Kosgeb Destekleri

Parfüm Barkod Sorgulama (Orijinal Parfüm Seri No Sorgulama)

Parfüm Barkod Sorgulama (Orijinal Parfüm Seri No Sorgulama)

Parfüm barkod sorgulama işlemi ile satın aldığınız veya hediye gelen parfümün orijinal olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

Piyasada sahte parfümlerin her gün artmasıyla birlikte insanlar almış oldukları parfümlerin orijinal olup olmadığını kimi zaman merak ediyor. Barkod sorgulama işlemi ile satın alınan parfümün orijinalliği öğrenilebiliyor. Orijinal parfüm sorgulama işlemi özellikle de sağlığını düşünen insanların yapmasını istediğimiz bir işlemdir. Çünkü sahte parfümler hem cebinize hemde sağlınıza zarar verir. İnternetten, marketten veya kozmetikçilerden satın aldığınız parfümleri sorgularsanız orijinal olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Böylelikle satın alınan parfümün orijinalliği aklınızı karıştırmamış olur. Orijinal olmayan parfümleri kullandığınız zaman cildinizde kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Parfümün orijinal olmasına dikkat edin!

Parfüm Barkod Nedir?

Bir çok üründe olduğu gibi parfümlerinde üzerinde barkod numarası yazar. Barkod numarası ürün hakkında detaylı bilgilere yer verir. Parfümün orijinal olup olmadığını anlamanız içinde üzerinde yazan seri no ile sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Tester parfümlerde de barkod numarası bulunur. Fakat parfümün orijinal yani gerçek parfüm olup olmadığını anlamanız için barkod sorgulama işlemi yapmanızı tavsiye ediyoruz. Sorgulama yapmanız için GS1’in resmi internet sitesi olan gepir.org.tr adresini kullanabilirsiniz. Bu site size en doğru ve en güvenilir sonucu verecektir.

GS1 gepir.org.tr ile Online Parfüm Sorgulama

 1. http://gepir.org.tr internet sitesine giderek sorgulama yapabilirsiniz.
 2. Açılan sayfada Barkod Numarası (GTIN) İle Arama butonuna tıklanır.
 3. GTIN Giriniz yazan kısma barkod numarasını yazarak parfüm sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Parfüm Barkod Sorgulama Nasıl Yapılır?

Parfüm barkod sorgulama sitelerinden birisi de checkcosmetic.net. Bu site üzerinden de parfüm orijinallik sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

 • checkcosmetic.net sitesine giriş yapınız
 • Sol menüde yer alan Select brand yazan kısımda marka seçimini yapın
 • Quick brand search bölümünü boş bırakın
 • “Enter Code” yazan yere ise parfümün barkod numarasını yazın
 • Calculate butonuna tıkladıktan sonra orijinal parfüm sorgulama işleminiz gerçekleşecektir.

Açılan sayfada parfüm üretim tarihi, son kullanım tarihi gibi bilgiler yer alacaktır. Yeşil ok çıktığı durumda ise ürünün güvenilir olduğunu anlayabilirsiniz. Kırmızı çarpı göründüğü zaman ise son kullanma tarihinin geçtiği anlamına gelir.

Yukarıdaki parfüm barkod siteleri üzerinden sorgulama yaptığınız zaman karşınıza hiçbir şey çıkmıyorsa parfüm sahte olabilir. Çünkü orijinal parfümler bu listelerde yer aldığından dolayı karşınıza çıkması gerekmektedir. Diğer bir durum ise almış olduğunuz parfümün barkod numarası bu iki sorgulama sitesine eklenmemiş olabilir.

Parfüm Kodu Nerede Yazar?

Parfüm kodları kutunun alt bölümünde yazmaktadır. Soğuk baskı ile yazılan parfüm kodları yazmıyor ise veya başka şeyler yazıyorsa parfümün orijinalliği ve kalitesi kesin olmayabilir. Alacağınız parfümün alt kısmında 4 haneli parfüm kodu olmasına dikkat ediniz.

Orijinal Tester Parfüm Nasıl Anlaşılır?

Üretilen tester parfümler, orijinaline göre daha sade yapılır. Çoğu zaman tester olarak üretilen parfümlerin sahte ürün olduğunu söyleyebiliriz. Güvenmediğiniz yerlerden ve marka olmayan kozmetikçilerden alacağınız parfüm sahte çıkabilir. Test parfüm şişelerinin üzerinde Tester yazar.

Parfümün orijinal olup olmadığını anlayabilmeniz için barkod sorgulama işlemi yapmanızı öneririz. Şişesi ve üstündeki yazıların ve hatta kokularının aynı olması parfümün orijinal olduğunu göstermez. Piyasada orijinal parfümler tester adı altında çok daha düşük fiyatlara satılıyor. Bu ürünlere güvenmemenizi hem sağlığınızı hemde cebinizdeki parayı riske atmamanızı öneriyoruz.

Orijinal Parfüm Nasıl Anlaşılır?

 • Gerçek parfüm kutularının ambalajlanma işlemi kusursuz yapılır. Sahte parfümlerin ambalajları bile kalitesizdir.
 • Orijinal parfüm şişelerinin kırılmaması için özel kutulara yerleştirilir.
 • Alacağınız parfümü internet sitelerinde yer alan orijinal şişesi ve kutusu ile kıyaslayarak iyice inceleyin.
 • Orijinal ve sahte parfüm arasında renk farklı çoğu zaman oluyor. Renk farkı olup olmadığını dikkatli bir şekilde inceleyin.
 • Gerçek parfümlerin seri numarası kutu ve şişe üzerinde yer alır. Eğer kutu ve şişe üzerinde yazan seri numarası aynı değilse parfüm muhtemelen sahtedir.
 • Eğer alacağınız parfüm piyasa değerinin çok çok fazla altındaysa bu parfümün sahte olma olasılığı çok yüksektir.

Not: Kolonya gibi kokan ve yoğun alkol içeren parfümlerin sahte olma olasılığı çok yüksektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.