Kosgeb Destekleri

Peaky Blinders Ne Demek? İlginizi Çekecek 10 Şey

23.02.2023
Peaky Blinders Ne Demek? İlginizi Çekecek 10 Şey

Peaky Blinders, bir çeteyi anlatan suç-drama konulu bir Netflix dizisidir. Dizide Birinci Dünya Savaşından sonra İngiltere’de faaliyet gösteren çete ile dedektif arasında geçen olaylar yer alır. Peaky Blinders başrol oyuncusu kimdir orijinali ingilizce olan dizinin türkçe çeviri halini izleyebilir miyiz?

İngiltere’nin Birmingham eyaletinde I. Dünya Savaşı’ndan sonra etkin olan bir çeteyi anlatan Peaky Blinders hakkında ilginizi çekecek bilgiler.

1- Peaky Blinders Ne Demek?

Peaky blinders anlamı nedir? Peaky Blinders, 19. yüzyılda Birmingham’lı bir sokak çetesinin adı olarak bilinmektedir. İddialara göre bu isim çetenin takmış oldukları kasketlerden geliyor. Netflixde yayınlanan Peaky Blinders dizisi de bu çeteyi ve işledikleri suçları ele alarak çekilmiştir. 13 Eylül 2013 tarihinde dizinin ilk sezonu yayınlanmaya başlamıştır.

2- Peaky Blinders Yeni Sezon (6.Sezon) Ne Zaman Başlayacak?

Peaky Blinders izleyicileri 6. sezonun ne zaman başlayacağını merak ediyor. Sabırsızlıkla yeni sezonun başlamasını bekleyecen izleyiciler için henüz Netflix tarafından veya dizi tarafından yapılan herhangi bir açıklama yok. Yeni sezon bölümlerinin ne zaman yayınlanacağının haberini alır almaz burada sizlerle paylaşacağız.

3- Peaky Blinders Dizi Oyuncuları Kimlerdir?

Peaky Blinders Dizi Oyuncuları
  • Cillian Murphy – Thomas Shelby
  • Sophie Rundle – Ada Shelby
  • Joe Cole – John Shelby
  • Paul Anderson – Arthur Shelby
  • Sam Neill – Başmüfettiş Campbell
  • Helen McCrory – Polly Gray
  • Iddo Goldberg – Freddie Thomas
  • Annabelle Wallis – Grace Burgess 

4- Ünlülerden Bir Çok İsim Diziyi İzleyip Hayran Kalmış

Ünlü isimlerden bir çok diziyi hayranlıkla izlemişler. David Bowie, Michael Mann ve Snoop Dogg’da dizinin sıkı hayranlarından. Dizinin yapımcısı olan Caryn Mandabach David Bowie‘e Tommy Shelby şapkalı fotosunu göndermiş. Ünlü isim ise dizide Blackstar albümünün dizide kullanılmasına izin vererek karşılık vermiş.

5- Cillian Murphy (Thomas Shelby) Aslında Sigara Kullanmıyor

Cillian Murphy Thomas Shelby

Dizinin efsane isimlerinden Tommy Shelby‘i canlandıran Cillian Murphy aslında sigara kullanmıyor. Bir sezon içinde toplamda 3000 tane sigara içtiği söylenmektedir. Fakat ünlü oyuncunun işmiş olduğu sigaralar içerisinde nikotin bulunmayan bitkisel sigaralardır.

6- Dizideki Peaky Blinders Çetesi Gerçek Çete mi?

Söylenenlere göre Peaky Blinders çetesi diye anılan bir çete var. Ancak bu çete üyelerinin hiç biri aynı aileden veya akraba değiller. Çetenin etkin olduğu dönemler birinci dünya savaşı öncesidir. Birinci dünya savaşından sonra Peaky Blinders ismi yerine Birmingham olarak anılmışlardır. Çetenin işlemiş olduğu suçlar genellikle hafif suçlardır. Adam yaralama ve hırsızlık gibi suçları işeyen çete dizideki kadar büyük bir çete değil aslında. Çünkü o dönemlerde Avrupa ve ABD’de İtalyan mafyaları en etkin olan mayfadır.

7- Dizi Oyuncularından Charlotte Riley Gerçek Hayatta Tom Hardy ile Evli

Dizide at yetiştiricisi olan Charlotte Riley gerçek hayatta Tom Hardy ile evli. Tom Hardy ile Charlotte Riley çifti 2014 yılında evlendi. İlk çocuklarını ise 2015 yılında kucakladılar.

8- Peaky Blinders Dizisinin Her Bir Sezonu 6 Bölüm

Hala diziyi izlemediyseniz her bir sezonun 6 bölümden oluştuğunu söyleyelim. Şu ana kadar dizinin 5 sezon bölümleri paylaşılmıştır. Her bir bölüm ise ortalama 55 dakika sürmektedir. Her bir bölümünü bir solukla ve heyecanla izleyeceğiniz diziyi hala izlemediyseniz 1. sezon 1. bölümden başlayabilirsiniz. İlk bölümü izledikten sonra diğer bölümleri izlemek için sabırsızlanacaksınız.

9- Peaky Blinders İzleyenlerin Yorumları

Diziyi izleyenlerin yorumları genelde mükemmel olduğu yönünde. Bir çok izleyici diziyi izledikleri için hiç bir şey kaybetmediklerini söylüyor. İzleyiciler diziye başladıkları zaman bölümleri bir an önce bitirmek istediklerini söylüyor. Her bir bölümü ortalama 1 saatte bitirilen dizinin 2 sezonunu bir günde bitiren izleyicileri keyifle izlediklerini anlatıyorlar.

10- Dizideki Darby Sabini ve Billy Kimber Gerçek Kişiler

Billy Kimber

Peaky Blinders dizisindeki yaşananların tamamı kurgu değil. Billy Kimber  zamanında İngiltere’de bahis işleri ile uğraşan bir kişi. Dizide Shelby tarafından öldürüldüğü görülmektedir. Fakat Billy Kimber huzur evinde hayata gözlerini yummuştur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.