Kosgeb Destekleri

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi Devlet Destekleri 2021

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi Devlet Destekleri 2021

Ziraat Bankasının devlet destekli düşük faizli tavuk çiftliği kredisi ile çiftlik kurabilirsiniz. Etlik tavuk çiftliği ve yumurta kurmak isteyenler bu desteklerden faydalanabilirler.

Bir kaç tavuk satın alarak organik yumurta kolay olsa da binlerce tavuk ile organik yumurta üretmek veya et tavukları çiftliği kurmak hem maliyetli hemde zor bir iştir. Büyük tavuk çiftliği kurmak isteyenlerin en çok merak ettiği şeylerden birisi devletin vermiş olduğu desteklerdir. Bu desteklerden ilki olan Ziraat Bankasının devlet destekli tavuk çiftliği kredisini çekerek sizlerde etlik tavuk veya yumurtalık tavuk yetiştiriciliğine başlayabilirsiniz. Diğeri ise Tarım ve Orman Bakanlığı ve gerekse TKDK (IPARD- IPARD2 tarafından verilen hibe ve desteklerdir.

blank
Tavuk Çiftliği

Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararına göre 3 Ocak 2020 itibari ile kanatlı sektöründe kredi faiz oranlarına yeni bir düzenleme getirilmiştir. Bu düzenleme ile tavuk kredisi kullanmak isteyenler 5.000.000 TL’ye kadar kredi kullanabilecekler. Bu karar ile kanatlı sektöründe faiz oranı %10 oluyor ve devlet desteği ise yatırım döneminde %25 , işletme döneminde ise %50 faiz indirimi sağlanmaktadır.

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası kanatlı sektör adı altında tavuk çiftliği kurmak isteyenlere 5 milyon TL en yüksek limitli kredi veriyor. Ziraat Bankası tavuk çiftliği kuracak olanlara yatırım döneminde %25 faiz desteği sağlarken, işletmeye geçildiği dönemde ise %50 faiz desteği sağlamaktadır.

2021 yılı için Ziraat Bankası’nın tavuk yetiştiriciliği için vermiş olduğu kredi faiz oranları bu şekildedir. Alınan yeni kararla kadın çiftçiler ve genç çiftçilere uygulan faiz desteği ise oldukça ilgi görmektedir.

KANATLI SEKTÖRYATIRIMİŞLETMEEN YÜKSEK LİMİT
Atıl İşletme Alımı%25%505.000.000 TL
Sözleşmeli Üretim%10%10
Genç Çiftçi%10%10
Kadın Girişimci Çiftçi%10%10
Uygulanacak En Fazla Faiz İndirimi%55%80

Damızlık Yetiştiriciliği için ise İŞLETME %75 , YATIRIM %75, EN YÜKSEK MİKTAR İSE 10.000.000 TL

Ziraat Bankası ayrıca damızlık yetiştiriciliği için de 10 Milyon TL destek sağlamaktadır. Yatırım ve işletme dönemleri için toplamda %75 faiz desteği sağlanıyor.

2021 Yılında Devlet Destekli Tavuk Çiftiliği Başvurusu Nasıl Yapılır?

TKDK 42 tane ile devlet destekli hibeli tavuk çiftliği kredisi veriyor. TKDK üzerinden başvurulan çiftlik destek projesine sizde aşağıdan başvurabilirsiniz. Fakat ilk olarak yaşadığınız ilin projeden desteklenip desteklenmediğini öğrenmelisiniz. Tavuk çiftliği hibesinden faydalanan iller;

Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat

TKDK internet sitesi olan Kanatlı Et Üreten Tarımsal İşletmeler ve Yumurta Üreten Tarımsal İşletmeler sayfalarından ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Başvuru ve izleyeceğiniz yol ile birlikte gerekli olan belgelere ulaşabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi isterseniz yüz yüze görüşebileceğiniz İl Koordinatörlükleri İletişim Bilgileri sayfasından ilinize ait il koordinatörünün iletişim bilgisine ulaşabilirsiniz.

Tavuk Kredisi Veren Bankalar

Tavuk çiftliği kurmak isteyenler kredi veren bankalar ile görüşerek düşük faizli kredi oranlarından faydalanabilirler. Elinde hiç parası olmadan bile çekmiş olduğu kredilerle işlerini büyüten bir çok insanı sizler de görmüşsünüzdür. Eğer iyi bir projeniz varsa bankalar bu projeniz için size uygun faizli kredi verecektir. Ziraat Bankası gibi devlet bankaları dışında özel bankalarda düşük faizli krediler vermektedir. İşte tavuk kredisi veren bankalar;

 • Ziraat Bankası
 • Şekerbank
 • Halkbank
 • Denizbank
 • TEB
 • Genç çiftçi projesi kapsamında Tarım İl Müdürlükleri

Yukarıdaki şartları taşımanız durumunda aşağıdaki girişimler için destek alabilirsiniz. İşte destekler;

 1. Etlik tavuk yetiştiriciliği
 2. Mavi yumurta üretimi veya Mavi yumurta üreten tavuk yetiştiriciliği
 3. Süs tavukları yetiştiriciliği
 4. Organik yumurta yetiştiriciliği
 5. Kapalı çiftliklerde et veya yumurta üretimi için tavuk yetiştiriciliği

Tavuk çiftliği kuracağınız zaman şartları karşılamanız halinde kredi kullanmaya hak kazanırsınız.

Ziraat Bankası Tavuk Kredisi İçin Aranan Şartlar

Ziraat Bankasının vereceği tavuk kredisi için bazı aradığı şartlar bulunmaktadır. Salma tavuk çiftliği veya kapalı çiftliklerde tavuk yetiştirmek isteyip de Ziraat Bankası kredisini kullanmak isteyenlerden aranan şartlar;

 • Mutlaka ÇKS belgesinin bulunması gerekiyor
 • Herhangi bir vergi borcunun olmaması gerekiyor. Vergi borcu olanlar bu krediden kesinlikle faydalanamazlar
 • Kredinin olumlu sonuçlanması için 2 tane kefil
 • Kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir. Düşük kredi puanı olanların başvuru süreci sıkıntılı geçebilir
 • İpotek değeri olan mal-mülk ( Arsa – dükkan ev gibi )
 • İşletme sahiplerinin işletme belgesi olması gerekiyor

Genç Çiftçilere Tavuk Çitliği Hibesi

Geçen yıllarda Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Müdürlükler tarafından köyüne dönen 18 ile 41 yaş arasında olan gençlere 30 bin TL genç çiftçi hibesi verilmiştir. Bu verilen hibeler arasında kanatlı yetiştiriciliği alanı da bulunmaktaydı. Yani genç çiftçiler tavuk yetiştiriciliği için devletin vermiş olduğu 30 bin TL’lik desteği kullanabiliyordu. Başvuru ise buradan yapılıyordu. Sizde yeni kayıt yaptırarak hibe verildiği zaman başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Genç çiftçilere verilen 30 bin TL’lik yardımı alanlar kurmuş oldukları işletmeleri 3 yıl boyunca aktif tutmak zorundalar. Çiftlik kurulumu için bu para az gelse de işletmeciliğe yeni başlayanlar için iyi bir başlangıç yapmalarını sağlayabilir.

Tavuk Çiftlik Projesi İçin Verilen Devlet Destekleri

Tavuk çiftliği kurmadan önce devlet desteklerini öğrenmek isteyen vatandaşlar hibeli tavuk çiftliği kredisi, gezen tavuk kredisi, faizsiz tavuk çiftliği kredisi gibi araştırmalar yapıyorlar. Devletin vermiş olduğu krediler ile tavuk çiftliği kuracak olanlar rahat bir nefes alırlar. Alınan kredilerin 7-9 ay aralıklarla geri ödenme imkanı sağlanmaktadır. Ayrıca alınan kredilerin faizleri ise oldukça düşüktür.

Salma Tavukçuluk İçin Hibe Destekleri

Salça tavukçuluk yapmak isteyenler için de devlet destekleri bulunmaktadır. Uygun şartlar karşılandığı zaman devletin vermiş olduğu hibe ve desteklerden faydalanmak mümkün. Salma tavukçuluk hibesi için TKDK ve Tarım, Kredi Kooperatiflerine başvurulması gerekmektedir. TKDK tarafından çiftlik yapılması için gerekli olan giderlere destek sağlanmaktadır. Genç Çiftçi Projesi ile de yetiştirilmek istenen tavukları satın almak için 50 bin TL’ye kadar hibe desteği sağlanmaktadır.

TKDK tarafından verilen hibe desteği için aranan şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartları aşağıdaki açıklamarı okuyarak öğrenebilirsiniz.

TKDK Tarafından Verilen Hibe Desteği İçin Aranan Şartlar

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun kısaltılmış ismi TKDK’dır. TKDK tavuk yetiştiricili yapmak isteyen girişimciler için hibe ve destek vermektedir. Bu desteklerin en çok ilgi göreni ise %70 hibe desteğidir. IPARD-2 programı ile girişimcilere verilen destekler için aranan şartlar;

 • TKDK’nın desteklemiş olduğu illerde başvuru yapılması gerekmektedir.
 • Destek için başvuranların 66 yaşını doldurmamış olmaları gerekiyor.
 • 3 yıllık SGK kaydının bulunması gerekmektedir.

Devlet Tavuk Ne Zaman Tavuk Veriyor

Tavuk Çiftliği Destekleri
Tavuk Çiftliği Destekleri

Tavuk tavuk çiftlikleri için hibe tavuk vermiyor. Fakat zaman zaman Tarım İl Müdürlükleri tarafından teşvik için tavuk verilmektedir. Ayrıntılı bilgiyi sadece Tarım İl Müdürlüklerinden alabilirsiniz. Tavuk yetiştiriciliği için TKDK’nın %70 varan hibe desteği bulunmaktadır. Bu hibe desteğini isi sadece çiftlik kurulumunda kullanabilirsiniz.

Tavuk Çiftliği Kurulumu İçin KOSGEB Destekleri Bulunuyor mu?

Tavuk çiftliği kurmak isteyenler için KOSGEB’in herhangi bir desteği bulunmamaktadır. KOSGEB tavuk çiftliği kurulumu gibi diğer hayvancılık sektörlerinde de çiftlik kurulumu için destek vermemektedir.

Sadece 50 100 Tavuk Yetiştirmek İsteyenlere Öneriler

blank
Organik Yumurta Yapan Tavuk Yetiştirme

Sadece 50 100 tane tavuk ile organik tavuk yetiştiriciliğine başlamak istiyorsanız size bir kaç önerimiz var. Bankaların vermiş olduğu bireysel ihtiyaç kredilerini kullanarak yumurta tavuğu yetiştiriciliğine başlayabilirsiniz. Bankaların internet sitelerinden uygun faiz olanlarına online olarak başvuru yaparak kısa sürede sonuç alabilirsiniz. Eğer siciliniz bozuk değilse krediniz kısa sürede olumlu sonuçlanacaktır. Elde edeceğiniz organik yumurtalarının satışlarından kalan para ile de kredi borcunuzu ödemeye başlayabilirsiniz.

Halkbank İhtiyaç Kredisi Faiz Tablosu

MİKTARFAİZ ORANIVADEAYLIK ÖDEMETOPLAM GERİ ÖDEME
5000 TL1,0512 AY451,57 TL5.418,84 TL
5000 TL1,0524 AY242,72 TL5.825,28 TL
10.000 TL1,0512 AY903,15 TL10.837,80 TL
10.000 TL1,0524 AY485,44 TL11.650,56

Yukarıdaki faiz tablosu Halkbank Özel Sektör çalışanlarına özel olarak hesaplanmıştır. Daha detaylı kredi faiz oranı hesaplama işlemini Halkbank internet sitesinden yapabilirsiniz.

Eğer yumurta tavuğu çiftliği kurmak istiyorsanız en çok yumurta yapan tavuk cinsleri yazısına göz atarak ayrıntılı bilgi sahibi olmanızı öneririz. Eğer organik yumurta üretimi yapıyorsanız ve satışlarınızda sıkıntı yaşıyorsanız Toptan Köy Yumurtası Alan Firmalar ile iletişime geçebilirsiniz.

Toparlayacak olursak eğer tavuk çiftliği kurmak istiyorsanız ve bu konuda devletin desteği olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız evet yukarıda belirttiğimiz gibi destekler bulunmaktadır. Hibe destekleri, kredi destekleri, genç girişimci destekleri gibi bir çok destek çeşidi bulunmaktadır. Çiftlik kurmak için sadece bir hevesle kalkıp çiftlik kuracağım diyerek işe koyulmanız size zarar verecektir. ilk önce Tarım İlk Müdürlüklerinden, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan ayrıntılı bilgi almanız gerekiyor. Çiftlik kurmak için ve desteklerden faydalanabilmek için istenen şartları taşımanız gerekiyor.

Bir kaç tavuk ile organik yumurta yetiştiriciliği yapmak isteyenler de ilk önce tavuk cinslerini, yemlerini ve gerekli olan aşılarını araştırmalıdır. Sonrasında en çok yumurta yapan, sağlıklı civcivler alıp onlar için hazırlanan uygun kümeslerde tavukları beslemeye başlayabilirsiniz. Unutmayın tavuklarla ilgilenmelisiniz.

Yorumlar
 1. blank Ali çiğdem dedi ki:

  Siclimiz bozuk biz böyle bir iş kurmak istek olur mu acaba