Kosgeb Destekleri

Toptan Köy Yumurtası Alan Firmalar Organik Yumurta Satışı

24.02.2023
Toptan Köy Yumurtası Alan Firmalar Organik Yumurta Satışı

Beslemiş olduğunuz tavukların yapmış oldukları yumurtaları toptan köy yumurtası satın alan firmalara satabilirsiniz. Organik yumurta satın alanların sayısı her geçen gün artıyor. İnsanlar artık çitlik tavuklarının yapmış oldukları yumurtalar yerine organik köy yumurtalarını tercih ediyor. Eğer köyde beslemiş olduğunuz tavuklar varsa bunların yapmış oldukları yumurtaları satarak para kazanabilirsiniz. Üstelik köy yumurtalarının fiyatı çiftlik yumurtalarının fiyatına göre daha fazla. Elde ettiğiniz yumurtaların sayısı fazla ilse bu yumurtaları kolilere yerleştirerek toptan satışını gerçekleştirebilirsiniz. Organik yumurtaları toplu şekilde satmak istiyorum nereye satılır satışı internetten nasıl yapılır yumurta toptancıları bilgilerine nereden ulaşırım yumurta toptancılığı yapılır mı? Bu yazıda köy yumurtası satışı ve üretimi hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Organik Köy Yumurtası Üretimi ve Satışı

blank
Organik Köy Yumurtası

Günümüzde insanların organik yumurtaya yönelimi artmış durumda. Organik gıda pazarı son zamanlarda çok fazla ön plana çıkıyor. Organik olan ürünlere taleplerin artmasıyla birlikte üreticilerde organik meyve, sebze ve yumurta gibi yiyecekleri tüketiciler ile buluşturuyor. Özellikle küçük köy ve beldelerde daha rahat bulunabilecek olan köy yumurtalarının üretimine başlayan bir çok girişimci mevcut. Kendi bahçesinde beslemiş oldukları tavuklardan elde ettikleri yumurtalar ile kazanç elde ediyorlar. Son zamanlarda talep artması olduğundan dolayı da organik yumurta elde etmek için köyde tavuk besleyenlerin sayısı da artıyor.

Devlet destekleri ile de girişimciliğe başlayanlar tavuk alarak organik köy yumurtası elde edip satıyorlar. Destekli krediler ve hibe krediler sayesinde tavuk satın alaran girişimciler organik yumurta üretimi yapıyor. Bir çok girişimci köyünde veya devletin vermiş olduğu destekler ile kurdukları tesislerde organik köy yumurtası üretimi yapıyor. Tavukları tamamen organik besleyen ve bahçede gezmelerini sağlayan üreticiler bu sayede tüketiciler için organik yumurta üretmek için çalışıyorlar. Üretilen köy yumurtaları ile çiftlik yumurtaları arasında bir çok farklılık bulunmaktadır. Bu farkların en önemlisi ise köy yumurtaları ve çiftlik yumurtaları arasındaki yağ, protein ve karbonhidrat değerleri farkıdır. Hayvanın tüketmiş olduğu yemlerden dolayı yumurtalarda vitamin açısından da farklılıklar bulunmakta. Doğal olarak beslenmiş olan tavukların yumurtaları her yönden daha zengindir. Bundan dolayı da tüketiciler çiftlik yumurtaları yerine organik yumurta satın almayı tercih ediyor. Ayrıca son zamanlarda büyük marketlerde organik ürünler reyonları da bulunmaktadır. Bu reyonlarda bal, reçel, sebze, meyve ve yumurta gibi bir çok organik ürün bulunuyor.

Anadoluda organik tavuk yumurtası üretimi yapanlar yumurtalarının satışı için bazen zorlanabilmekte. Büyük şehirlerde organik yumurtaları büyük firmalar tüketiciden satın alarak tüketiciler ile buluşturuyor. Fakat köyde yaşanlar elde ettikleri yumurtaları satmak için bazen zorlanabiliyorlar. Eğer daha önceden pazar araştırması yapmadan köy yumurtası üretimine başladıysanız işiniz pekte kolay olmayabilir.

İnternetten Organik Köy Yumurtası Satışı Yapmak

blank
Organik Köy Yumurtası Satışı

Köy yumurtası üreticileri internet üzerinden yumurta alan firmalar ile iletişime geçerek ürettikleri yumurtaları satabilirler. Eğer köy gibi yerlerde yumurta üretimi yapılıyorlar market, manav gibi yerler ile görüşülerek satış gerçekleştirilebilir. Günlük veya haftalık olarak elde edilen yumurtalar marketlere, manavlara ve organik ürün satan işetlemelere satılabilir. Eğer üretilen yumurta sayısı çok fazla ise köy yumurtası alan firmalar ile iletişime geçilebilir. Ayrıca e-ticaret siteleri üzerinden elde edilen yumurtalar tüketicilere satılabilir. Şu an ülkemizde kullanılan en güvenilir e-ticaret siteleri arasında gittigidiyor.com, n11.com ve hepsiburada.com yer alıyor.

Organik köy yumurtası satışını sosyal medya hesaplarınız üzerinden de yapabilirsiniz. İlk olarak tavuklarınızın beslenme şekillerini, bulundukları ortamları ve yumurtalarının bulunduğu yerlerin resimlerini çekerek sosyal medya hesaplarından paylaşarak bir kitle oluşturabilirsiniz. Yakın çevrenizdeki insanlara organik yumurta satışı yaparak bir süre sonra daha fazla bir kitleye ulaşmış olursunuz. Facebook ve Instagram gibi sosyal medya hesaplarınızdan organik yumurtaların paylaşımını yapıp isteyenlere ulaştırabileceğinizi belirtirseniz elinizdeki yumurtaları satmanız daha kolay olacaktır. Eğer yumurta sayısı çok aşırı fazla değilse elinizdeki yumurtaları rahatlıkla satabilirsiniz. Eğer çok fazla yumurta varsa bunun için köy yumurtası satın alan firmalar ile iletişime geçmeniz gerekebilir.

Toptan Yumurta Alımı Yapan Firmalar

blank
Köy Yumurtası Alan Firmalar

Köy yumurtası satın alan firmaları öğrenebilmeniz için ilk olarak çevrenizde bulunan dükkan, market, manav ve organik ürün satan pazarlar ile iletişime geçmeniz gerekir. İlk olarak kendi çevrenizde bir pazar oluşturup sonrasında ise pazarınızı genişleterek daha fazla bir kitleye ulaşıp elde ettiğiniz yumurtaların satışını gerçekleştirebilirsiniz. İletişime geçtiğiniz market, organik ürünler pazarı gibi yerlerde köy yumurtası alan firmaları öğrenebilirsiniz. Firmalar ile iletişime geçerek toptan köy yumurtası satışı gerçekletirebilirsiniz.

Toptan Gezen Tavuk Yumurtası Alan Firmalar

Kimi insanlar yumurta alırken gezen tavuk yumurtası olmasına dikkat ediyor. Gezen tavuk yumurtası genellikle köylerde veya bahçeli evi olanların yapmış olduğu kümeslerdeki tavukların yapmış olduğu yumurtalardır. Bahçede gezerek beslenen ve tamamen organik besinleri yiyen tavukların yumurtası daha sağlıklı olduğu için insanların ilk tercihidir. Organik yumurta yemek isteyenler gezen tavuk yumurtası satın almak istiyor. Eğer sizde gezen tavuk yumurtası satışı yapmak istiyorsanız alan firmaları araştırarak satış yapabilirsiniz.

Marketler ile görüşerek elinizde gezen tavuk yumurtası olduğunu ve satışını yapmak istediğinizi söyleyip satış yapabilirsiniz. Ayrıca gezen tavuk yumurtası olduğunu kanıtlamak için sosyal medya hesaplarınızdan fotoğraflar paylaşarak kitlelere ulaşıp satış yapabilirsiniz.

En Çok Yumurta Yapan Tavuk Cinsleri

blank

Ülkemizde köy yumurtası elde etmek için en çok yumurta yapan tavuklar elde edilmektedir. Aşağıdaki listemizde ülkemizde en çok tercih edilen tavuk cinsleri bulunmaktadır. İşte en çok yumurta yapan tavuk cinsleri ve yıllık yaptıkları yumurta sayıları;

 • Ligorin tavukları (yıllık ortalama 320-340 yumurta)
 • Lohman Brown tavukları (yıllık ortalama 300 yumurta)
 • Rhode Island tavukları (yıllık ortalama 200 yumurta)
 • Nick Brown tavukları (yıllık ortalama 250-300 yumurta)
 • Atak-s yerli tavuklar (yıllık ortalama 250-270 yumurta)
 • Playmouth Rock tavukları (yıllık ortalama 250-270 yumurta)

KOSGEB Tavuk Yetiştiricili İçin Kredi Veriyor mu?

KOSGEB tarafından tavuk yetiştiricili yapanlara destek kredisi verilmemektedir. Tavuk yetiştiriciliği için destek isteyenler Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan bilgi alabilirler. Yapılan destekler Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından yapılmaktadır. Tavuk çiftliği kuracak olanlar için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından %80 hibeli destekleme yapılmaktadır. Bu destekleme ile tavuk çiftliği kurarak organik yumurta üretimine başlayabilirsiniz. Tarım ve Orman Bakalığı tarafından yapılan destekleri takip ederek yapılan desteklerden faydalanabilirsiniz.

Köy Yumurtası İle Çiftlik Yumurtası Arasındaki Farklar

blank

Köy yumurtası ile çiftlik yumurtası arasında bir çok fark bulunmaktadır. İnsanların köy yumurtası yani organik yumurta tercih etmelerindeki en büyük neden ise köy yumurtalarının protein açısından daha zengin olmasıdır. Ayrıca besin değeri açısından daha zengin olan köy yumurtası çiftlik yumurtasına göre daha fazla yağ ve karbonhidrat barındırmakta. Ayrıca organik yumurta yapan tavuklar eğer köy ortamında besleniyorsa daha sağlıklı yumurtalar yapmaktadır. Tamamen doğada beslenen tavukların yumurtaları çiftliklerde beslenen tavuklara göre daha sağlıklı olacaktır. Organik köy yumurtaları tercih ederek daha sağlıklı beslenebilirsiniz.

Organik Köy Yumurtası Üretminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Eğer organik yumurta üretmek için tavuk yetiştiriciliğine başlayacaksanız en çok yumurta yapan tavuk cinslerini tercih edebilirsiniz.
 • Organik yumurta satışında genellikle koyu renkli yumurtalar organik olarak anıldığından dolayı koyu renk yumurta yapan tavuk cinslerini tercih etmelisiniz.
 • Tavukların kümesini düzenli olarak temizlemeli ve havalandırmalısınız.
 • Organik yumurta üretimi yapan kişiler ile iletişime geçerek bilgi sahibi olun.
 • Tavuk yetiştirmek için satın alacağınızın civcivlerin sağlıklı olmasına dikkat edin.
 • Tesis kurmayı düşünüyorsanız Tarım ve Orman İl Müdürlükleri ile iletişime geçerek ayrıntılı bilgi alınız.

Organik köy yumurtası satışı yapmak isteyenler yorum kısmından yorum yazarak, İl/İlçe belirterek sitemizi ziyaret edenlere nereden satış yaptıklarını belirtebilirler.

Yorumlar
 1. blank Aslı dedi ki:

  Günde 30 tane yumurta yapan tavuklarım var. Bu yumurtaları nereye sayabilirim?

  1. blank kosgeb dedi ki:

   Aslı hanım merhabalar. Eğer köy yumurtası alan firmalara ulama şansınız yoksa bu yumurtaları çevrenizdekilere satabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya hesaplarınızdan organik köy yumurtası sattığınıza dair paylaşımlar yaparsanız çevrenizdekilerle daha kolay iletişim sağlamış olursunuz.

 2. blank Mustafa dedi ki:

  Arkadaşlar toptan satışlarımız olacak günde 1000 adet köy yumurtası alacak olan varsa irtibat geçebilir

 3. blank Atalay dedi ki:

  Ankara ici toptan gezen yumurta vereceğim yer varsa yardimci olurum.