Kosgeb Destekleri

Yeni Kimlik Kartı Seri No ve Cüzdan No Nerede Yazar?

22.02.2023
Yeni Kimlik Kartı Seri No ve Cüzdan No Nerede Yazar?

Yeni kimlik kartlarının ön ve arka yüzü eski kimlik kartlarından farklı olduğundan dolayı vatandaşlar seri no, cüzdan no, cilt no yazan yerleri bulmakta zorlanıyor. Peki yeni kimlik kartı seri numarası nerede yazıyor cündan numarası hangisi aile sıra no kimliğin neresinde yazıyor cüzdan kayıt no ne demek yeni nüfus cüzdanlarda seri nosu nerededir ?

Vatandaşlık bilgilerinin yazılı olduğu resmi bir evrak olan kimlik kartları artık çipli olarak veriliyor. Çipli kimliklere geçtikten sonra eski kimliklerde olan bilgilerden bazıları kaldırıldı ve yeni kimliklerde ise yeri değiştirildi. Bazı durumlarda seri numarasına ihtiyacımız olur. Özellikle de bankacılık işlemleri, e-Devlet ile ilgili işler veya kimlik kartınız kaybolduğu zaman seri numarasına ihtiyacınız olabilir. Sizden istenen seri numarasına ulaşmak için kimliğinizin yanınızda olması gerekiyor. Eğer kimlik kartınız yanınızda ise seri no öğrenmek sadece bir kaç saniye sürecek.Vatandaşların en çok merak ettiği konu ise yeni kimlik kartında seri no nerede yazar?

Yeni Kimlik Kartı Seri No Nerede Yazar?

Yeni Kimlik Seri No

Yeni çipli kimlik kartı uygulamasına geçildikten sonra bir çok vatandaş nüfus cüzdanlarını yeni çipli kimlik kartları ile değiştirdi. Yeni kimlik kartlarında ise eski kimlikte yer alan bir çok bilgi bulunmuyor. Eski büyük kimliklerin arka yüzünde cilt no, aile sıra no, sıra no, verildiği yer, veriliş nedeni, kayıt no, veriliş tarihi, medeni durumu gibi bir çok bilgi bulunuyordu. Fakat yeni cipli kimliklerde bir çok bilgiye yer verilmemiş durumda. Yeni kimliklerde seri no , T.C, anne baba adı gibi kısımların ise yerleri değiştirilmiş. Şuanda basımı yapılan yeni çipli kimlik kartlarının ön yüzünde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, isim-soyisim, kimlik kartı seri no, geçerlilik tarihi, cinsiyet ve uyruk ile imza kısımları bulunmaktadır.

Eski kimlik kartlarının ön yüzünde T.C. kimlik numarası üstünde cüzdan no yer alıyordu. Yeni olan çipli kimlik kartlarında ise seri no kimliğin ön yüzünde yer alan doğum tarihinin altında “Seri No” diye yer almaktadır. Nüfus cüzdanında yer alan seri no harf ve rakamlardan oluşmakta. İşte yeni kimlik kartlarında seri no tam olarak burada yazar. Bankalar veya herhangi bir resmî kurum sizden kimlik seri no isterse kimliğinizin ön yüzünde isim-soyisim ve doğum tarihinin altında bulunan seri no kısmını okuyabilirsiniz. Eğer hala yeni çipli kimlik kartı çıkarmadıysanız kimlik yenileme ücreti sayfasından ne kadar ücret karşılığında çıkarabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Çipli Kimlik Kartı Seri No Nedir?

Yeni çipli kimlik kartlarının eskisi ile değiştirilmesiyle beraber eski kimlikler artık kullanılmıyor. Yapılan işlemler ise yeni çipli kimlik kartı bilgileri ile yapılıyor. Seri no hem rakam hemde harflerden oluşmaktadır. Kimliğin ön yüzünde bulunan soyadı, adı, doğum tarihi ve cinsiyetten sonra yer alan 9 haneli rakam ve sayılar seri numarasıdır. Nüfusun artmasıyla beraber kimlik kartlarında bulunan seri no ve sıra no farklı sayıda rakam ve harf ile gösterilebilir.

Doğum tarihinin alt kısmında bulunan seri no kısmını çoğu zaman vatandaşlar gözden kaçırıyor. Yeni kimlik kartlarında seri ve sıra numarası birlikte yazılmakta. Fotoğrafın yan tarafında yer alan bu bilgiler bazen gündelik hayatta lazım olmakta. Eğer seri numarası lazım olduğu zaman bulamıyorsanız doğum tarihinin altında bakarsanız gözünüze seri no hemen çarpacaktır.

Yeni Kimliklerde Cilt No Nasıl Öğrenilir?

Yeni çipli kiplik kartlarında aile sıra no” ve “cilt no” gibi bilgiler bulunmamaktadır. Cilt Sıra No, Aile Sıra No gibi bilgilere e-Devlet sayfasından ulaşabilirsiniz. Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama sayfasından cilt no bilgisine ulaşabilirsiniz. Buraya tıklayarak yeni kimliklerde bulunmayan bilgilere e-Devlete giriş yaparak hemen öğrenebilirsiniz.

e-Devlet’e Nasıl Giriş Yapılır?

e-Devlet sayfasında bulunan hizmetlerden faydalanabilmeniz için ilk olarak şifrenizin olması gerekmektedir.

 • PTT şubelerinden alınan e-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile giriş yapabilirsiniz.
 • e-Devlet şifresi aldıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr/ linkine tıklayın.
 • Açılan sayfanın sağ üst bölümünde yer alan Sisteme Giriş butonuna tıklayın.
 • T.C. kimlik numaranızı ve PTT’den almış olduğunuz e-Devlet şifresi ile siseme giriş yapın.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmından hangi hizmete ulaşmak istiyorsanız arayabilirsiniz.

Kimlik Yenileme Son Tarih

Eski kimlik kartlarının yeni çipli kimliklerle yenilenmesi işlemi 31 Aralık 2023 tarihine kadar devam edileceği açıklandı. Bu tarihe kadar eski kimlikler geçerli olacak. Yeni çipli kimliklere bu süre zarfı içerisinde geçiş yapabilirsiniz.

Yeni Kimlik Randevusu Nereden ve Nasıl Alınır?

Yeni çipli kimlik almak için Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne başvurmak gerekiyor. Randevu alarak başvuruda bulunduğunuz taktirde yeni kimlik kartı başvurunuz alınır ve kısa süre içerisinde PTT aracılığı ile kimlik kartınız size teslim edilir. Peki yeni kimlik randevusu nasıl alınır;

 • Alo 199 numaralı çağrı merkezinden yeni kimlik başvurusu için randevu alabilirsiniz.
 • ‘randevu.nvi. gov.tr’ internet adresi üzerinden yeni kimlik kartı randevusu alabilirsiniz.

Yeni kimlik çıkarmaya giderken yanınıza eski kimliğiniz, eğer eski kimliğiniz yoksa ehliyetiniz, son altı ay içerisinde çekilmiş olan biyometrik fotoğraf, ödemiş olduğunuz kimlik kartı ücretinin dekontu alarak gitmelisiniz. Aksi halde yeni kimlik başvurunuz alınmayacaktır.

Artık ehliyet ve kimlikler tek bir kart üzerinde birleşiyor. Yani ehliyet bilgileriniz yeni çipli kimlik kartına yüklenebilecek. Böylelikle 2 tane kart taşımanıza gerek kalmayacak. Çipli kimlik kartınız hem ehliyet hemde hemde kimlik yerine geçecek. Ücretsiz birleştirme işlemi de nüfus müdürlükleri tarafından ücretsiz olarak yapılacak. Ehliyet ve kimlik birleştirme işlemi hakkında bilgi almak isterseniz buradaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorumlar
 1. Sonya dedi ki:

  Seri no nerede yazıyor diye 2 saat aradım bulamadım:) Oysa ki çok kolay yerdeymiş

 2. bülent dedi ki:

  CÜZDAN NO NEREDE YAZIYOR ALLAH AŞKINA BİR KERE DOĞRU DÜZGÜN İŞ YAPSINLAR YAVU

 3. Salih dedi ki:

  Bu kadar kolay yerde olmamalıydı 🙂

 4. Berna dedi ki:

  Ahaha bende arıyordum nerede diye