Kosgeb Destekleri

İBB Yol Belgesi Başvuru E Tuhim Giriş

24.02.2023
İBB Yol Belgesi Başvuru E Tuhim Giriş

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü (TUHİM) tarafından vatandaşların daha güvenli ve rahat hizmet almalarını sağlamak amacıyla yol belgesi alma şartı getirilmiştir. Bir diğer adıyla ”Güzergah Kullanım İzin Belgesi” olan güzergâh yol belgesi başvuru işlemleri e-tuhim üzerinden yapılabilmektedir.

E-Tuhim İBB Yol Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Servis taşımacılığı hizmeti vermek isteyenler için yol kağıdı şartı bulunmaktadır. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından yol belgesi başvuruları online olarak internet üzerinden yapılabilmektedir. Toplu Ulaşım Müdürlüğü Online Uygulamaları (e-tuhim) üzerinden başvurular alınmaktadır. Şoförler başvuru işlemlerini daha rahat gerçekleştirsin diye uygulamaya konulan etuhim hizmeti sayesinde dakikalar içerisinde başvuruyu gerçekleştirmek mümkün. E-tuhim sitesine kullanıcı girişi ile giriş yapılarak gerekli bilgileri doldurduktan sonra başvurular yapılmaktadır. Başvurunuzun ardından girmiş olduğunuz bilgiler değerlendirilir ve eğer olumlu sonuçlanırsa bununla ilgili telefonunuza mesaj gelir. Gelen mesajın ardından İBB TUHİM (Tüketici Hizmetleri Müdürlüğü)’’ne uğrayarak yolcu taşıma belgenizi alabilirsiniz.

e-tuhim yolcu belgesi
e-tuhim yolcu belgesi

E-Tuhim Yol Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yol belgesi başvurusu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü (TUHİM) tarafından uygulamaya konulan internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Başvuru işlemleri için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Giriş ve başvuru işlemleri İBB Tuhim e-tuhim.ibb.gov.tr adresinden yapılmaktadır.

 • Eğer e-tuhim sistemine kaydınız yoksa ilk olarak kayıt işlemlerinizi yapmanız gerekmektedir. Buradaki linke tıklayarak sizden istenilen TC kimlik numarası, isim soy isim, cep telefonu numarası, e-posta ve şifre kısımlarını doldurarak kayıt işleminizi gerçekleştirebilirsiniz,
 • Üye olduktan sonra sisteme giriş yapabilirsiniz,
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra ”Servis Güzergah Başvuruları’‘ butonuna tıklayın,
 • Okul, diyaliz, turizm vb. alanların hangisinde yol izin belgesini kullanacaksanız onu seçmelisiniz,
 • Karşınıza gelen bilgi doldurma ekranından yol izin belgesi için başvuracağınız aracın bilgilerini, şoför bilgilerini, rehber ve personelin bilgilerini, taşınan ve taşıyıcı firmanın bilgilerini, güzergah bilgileri ile izin belgesini alacak olan kişilerle, izin belgesi dekont bilgileri kısımlarını doğru bir şekilde doldurmalısınız. Aksi halde başvuru da sıkıntı yaşarsanız yol izin belgesini alma süreniz uzayabilir,
 • ”Dosya Ekleme” kısmından sizden dosya eklemeniz istenecektir. Buraya yükleyeceğiniz dosyalar seçeceğiniz servis taşımacılığı türüne göre gerekli olan belgeler olmalıdır,
 • ”Başvuruyu Gönder” butonuna tıkladıktan sonra başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

E-Tuhim Yol İzin Belgesi İçin Gerekli Evraklar

Servis taşımacılığı yapacak olan kişi veya firmaların yol izin belgesi alabilmeleri için bazı belgeler istenmektedir. Taşımacılık türüne göre istenen belgeler farklılık gösterebilmektedir.

 1. Şoföre ait olan ticari taşıt kullanabilme belgesi
 2. Servisi kullanacak olan şoföre ait olan servis taşımacılığı yetki belgesi
 3. Şoföre ait SGK belgeleri
 4. Serviste kullanılacak olan aracın İBB’nin belirlemiş olduğu şartlara uygunluğunu gösteren belge
 5. Zorunlu ferdi kaza koltuk sigortası
 6. Kullanılacak olan servis aracının uygunluk belgesi
 7. Kullanılacak aracın trafik belgesi ve araç tescil belgesi. Ayrıca kullanım amacının belirtilmesi gerekmektedir
 8. Kullanımda olan araç sayısının %20’si kadar yedekte olması. Ve bunu gösteren kira, otopark belgesi veya tapu
 9. Okul servisi taşımacılığı yapacak olanlar için rehberin kimlik bilgileri, adli sicil kaydı, sağlık raporu ve SGK belgesi. ( Bu bilgiler okul taşımacılığına başvurularda gereklidir. )
 10. Turizm taşımacılığı yapılacaksa oda faaliyet belgesinde ”turizm taşımacılığı” ibaresi bulunması gerekmektedir
 11. Ücretsiz market taşımacılığı yapacak olan servislerden güzergah krokisi ve durak listeleri istenmektedir
 12. Otogar için ücretsiz taşımacılık yapacak olan servislerden D1 yetki belgesi ile güzergah krokisi istenmektedir
 13. Diyaliz ve rehabilitasyon merkezi taşımacılığı yapacak olanlardan ise iş yeri açma izin belgesi ve ruhsatı ek olarak istenmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünün uygulaması üzerinden e tuhim taşımacılık kartı başvurusunu gerçekleştirmek için yukarıdaki belgeleri yüklemeniz gerekmektedir.

e-tuhim giriş
e-tuhim giriş ekranı

Toplu Taşıma Aracı Kullanım Belgesi

Toplu taşıma aracı kullanmak isteyenlerin kullanım belgesi almaları gerekmektedir. Başvurular e-tuhim üzerinden yapılmakta. Detaylı bilgi için Toplu Taşıma Aracı Kullanım Belgesi Nasıl Alınır sayfasına göz atabilirsiniz.

E-tuhim servis sorgulama ve başvuru takibi

e-tuhim giriş ekranından giriş bilgilerinizi doldurarak servis sorgulama ve başvuru takibi yapabilirsiniz.

Tuhim Yolcu Belgesi Vatandaşlara Rahat Yolculuk Sağlıyor

Servislerin tuhim yolcu belgesinin alması vatandaşlara bir çok fayda sağlıyor. TUHİM yetkilileri tarafından düzenli olarak denetimler yapılmaktadır. Bu denetimlerde trafik kurallarını ihlal eden şoförler belirleniyor. Araçta sigara içen, fazla yolcu alan, sahte para veren şoförler belirlenerek ceza veriliyor.

1 Haziran 2020 Tarihinden İtibaren Personel Güzergah İzin Belgesi Başvurularında Yeni Dönem Başladı

Yeni düzenleme ile  Personel Güzergah İzin Belgesi başvurusu yapılmadan önce e-tuhim sisitemi üzerinden “Taşıma Sözleşme Tanımlama” başvurusu yapılması gerekmektedir. Başvuru onaylandıktan sonra Güzergah İzin Belgesi Başvurusu yapılabilecektir.

Yorumlar
 1. blank Kader dedi ki:

  e-tuhim yol belgesi başvurusu internet üzerinden yapılması yeterli midir?

 2. blank Mustafa dedi ki:

  Yeterli fakat bu işlemi ücretsiz yapmanız gerekir

 3. blank Aslan dedi ki:

  Ticari taksi için şoför kart ücretini nasıl yatırıcam bilgisi olan yardımcı olabilirmi