Kosgeb Destekleri

STAUM Dijital Ehliyet (Takograf Kartı) Başvuru ve Yenileme Nasıl Yapılır?

STAUM Dijital Ehliyet (Takograf Kartı) Başvuru ve Yenileme Nasıl Yapılır?

Dijital ehliyet bir diğer adıyla takograf kartı başvurusu internet üzerinden online olarak yapılabilmektedir. SRC 1-2-3-4-5 belgelerinden herhangi bir belgeye sahip olanlar başvurabilirler. Peki dijital ehliyet nasıl alınır?

16 Haziran 2010 tarihinden itibaren 3.5 ton ve üzeri yük taşımacılığı yapan,  sürücü ile birlikte 9 ve daha fazla yolcu taşıyan araçların takograf cihazı bulundurmaları zorunludur. . Yolcu ve yük taşımacılığı yapan araçlarda bulunan tagograf cihazı ise bilgileri dijital ehliyete kaydeder. Trafik polisleri takograf kartlarını kontrol edebilir. Takograf cihazı üzerinde yapılacak olan yasal olmayan işlemler suçtur.

Dijital Ehliyet Nedir?

Dijital ehliyet halk dilinde takoğraf kartı diye bilinir. Sürat, kaydedilen mesafe gibi bilgileri kaydeden, tır, kamyon, otobüs gibi bazı ticari araçlarda bulunan cihaza takılan karttır. Dijital ehliyet başvurusu işlemleri staum.tobb.org.tr adresi üzerinden yapılmaktadır.

Dijital Ehliyet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dijital ehliyet başvurusu, sürücülerin takograf kartı alabilmeleri için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği üzerinden yapılan başvurudur. Sayısal takograf sürücü kartı, başvurusunda bulunacak olanların SRC 1-2-3-4-5’ten herhangi bir belgeye sahip olan sürücülere verilmektedir. Peki başvuru nasıl yapılır?

Dijital Ehliyet Başvuru Formu
 • Dijital ehliyet başvurusunda bulunmak için https://staum.tobb.org.tr/PinacaWeb/ linkine tıklayın.
 • Yukarıdaki linke tıkladıktan sonra hangi tip kart talebinde bulunacağınızı seçiniz. Seçebileceğiniz kartlar; Sürücü Kartı, Servis Kartı, Şirket Kartı
 • Sonrasında başvuru tipini seçin. İlk defa kart almak için başvuruyorsanız ya da kartınızın geçerlilik süresi dolduysa veya dolmasına 15 günden az kaldıysa 1. butonu seçin. Yenileme Başvurusu için 2. butonu seçin. Yurt dışından dijital takograf sürücü kartı başvurusu için ise 3. butonu seçerek Devam butonuna tıklayın.
 • Linke tıkladıktan sonra açılan “Sürücü Kartı Başvuru Formu” içerisinde istenen bilgileri eksiksiz olarak doldurun.
 • Kaydet butonuna tıkladıktan sonra başvurunuz alınacaktır.
 • Başvurunuzu tamamlamak için Vakıfbank’a 130 TL yatırmanız ve ödeme belgenizle birlikte seçmiş olduğunuz TİCARET VE SANAYİ ODASI’na başvurmanız gerekmektedir. 
 • Ödemeyi yapmanız için başvuru sonunda size ödeme numarası verilecektir. Bu ödeme numarası ile Vakıfbank’ın tüm şubelerinden ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ön başvuru işleminizi gerçekleştirdikten sonra aşağıdaki gerekli belgeler ile seçmiş olduğunuz odaya başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz. Eğer hala ehliyet ve kimliğinizi ayrı ayrı kullanıyorsanız, ehliyet ve kimlik birleştirme yazısından tek kart olarak nasıl kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

Dijital ehliyet (Takograf) için gerekli belgeler nelerdir?

 • Sürücü belgenizin aslı ve fotokopisi
 • Nüfus cüzdanınızın aslı ve fotokopisi
 • SRC belgesi aslı veya e-devletten alınmış çıktı
 • Kart ücretinin yatırıldığını gösterir belgenin aslı
 • Aşağıda özellikleri belirtilen biyometrik fotoğrafınız

Sayısal takograf sürücü kartı başvurularına ilişkin her türlü sorularınız için 444 95 59 numaralı Çağrı merkezinden bilgi alabilirsiniz.

Servis Kartı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Servis kartı başvurusu için bazı belgelere ihtiyaç vardır. İşte o belgeler;

İmza Sirküleri aslı ve fotokopisi (Aslı kontrol edilip fotokopisi alınarak aslı size geri verilecek.) 
• Vekaletname aslı ve fotokopisi (İmza sirkülerinde servis yetkilisinin adıda geçmelidir. Eğer servis yetkilisinin adı geçmiyor ise vekaletname istenir.) 
• Oda Kayıt Belgesinin aslı 
• Vergi Levhası fotokopisi 
• Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan alınan Servis Yetki Belgesi fotokopisi 
• Başvuruyu imzalayacak olan kişinin Nüfus Cüzdanı aslı ve fotokopisi 
• Servis Kaşesi 

Takograf Kartı Çalıntı yada Kayıp Durumlarında Ne Yapmalı?

Takograf kartınızın çalınması veya kaybolması durumunda 7 iş günü içerisinde yeni kart başvurusu yaparak yeni kartınızı alabilirsiniz. Başvurunuzdan itibaren  5 gün içerisinde yeni bir kart size verilecektir.

Dijital ehliyetin ne kadar sürede yenilenmesi gerekli?

Dijital ehliyetler sürücü ve şirketler için beş yıl, denetim kartları ise iki yıl geçerlidir. Ayrıca servis kartları ise bir yıl geçerli sayılacaktır.

Dijital ehliyet için başvuru ücreti ne kadar?

Sürücü kartlarının 130 TL, şirket ve servis kartları için ise 400 TL ödemesi vardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.