik değiştirme işlemi yapıldıktan sonra diğer resmi evraklarda herhangi bir problem yaşamamak adına ehliyet ve pasaport gibi evraklar da yenilenmeli. Evlendikten sonra kimlik yenilemek için bir kaç belgeye ihtiyacınız olacak. İşte o belgeler;

 • T.C. kimlik kartı, aile cüzdanı veya pasaport
 • 6 ay içerisinde çekilmiş olan 1 adet biyometrik fotoğraf
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı bedeli olan 30,00 TL ücretin yatırılması.

Kimlik kartı değiştirmek için belgeleri hazır ettikten sonra anlaşmalı bankalar üzerinden 30,00 TL kimlik kartı yenileme üreti yatırılır. Sonrasında randevu sisteminden veya ALO 199 aranarak kimlik değiştirme randevusu alınır. Randevu günü gerekli belgeler ile İl Nüfus Müdürlüğüne giderek yeni kimlik başvurusunda bulunularak kimlik yenisi ile değiştirilir.

Evlendikten sonra kimlik değiştirme işlemini yapmamanın şuan için bilinen bir para cezası bulunmamaktadır. Fakat karşılaşılacak olan resmi işlerde herhangi bir problem yaşanmaması için evlendikten sonra çok fazla vakit kaybetmeden kimliğinizi yenilemenizi öneriyoruz.

Evlendikten sonra kimlik yenilemek için ödeyeceğiniz ücret 2023 yılı için 30,00 TL’dir. Evlilik nedeyile nüfus cüzdanı yenileme işlemi için randevunuzu aldıktan sonra ödemenizi yapıp, randevu günü gerekli belgeler ile İl Nüfus Müdürlüğüne giderek kimlik yenileme işlemini yapabilirsiniz.

Evlendikten Sonra Ehliyet Değiştirme Nasıl Yapılır?

Evlendikten sonra değiştirilmesi gereken belgelerden birisi de ehliyettir. Kadının soyadı değiştiği zaman ehliyetinde de yeni soyadının görünmesi için ehliyetini yenilemesi gerekir. Yeni ehliyet başvurusu yaparak yeni soyadınızın yazdığı ehliyet kartınızı alabilirsiniz.

blank

Evlendikten sonra yeni ehliyetinizi almaya gitmeden 2 TL Vakıf Hizmet Bedeli, 13 TL Değerli Kâğıt Bedeli olacak şekilde 15 TL ücreti anlaşmalı bankalar üzerinden ödemiş olmanız gerekiyor. Evlilik nedeniyle ehliyet yenilemeye gittiğinizde gerekli olan belgeler;

 • T.C. kimlik kartı belgesi,
 • Eski ehliyetiniz,
 • Son 6 ay içerisinde çekilen Biyometrik fotoğraf,
 • Ehliyet almak için doktor onaylı sağlık raporu,
 • Kan gurubu kartı,
 • Ehliyet yenileme ücreti olan 15 TL’nin anlaşmalı bankalara yatırılması,

Evlendikten sonra ehliyet değiştirme cezası

Evlendikten sonra ehliyet değiştirme cezası bulunmuyor. Fakat yenileme ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Eski tip ehliyetlerin değiştirilmesi için 15 TL, Yeni Tip ehliyetlerin yenilenmesi için ise 270 TL harç ücreti ödenir.

Evlendikten sonra ehliyetinizi yenileyeceğiniz zaman kimliğe ehliyet ekleme işlemini de yapabilirsiniz.

Evlendikten Sonra Pasaport Yenileme Nasıl Yapılır?

Evlendikten sonra kimlik yenileme işleminden sonra pasaport yenileme işlemini yapabilirsiniz. Kimlik değiştirildiğinden yurtdışı yolculuklarında sıkıntı yaşamamanız için pasaportunuzu da yenilemenizi öneririz. Pasaportunuz ile kullanacağınız kimlikte yer alan bilgilerin aynı olmaması durumunda yurtdışı yolculuklarında problemlerle karşılaşabilirsiniz. Pasaport yenileme randevusu alarak yenileme işlemini yapabilirsiniz.

blank

Evlendikten sonra kimlik kartını değiştirdiğiniz zaman pasaport ile kimlik kartında yer alan soyad değişikliği farklı olursa yolculuklarınızda sıkıntı yaşarsınız. İl Nüfus Müdürlüğünden, randevu.nvi.gov.tr adresinden veya ALO 199 numarasından randevu alarak kimliğiniz ve pasaportunuz ile başvurup pasaportunuzu yenisi değiştirebilirsiniz. Biyometrik fotoğraf, yeni kimlik kartı ve eski kullandığınız pasaportunuz ile gitmeniz yeterli olacaktır.

Evlilik nedeniyle pasaport yenileme ücreti 2023 yılı için sadece defter bedeli olan 180,00 TL‘dir. Bu parayı nüfus müdürlüğüne gitmeden önce anlaşmalı bankalar üzerinden yatırabilirsiniz.

Yabancı Uyruklu ile Evlendikten Sonra Yapılması Gerekenler

Yabancı uyruklu biri ile evlendikten sonra yapılması gereken bazı işlemler vardır. Yabancı uyruklu biri ile yurtdışında evlenildiği zaman Türk konsolosluğuna bildirim yapılmalıdır.

Yabancı Uyruklu ile Yurtdışında Evlendikten Sonra Gerekli Belgeler

 • Doktor onaylı sağlık raporu
 • Uluslararası evlilik belgesi
 • Eşlerin nüfus cüzdanları
 • 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf
 • Uluslararası doğum belgesi

Yabancı Uyruklu ile Türkiye’de Evlendikten Sonra Gerekli Belgeler

Yabancı uyruklu biri ile evlenildiği zaman Türk vatandaşı olan eşten farklı belgeler, Yabancı uyruklu olan eşten ise farklı belgeler istenir. Türk vatadaşı olan eşten T.C. kimlik kartı belgesi, Son 6 ay içerisinde çekilen biyometrik fotoğraf, sağlık raporu istenmektedir. Yabancı uyruklu olan eşten ise kimlik kartı veya pasaport, fotoğraf, vize, sağlık raporu, evlilik ehliyet belgesi, doğum belgesi ve bekarlık belgesi istenmektedir

Evlilik Sonrası İkametgah Değişikliği

Adres değişikliği yapan kişilerin belirlenmiş olan süre içerisinde değişikliği bildirmeleri zorunludur. Evlendikten sonra ikametgah değişikliği için nüfus müdürlüğünden randevu alarak adres değişikliğinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Adres değişikliği randevusu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü web sitesinden veya ALO 199 müşteri hizmetlerinden alınmaktadır.

SIK SORULAN SORULAR

Evlendikten sonra nüfus cüzdanı değiştirme süresi ne kadar?

Evlendikten sonra 1 ay içerisinde nüfus cüzdanı değiştirilmesi gerekmektedir.

Evlendikten sonra pasaport değiştirme süresi ne kadar?

Evlendikten sonra pasaport değiştirme süresi hakkında herhangi bir süre yoktur. Kişinin yurtdışına çıkmadan önce kimlik kartında yer alan bilgilerin pasaportta yer alan bilgilerle aynı olması gerektiği için, yurtdışına çıkış yapmadan önce pasaportun yenilenmesi gerekiyor.

Evlenince ehliyet değiştirir mi?

Evlendikten sonra soyisim değişikliği olması nedeniyle nüfus müdürlüğüne giderek ehliyet yenileme işlemi yapılır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.