Kosgeb Destekleri

En Çok Yumurta Yapan Tavuk Cinsleri (Yılda 320 Yumurta)

25.02.2023
En Çok Yumurta Yapan Tavuk Cinsleri (Yılda 320 Yumurta)

En çok yumurta yapan tavuk cinsleri Ligorin, Lohman Brown, Atak-S tavuklarıdır. Yumurta tavukları yılda 320 yumurtaya kadar yumurtlayabilir. büyük yumurtacı tavuklar hangileridir en verimli tavuk türleri ve çeşitleri nedir günlük kaç yumurta yapar yumurtalık tavuk özellikleri nedir hangisi kaliteli ?

Organik gezen tavukların yumurta üretimine olan ilgi gün geçtikçe artıyor. Özellikle de evinin bahçesinde veya tarlasında organik köy yumurtası üretimi yapmak isteyenlerin sayısı da oldukça fazla. Organik yumurta üretimi yapmak için ilk olarak en çok yumurta yapan tavuk cinslerini öğrenmelisiniz. Tavuk cinsleri hakkında bilgi almadan tavuk yetiştiriciliğine başlamanızı önermeyiz. İlk olarak hangi tavuk cinsinin daha fazla yumurtladığını, hangi şartlarda yaşadığımı, yumurtasının rengini ve ne kadar yem tükettiğini öğrenmeniz size fayda sağlayacaktır. Hiç bir bilgi ve tecrübe edinmeden yumurta tavuğu yetiştiriciliği işine girmeniz sizi sıkıntıya sokabilir. Çünkü her tavuk cinsinin yıllık vermiş olduğu yumurta sayısı farklıdır. Ayrıca yetiştireceğiniz tavukların et mi yumurta için mi yetiştireceğinize karar verdikten sonra hangi tavuk cinsinin size uygun olduğuna karar vermelisiniz.

Aşağıda en çok yumurta veren tavuk cinslerini listeledik. Bu listede tavukların yıllık yapmış oldukları yumurta sayılarından ve yumurta renklerine kadar bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Tavuklar hakkında bilgi edindikten sonra yumurta üretmek için hangi tavuğu seçeceğinize siz karar vereceksiniz. Şimdi en çok yumurta yapan tavukları inceleme vakti;

Australorp Tavukları (Yılda 350 Yumurta)

Australorp Tavukları
Australorp Tavukları

Yumurta tavuğu olarak ilk akla gelen tavuk cinslerinden olan Australorp bir yılda ortalama 350 yumurta yaparlar. Anavatanı Avustralya olan tavuk cinsi 365 günde yaptığı 364 yumurta ile adından sıkça söz ettirmektedir. Australorp tavuklarının yumurtalarının renkleri kahverengidir. Organik yumurta yetiştiriciliğinde tercih edilen bir cinstir.

Nick Brown Tavukları (Yılda 270-320 Yumurta)

Nick Brown Tavukları
Nick Brown Tavukları

Yumurta yapan tavuk cinsi Nick Brown tavukları yumurtlamaya doğal ortamlarda 16. haftada başlar. Ancak çiftlikte yetiştirilirse ortalama yumurtlamaya başlaması süresi 20. haftadadır. Yıllık ortalama yumurta sayısı 270-320 arasındadır. Yumurta rengi ise kahverengidir. Nick Brown tavuklarının rengi de kahverengidir. Genellikle salma tavuk çiftliklerinde tercih edilir. Ülkemizde de Nick Brown tavukları hem et hem yumurta üretimi için yetiştirilmektedir.

Ligorin (Leghorn) Tavukları (Yılda 300-320 Yumurta)

Ligorin (Leghorn) Tavukları
Ligorin (Leghorn) Tavukları

Anavatanı İtalya olan tavuk türü Ligorin (Leghorn) tavuklarının ortalama ağırlığı 1.5 kg ile 2.5 kg arasındadır. Her bir yumurtasının ağırlığı ise ortalama olarak 50 gram gelmektedir.  Ligorin tavukları iyi bakım ile 4 yaşına kadar en üst seviyede yumurta vermeye devam ederler. Ligorin tavukları genellikle yumurta tavuğu olarak beslenilmektedir. Çiftlik ortamında bakılan tavuklar 20. haftada doğal ortamlarda bakılan tavuklar ise 16. haftasında yumurtlamaya başlarlar. Yıllık ortalama yumurta sayısı 300-320 arasındadır. Yıllık yumurta verimi en yüksek tavuk cinslerinen olduğu için yumurta tavuğu olarak tercih edilir. Ülkemizde de Ligorin tavuğu yetiştiriciliği oldukça fazladır. Ligorin tavuklarının yumurtası beyaz renktedir.

Lohman Brown Tavukları (Yılda 300 Yumurta)

Lohman Brown Tavukları
Lohman Brown Tavukları

Lohman Brown tavukları maximum miktarda yumurtlayan tavuklardandır. Yılda ortalama 300 yumurta verir. Yaklaşık olarak 18. haftada yumurtlamaya başlarlar. Lohman Brown tavuklarının yumurtasının rengi kahverengidir. Yem tüketimi ise oldukça düşüktür. Bol yumurta yapması, az yem tüketmesi nedeniyle ülkemizde de Lohman Brown tavukları en çok tercih edilen tavuklardandır. Hem köyde hemde çiftliklerde yetiştiriliyor. Kahverengi yumurta yaptıkları için ülkemizde doğal organik yumurta yetiştiricileri Lohman Brown cinsi tavukları tercih eder. Organik yumurta üretimi yapan köylüler ve çiftlik sahiplerinin ilk tercih ettiği cinslerdendir. Yüksek yumurta veriminden faydalanabilmek için doğru ve yeterince beslenmesi gerekmektedir. Ortalama canlı ağırlığı 2100-2300 gram arasında değişiklik gösterir. Yumurta ağırlığı ise 65-70 gram arasındadır.

Sussex Tavukları (Yılda 280 Yumurta)

Sussex Tavukları

Tavuk yetiştiriciliğinde en çok tercih edilen tavuk cisnlerinden birisi de Sussex tavuklarıdır. Sussex tavuklarının yıllık yumurta sayısı 280’e kadar çıktığı görülmüştür. Bu tavuklar 11 aylık iken yumurtlamaya başlarlar. Sussex tavuklarının yumurta rengi ise kahverengidir.

Atak-S Tavukları (Yılda 270 Yumurta)

Ataks Tavukları
Ataks Tavukları

Yumurta veren tavuk cinsinden birisi de atak-s tavuklarıdır. Yerli bir tavuk cinsi olan atak-s tavukları yılda ortalama 270 yumurta verir. Organik yumurta üretimi için en uygun tavuk cinsidir. Ülkemizde organik yumurta yetiştiriciliği yapmak isteyenler atak-s tavuk cinsini tercih ederler. Gezip dolaşarak yem bulmayı sever. Her bir yumurtasının ortalama ağırlığı ortalama 65 gramdır. Yumurtaları ise kahverengi tonlarındadır. Hem salma tavukçuluk hemde kümes tavukçuluğu yapmak isteyenler atak-s tavuklarını tercih edebilirler. Her bir tavuk ortalam 2000 gram gelmektedir.

Amrock (Çilli) Tavuk (Yılda 250 Yumurta)

Amrock (Çilli) Tavuk
Amrock (Çilli) Tavuk

Anavatanı Amerikan olan ve yumurta veren tavuk türü Amrock tavukları yılda ortalama 250 yumurta yaparlar. Hem et hemde yumurta tavuğu olarak yetiştirilir. Çilli tavuk olarak da bilinir. Türkiye’de bir çok bölgede tercih edilen bir cinstir. Her bir yumurtasının ortalama ağırlığı 65 gramdır. Siyah beyaz renkleri vardır. Oldukça uzun ömre sahip olan Amrock tavukları 10 yıldan uzun bir süre yaşayabilirler. Her bir tavuğun ortalama ağırlığı 3 ile 3.5 kilogram arasında geldiği için et tavuğu olarak da beslenir.

Rhode Island Red Tavukları (Yılda 260 Yumurta)

Rhode Island Red Tavukları
Rhode Island Red Tavukları

Anavatanı Amerika’nın Rhode Island eyaletidir. Koyu kırmızı renkleri vardır. Çok yumurta yapan tavuk cinsleri arasındadır. Ortalama canlı ağırlıkları 3 kilogramdır. Rhode Island Red Tavukları yılda ortalama 260 yumurta yaparlar. Her bir yumurtasının ortalama ağırlığı 65-70 gram arasındadır. Yumurta verimi yüksek olduğundan dolayı ülkemizde de tercih edilir. Ayrıca etli bir tavuk olduğundan dolayı da çiftliklerde tercih edilmektedir.

Ameraucana (Mavi Yumurtlayan Tavuk) (Yılda 250 Yumurta)

blank
Ameraucana Tavukları

Son zamanlarda çok merak edilen ve araştırılan Ameraucana (Mavi Yumurtlayan Tavuk) yılda ortalama 250 yumurta veriyor. Bu tavuk cinsinin Anavatanı ise Amerika. En dikkat çekici özelliği ise yumurtalarının renginin mavi olması. Piyasada Ameraucana tavuğunun yumurtası 5-10 TL arasında alıcı buluyor. Her bir yumurtasının ortalama ağırlığı 60 gramdır. Ameraucana tavuğunun yumurtasında bulunan protein miktarı diğer yumurtalara göre daha yüksektir. Bu tavuklar 6. ayında yumurtlamaya başlarlar. Her bir tavuğun ortalama ömrü ise 7 yıl.

Bielefelder Tavukları (Yılda 230 Yumurta)

Bielefelder Tavukları
Bielefelder Tavukları

Bielefelder tavukları Alman yerli tavuklardır. Ortalama ömrü 8-12 yıl arasında değişmektedir. Yumurta rengi ise kahverengidir. Bir yılda ortalama 230 adet yumurta yaparlar. Köylerde organik yumurta yetiştiriciliğinde ve salma tavuk olarak yetiştirilirler. Yumurtlamaya ise 6. ayından itibaren başlarlar. Ortalama ağırlıkları 3 ile 4.5 kilogram arasında değişmektedir. Gezmeyi seven tavuk olduğu için organik köy yumurtası üretmek isteyenler tarafından tercih edilir.

Wyandotte Tavukları (Yılda 190-230 Yumurta)

Wyandotte Tavukları
Wyandotte Tavukları

Anavatanı Amerika olan Wyandotte tavukları bir çok üretici tarafından tercih edilen tavuk cinsidir. Civciv çıkarmasından dolayı köylerde organik yumurta üretimi yapanlar tarafından tercih edilir. Çoğunlukla süs tavuğu olarak tercih edilen bu tavuk cinsinin yumurta verimi de oldukça yüksektir. Bir yılda ortalama 190-230 arasında yumurta vermektedir. Yumurtalarının rengi kahverengidir.

Plymouth Rock Tavukları (Yılda 160-180 Yumurta)

Plymouth Rock Tavukları
Plymouth Rock Tavukları

Plymouth Rock Amerikan kökenli bir tavuk cinsidir. Canlı ağırlık tavuklarda ortalama 3-3,5 kilogram gelmektedir. Yıllık ortalama 160-180 yumurta verimi vardır. Yumurta renkleri ise açık kahverengi ve koyu kahverengi olarak değişiklik gösterebiliyor. Her bir yumurtasının orgalama ağırlığı ise 60-70 gram arasındadır.

Tavuk cinsleri hakkında bilgi edindikten sonra hangi cinsi yetiştireceğinize karar verebildiniz mi? Paylaşmış olduğumuz tavuk cinsleri ülkemizde bir çok kişi ve tesis tarafından yumurta tavukları olarak yetiştirilen cinslerdir. Önce hangi cinsi yetiştireceğinize karar verip sonrasında bu tavuklardan satın alarak yumurta üretimine başlayabilirsiniz. İsterseniz tavuk olarak isterseniz de civciv olarak satın alıp yumurta üretimi yapabilirsiniz. Yukarıdaki tavuk cinsleri açıklamasında her bir tavuğun ne zaman yumurtlamaya başlayacağı ortalama olarak verilmiştir. Bunları göz önünde bulundurarak tavukları satın alabilirsiniz. Ayrıca civciv çıkaran tavuk cinslerinden de satın alarak tavuk sayınızı da arttırabilirsiniz. Böylelikle hem tavuk sayınız artmış olur hemde yumurta üretimindeki sayınızı arttırmış olursunuz.

Elde ettiğiniz organik yumurtaların satışında zorlanıyorsanız toptan yumurta alan firmalar ile iletişime geçebilirsiniz. Eğer yumurta sayısı az ise çevrenizdeki marketler, organik ürün satan yerlerle görüşerek yumurtalarınızı satabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya hesaplarınızdan organik yumurta satışınızı çevrenizdekilere duyurarak elinizdeki yumurtaların satışını gerçekleştirebilirsiniz. Fakat yumurta üretimi için tesis kurduysanız ve sayı oldukça fazla ise yumurta alan firmalarla görüşmeniz gerekecektir.

Yorumlar
 1. blank Muzaffer dedi ki:

  En çok yumurta yapan tavuk cinsi ligorin diyorlar. Bahçede beslemek için 100 tane tavuk alacağım. Organik yumurta üretmek istiyorum sizce hangi cins tavuk almalıyım

  1. blank kosgeb dedi ki:

   En çok yumurta yapan tavuk cinslerinden birisinin de ligorin tavuk olduğunu söyleyebiliz. Yukarıdaki cinsleri incelerseniz çok yumurta yavan tavuklar sıralanmış durumda.

 2. blank Ali dedi ki:

  Çift sarılı yumurtlayan tavuk cinsi hangisi acaba?

  1. blank kosgeb dedi ki:

   Çift sarılı yumurtlayan tavuklar genelde ilk yumurtalarını yapan tavuklardır. Tüm tavuk cinsleri çift sarılı yumurtlayabilir. Zaten çift sarılı yumurtlamayıayı bir kaç defa yapan tavuk diğer tavuklar gibi tek sarılı yumurtlamaya başlayacaktır.

 3. blank Kader dedi ki:

  En çok yumurta yapan tavuk cinsi sanırın ligorin tavukları

 4. blank Yılmaz dedi ki:

  Astorolap tavuğu nasıl

  1. blank Destek dedi ki:

   Australorp tavuk cinsi en çok yumurta yapan tavuklardandır.

 5. blank Sezair dedi ki:

  Ataks tavuk köy için nasıl bişey iyimi sizce

 6. blank Halil dedi ki:

  Hangi tavuğun yada cinsin yumurtası büyük olur

  1. blank Destek dedi ki:

   Ligorin cinsi tavukların yumurtaları büyük olur.

 7. blank Arif İlkan dedi ki:

  Organik yumurtada beyaz renk Yumurta piyasada malesef pek tutulmuyor onları hep fabrikasyon diye düşünüyorlar o bunuda hesaba katın ciflik kurarken kahverengi veya kirli beyaz gibi yumurtalar doğal oldugunu düşünüyorlar aslında tamemen tavuktan kaynaklandığını bilmiyorlar

  1. blank Destek dedi ki:

   Yumurta rengi ile organik olup olmamasının herhangi bir alakası yok.

 8. blank Mehmet Bozkurt dedi ki:

  En çok yumurta yapan australorp tavuğunun 16 haftalık olanlarından 5adet gönderirmisiniz. Beni rasgele satıcılara muhtaç etmeyin. Bağ evinde denemek istiyorum. Kayseriden Emekli Öğretmen Mehmet Bozkurt. Sağlıklı günler.

  1. blank Destek dedi ki:

   Ne yazık ki biz satış yapmıyoruz. Sahibinden sitesinden bakarak satış yapan kişilere ve firmalara ulaşabilirsiniz.

 9. blank Bayram dedi ki:

  Türkiye de örneklerini verdiğiniz tavukların civcivlerine güvenilir bir şekilde nasıl sahip olabiliriz

  1. blank Destek dedi ki:

   Sertifikalı satış yapan yerlerden en çok yumurta yapan tavuk cinsleri arasından istediğinizi satın alabilirsiniz.

 10. blank Aykut dedi ki:

  KOSGEB destek veriyormu tavuk beslemek için veriyorsa şartlar neler

 11. blank Mehmet dedi ki:

  Nick brovn tavuklari kac yilda yumurya veriminden duser