Kosgeb Destekleri

IP TV yasal mı? ip tv kullanmanın cezası var mı?

23.02.2023
IP TV yasal mı? ip tv kullanmanın cezası var mı?

Akıllı tvlerin yaygınlaşması ile hayatımıza giren ip tv yasal mı kullananlar nasıl tespit edilir? IP TV türkiye’de yasaklandı mı yakalanma riski olduğunda kullanmanın herhangi bir cezası var mı ceza alanlar var mı ip tv kullananlara ceza ile ilgili devletin yasası var mı cezası ne kadar ip tv satın almak ve satmak suç mu?

Netflix, Digiturk, D-Smart, Amazon Prime Video gibi platformların yayınlarını ücretsiz olarak izlemeye yarayan bir teknolojidir. IPTV ücretli abonelik sunan platformların yayınlarını ücretsiz olarak yayınladığı için kullanıcılar “IPTV Yasal mı?” diye merak ediyor. Bu yazımızda konu hakkında aklınıza takılanları cevaplamaya çalışacağız.

IPTV Nedir?

İnternet kabloları veya uydu alıcı üzerinden şifresiz kanallara şifresiz olarak girebilmenizi sağlayan ve ‘’İnternet Protokol Televizyonu’’ diye adlandırılan IP TV televizyon izleme teknolojisidir. Özellikle şifreli kanallara erişim sağlamak isteyenlerin kullanmış oldukları IP TV ile spor, belgesel, dizi ve film kanalları ücretsiz olarak yayınlanıyor. Dünya genelinde kullanımı son zamanlarda oldukça artan IP TV ülkemizde de ilgi görüyor. Ancak ne yazık ki ülkemizde IP TV teknolojisi lig maçları, ve şifreli kanalların kaçak olarak yayınlanmasından dolayı çoğu zaman kötüye kullanılmaktadır.

IP TV ile özellikle de maç yayını izlemek isteyenler çoğu zaman güvenilir olmayan yerlerden abonelik işlemi almaktadırlar. Vatandaşların bu konuda daha dikkatli olmalarını öneriyoruz.

IP TV kullanmak yasal mı?

IP TV teknolojisi ile televizyon izlemek yasak değildir. IP TV kullanarak illegal yayın yapmak veya yapılan illegal yayınları izlemek yasal değildir.

IP TV internet alt yapısını kullanarak kullanıcıların yayınları izleyebilmesini sağlar. IP TV ile yasal içeriklerin izlenmesi ile ilgili şu anda herhangi bir yaptırım bulunmamaktadır. Fakat telif hakkı içeren yayınların izlenmesi sıkıntı doğurabilir.

IP TV yasal mı?

IP TV teknolojisi ile televizyon izlemek yasaldır. Fakat IP TV ile illegal yayın yapmak ve bu yayınları izlemek yasal değildir. Şu an için ülkemizde yasal olmayan IP TV kullanımı için herhangi bir yaptırım olmasa da bu olmayacağı anlamına gelmiyor. IP TV yasal demek yanlış olur.

TCK 163/2 MADDE Gereğince Kaçak IPTV İzlemenin Cezası Var!

TCK 163/2 maddesine göre “Telefon hatları ile frekanslarından veya elektromanyetik dalgalarla yapılan şifreli veya şifresiz yayınlardan sahibinin veya zilyedinin rızası olmadan yararlanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.” Kaçak yayın yapan iptv satıcılarından alınan ip tv yasal değildir. Yani illegal yayın izleyenlere IP TV cezası uygulanabilmektedir.

 • İllegal yayın yapan bir IP TV abonesi iseniz 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası veya para cezasına çarptırılabileceğinizi unutmayın.

IPTV İzleyenler Tespit Edilebilir mi?

IPTV sunucularına ulaşıldığı zaman yayın izleyen kişilerin bilgilerine ulaşılabileceği için tesbit edilme ihtimali bulunmaktadır. Fakat ülkemizde kullanılan IP Tv’lerin sunucuları genelde yurtdışında bulunduğundan dolayı ilk olarak yetkililerin ilgili ülkenin makamları ile iletişime geçmesi gerekiyor. Eğer sunucunun bulunduğu ülke yasal bir süreç başlatır ise sunucuya bağlananların listesi tesbit edilebilir.

Ülkemizde kullanılan yasal IP Tv’lere başlıca örnek verecek olursak;

 • Turkcell TV+
 • Tivibu

IPTV Ceza Var mı?

Yasal olan ve telif hakkı içermeyen yayınların izlenmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Fakat illegal ve telif hakkı içeren yayınların izlenmesi ve dağıtılması tesbit edildiği zaman zaman yaptırım uygulanabilir. Örnek vermek gerekirse abonelik gerektiren ücretli yayınları ücretsiz olarak dağıtmak, çoğaltmak ve yayınlamak suç teşkil etmektedir. IPTV kullanana ceza var mı diyorsanız eğer şu an için karşılaştığımız veya duyduğumuz herhangi bir ceza yok. Fakat ileride ne olur bunu hiç birimiz bilemeyiz.

Telif hakkı davaları açarak şirketler haklarını aramaktadır. Abonelik gerektiren yayınları IPTV ücretsiz olarak yayınladığından dolayı kullanıcıların tercihi haline geliyor. Fakat bizim önerimiz abonelik alarak izlemeniz olacaktır.!

Yorumlar
 1. Necati dedi ki:

  Iptv izlemek yasak mı değil mi?

  1. kosgeb dedi ki:

   Yukarıda ki makaleyi okursanız sorunuza cevap alırsınız.

 2. Emel sarı dedi ki:

  O zaman bu iptv neden satılıyor yasaksa biz bunun parasını veriyoruz zaten birde üzerine nasıl oluyorda ceza kesiliyor anlamış değilim

  1. Kadir dedi ki:

   ücret ödemeniz, yasalara uygun olduğu anlamına gelmiyor, sıkıntı yaşamamak için yasal olanları tercih ediniz

 3. Rdvan dedi ki:

  IP TV hangisi yasal hangisi yasal değil nerden bilecez aslında şampiyonlar ligi ayrı UEFA maçları ayrı platformlarda olacağına tek platformda olsa bı kutuya abone olup izleselk keske

 4. Ravil dedi ki:

  İp tv satmanın cezası nedir