Kosgeb Destekleri

Parfüm Barkod Sorgulama (Orijinal Parfüm Seri No Sorgulama)

24.02.2023
Parfüm Barkod Sorgulama (Orijinal Parfüm Seri No Sorgulama)

Parfüm barkod sorgulama işlemi ile satın aldığınız veya hediye gelen parfümün orijinal olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Piyasada sahte parfümlerin her gün artmasıyla birlikte insanlar almış oldukları parfümlerin orijinal olup olmadığını kimi zaman merak ediyor. Barkod okutma ile sorgulama işlemi ile satın alınan parfümün orijinalliği öğrenilebiliyor. Orijinal parfüm sorgulama işlemi özellikle de sağlığını düşünen insanların yapmasını istediğimiz bir işlemdir. Çünkü sahte parfümler hem cebinize hem de sağlınıza zarar verir. İnternetten, marketten veya kozmetikçilerden satın aldığınız parfümleri sorgularsanız orijinal olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Böylelikle satın alınan parfümün orijinalliği aklınızı karıştırmamış olur. Orijinal olmayan parfümleri kullandığınız zaman cildinizde kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Parfümün orijinal olmasına dikkat edin! Orijinal parfüm nereden alınır gerçeklik testi nasıl yapılır parfüm şişesinin altındaki seri nodan sorgulanır mı?

Parfüm barkod sorgulama sayesinde sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama yapmadan ve alacağınız parfümün %100 orijinal olduğunu anlamadan kesinlikle parfüm satın almayın. Hem sağlığınızı tehlikeye atmamak için hemde paranızın sahte parfümlere gitmemesi için parfümün orijinal olup olmadığından mutlaka emin olun.

Parfüm Barkod Nedir?

Bir çok üründe olduğu gibi parfümlerinde üzerinde barkod numarası yazar. Barkod numarası ürün hakkında detaylı bilgilere yer verir. Parfümün orijinal olup olmadığını anlamanız içinde üzerinde yazan seri no ile sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Tester parfümlerde de barkod numarası bulunur. Fakat parfümün orijinal yani gerçek parfüm olup olmadığını anlamanız için barkod sorgulama işlemi yapmanızı tavsiye ediyoruz. Sorgulama yapmanız için GS1’in resmi internet sitesi olan gepir.org.tr adresini kullanabilirsiniz. Bu site size en doğru ve en güvenilir sonucu verecektir.

Parfüm Orijinallik Sorgulama Nasıl Yapılır? 2024

Bazı internet siteleri sayesinde parfüm orjinallik sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Fakat bu sorgulama sonucunun %100 doğru olduğu söylenemez. Çünkü tester veya sahte parfümlerin üzerine de barkod numarası eklenebildiğinden dolayı anlaşılması zor olabilir. Parfümlerin kokularının taklit edildiği gibi barkod numaraları da çok rahatlıkla taklit edilebilir. Bunun için parfüm satın alırken güvenilir mağazalardan veya sitelerden almaya özen gösterin. Eğer internet üzerinden parfüm satın alacaksanız, parfüm alacağınız mağazanın daha önceki yorumlarını mutlaka okuyun.

Satın alacağınız orjinal parfümün fiyatının yarısından daha az düşük fiyatlara satılması o ürünün muhtemelen sahte olduğu anlamına gelebilir. Örnek vermek gerekiyorsa 500 TL’ye satılan bir parfüm size 100 TL’ye satılmak isteniyorsa muhtemelen alacağınız parfüm sahtedir. Eğer parfümü bir internet sitesi üzerindeki mağazadan satın alacaksanız mutlaka o mağazanın puanına ve yorumlarına bakın. Güvenilir olmayan hiç bir internet sitesinden ve mağazadan parfüm satın almayın.

Orjinal parfüm sorgulama sonucunda parfümün orijinal olduğu görülüyorsa kesinlikle orijinal olduğunu göstermez. Eğer orijinal parfüm satın almak istiyorsanız Türkeye’de marka haline gelmiş olan güvenilir mağazaları tercih etmenizi tavsiye ederiz. Böylelikle hem maddi hemde sağlığınız için güvenli bir alışveriş yapmış olabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse Boyner, Beymen gibi markalar orijinal parfüm satar. Sizde orijinal parfüm satan mağaza veya internet sitelerinden alışveriş yaparsanız aldığınız parfümün orjinalliğine güvenebilirsiniz.

GS1 gepir.org.tr ile Online Parfüm Sorgulama

Parfüm barkod sorgulama yapılabilen internet sitesi gepir.org.tr üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Kutu ve şişe üzerinde yer alan barkod numarasını yazarak sorgulama yapılabiliyor.

 1. http://gepir.org.tr internet sitesine giderek sorgulama yapabilirsiniz.
 2. Açılan sayfada Barkod Numarası (GTIN) İle Arama butonuna tıklanır.
 3. GTIN Giriniz yazan kısma barkod numarasını yazarak parfüm sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Check Cosmetic ile Orjinal Parfüm Sorgulama

Parfüm barkod sorgulama sitelerinden birisi de checkcosmetic.net. Bu site üzerinden de parfüm orijinallik sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Parfüm orjinallik sorgulama;

 • checkcosmetic.net sitesine giriş yapınız
 • Sol menüde yer alan Select brand yazan kısımda marka seçimini yapın
 • Quick brand search bölümünü boş bırakın
 • “Enter Code” yazan yere ise parfümün barkod numarasını yazın
 • Calculate butonuna tıkladıktan sonra orijinal parfüm sorgulama işleminiz gerçekleşecektir.

Açılan sayfada parfüm üretim tarihi, son kullanım tarihi gibi bilgiler yer alacaktır. Yeşil ok çıktığı durumda ise ürünün güvenilir olduğunu anlayabilirsiniz. Kırmızı çarpı göründüğü zaman ise son kullanma tarihinin geçtiği anlamına gelir.

Yukarıdaki parfüm barkod siteleri üzerinden sorgulama yaptığınız zaman karşınıza hiçbir şey çıkmıyorsa parfüm sahte olabilir. Çünkü orijinal parfümler bu listelerde yer aldığından dolayı karşınıza çıkması gerekmektedir. Diğer bir durum ise almış olduğunuz parfümün barkod numarası bu iki sorgulama sitesine eklenmemiş olabilir.

Parfüm Kodu Nerede Yazar?

Parfüm kodları kutunun alt bölümünde yazmaktadır. Soğuk baskı ile yazılan parfüm kodları yazmıyor ise veya başka şeyler yazıyorsa parfümün orijinalliği ve kalitesi kesin olmayabilir. Alacağınız parfümün alt kısmında 4 haneli parfüm kodu olmasına dikkat ediniz. Alacağınız parfümde herhangi bir parfüm kodu yazmıyorsa muhtemelen alacağınız parfüm sahte çıkacaktır.

Parfüm satın alırken kodunun hem kutuda hemde şişesinde yazmasına dikkat edin. Kutu ve şişede yazan parfüm barkod numarası aynı olmalı. Ayrıca parfüm şişelerinde yazan barkod numarası silinmişse veya numara hiç yoksa muhtemelen parfüm sahtedir.

Orijinal Tester Parfüm Nasıl Anlaşılır?

Üretilen tester parfümler, orijinaline göre daha sade yapılır. Çoğu zaman tester olarak üretilen parfümlerin sahte ürün olduğunu söyleyebiliriz. Güvenmediğiniz yerlerden ve marka olmayan kozmetikçilerden alacağınız parfüm sahte çıkabilir. Test parfüm şişelerinin üzerinde Tester yazar.

Parfümün orijinal olup olmadığını anlayabilmeniz için barkod sorgulama işlemi yapmanızı öneririz. Şişesi ve üstündeki yazıların ve hatta kokularının aynı olması parfümün orijinal olduğunu göstermez. Piyasada orijinal parfümler tester adı altında çok daha düşük fiyatlara satılıyor. Bu ürünlere güvenmemenizi hem sağlığınızı hemde cebinizdeki parayı riske atmamanızı öneriyoruz.

Orijinal Parfüm Nasıl Anlaşılır?

 • Gerçek parfüm kutularının ambalajlanma işlemi kusursuz yapılır. Sahte parfümlerin ambalajları bile kalitesizdir.
 • Orijinal parfüm şişelerinin kırılmaması için özel kutulara yerleştirilir.
 • Alacağınız parfümü internet sitelerinde yer alan orijinal şişesi ve kutusu ile kıyaslayarak iyice inceleyin.
 • Orijinal ve sahte parfüm arasında renk farklı çoğu zaman oluyor. Renk farkı olup olmadığını dikkatli bir şekilde inceleyin.
 • Gerçek parfümlerin seri numarası kutu ve şişe üzerinde yer alır. Eğer kutu ve şişe üzerinde yazan seri numarası aynı değilse parfüm muhtemelen sahtedir.
 • Eğer alacağınız parfüm piyasa değerinin çok çok fazla altındaysa bu parfümün sahte olma olasılığı çok yüksektir.

NOT: Kolonya gibi kokan ve yoğun alkol içeren parfümlerin sahte olma olasılığı çok yüksektir. Eğer sürekli kullanmış olduğunuz bir parfümü çok uygun fiyata satıyorlarsa kokusuna baktığınız zaman parfümün sahte olup olmadığını rahatlıkla anlarsınız. Rengi, kokusu, kutusu ve şişesini ayrıntılı inceleyerek orijinal olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Yorumlar
 1. Pembe dedi ki:

  Boyner’den aldığımız parfümün barkod numarasını yazarak sorguladım sorun çıkmadı.

  1. Eyüp dedi ki:

   Bende de durum aynı boynerden aldım yazıyorum ama çıkmıyor

 2. Pelin dedi ki:

  Parfüm barkod sorgulama ile orjinal parfüm ayırt edilebilir mi?

  1. Destek dedi ki:

   Yüzde yüz ayırt edilebilir diyemeyiz.