Kosgeb Destekleri

Tavuk Çiftliği Kredisi ve Çiftlik İçin Devlet Desteği (HİBE)

17.09.2020
Tavuk Çiftliği Kredisi ve Çiftlik İçin Devlet Desteği (HİBE)

Son yıllarda yatırımcıların ve yeni iş kurmak isteyenlerin en fazla ilgi gösterdiği yatırım şekillerinden birisi de tavuk çiftliği kurmak. Tavuk çiftliği kurma yoluyla kayda değer bir kazanç elde edilmekte olup, özellikle genç yatırımcılar tarafından tercih ediliyor. 

Tüketicilerin organik beslenme tarzına eğiliminin artması ile önemini arttıran gezen tavuk (salma tavuk), et pilici ve yumurta tavukçuluğu yapmak için tavuk çiftçiliği kurmak isteyen kişilere devlet destekli olarak pek çok kurum tavuk çiftliği kredisi vermekte. Yumurta tavuğu cinsleri sayfasından en çok yumurta yapan tavukları öğrenebilirsiniz.

Tavuk Çiftliği Kurma Kredisi Veren Kurumlar

blank

Tarım ve Orman Bakanlığı İl İlçe Müdürlükleri, Tarım Kredi Kooperatifi, Ziraat Bankası, KOSGEB ve Şekerbank, Halk Bankası, TEB, QNB Finansbank ve Denizbank gibi özel bankalar tavuk çiftliği kurmak isteyenlere bazı şartları yerine getirmeleri halinde, düşük faiz ve uzun vade planları ile tavuk çiftliği kurma kredisi sağlamaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı girişimcilere destek olmak ve genç yatırımcıları tavuk yetiştiriciliğine teşvik etmek için 30 bin TL tutarında geri ödemesiz tavuk çiftliği kurmak için hibe kredi olanağı sağlamıştır. Ördek, hindi, kaz gibi kanatlıların yetiştiriciliği ve bu kanatlıların için kurulacak çiftlikler amacıyla da alınabilen destek kredisi en düşük faiz oranı ya da tamamen faizsiz olarak Ziraat Bankası’ndan alınabilmekte.

Tavuk Çiftliği Kredisi Nasıl Alınabilir?

blank

Son yılların popüler mesleklerinden biri olan tavuk çiftliği kurmak istiyor fakat elinizde tavuk yetiştiriciliği için yeterli sermaye bulunmaması durumda, çeşitli bankalara ve Tarım ve Orman Bakanlığı Müdürlükleri’ne tavuk çiftliği kredisi almak için başvurabilmekteler. Hibe desteğinin de zaman zaman söz konusu olduğu tavuk çiftliği kredisi için, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ da destek ve kredi vermektedir.

Bankalardan tavuk çiftliği kurmak için kredi alımında şayet düşük miktarlarda kredi talebinde bulunurlarsa sadece maaş bordroları ile bankaya başvurabilmektedirler. Fakat yüksek rakamlarda olan kredi istedikleri takdirde ise ilgili banka ihtiyaç kredisi verirken uyguladığı prosedürleri uygulayacaktır. Bu durumda söz konusu bankadan kredi alabilmek için bir kefil ya da ipotek gösterilecek olan isminize kayıtlı bir taşınmaz tapusuna ihtiyaç olacaktır.

Kendi çiftliğinizde elde ettiğiniz yumurtaları toptan köy yumurtası alan firmalara satabilirsiniz.

KOSGEB Tavuk Çiftliği İçin Destek Veriyor Mu?

blank

KOSGEB, canlı hayvan alımları için, dolayısıyla tavuk sahibi olmak için girişimcilere hibe destek olanağı sunmamaktadır. Canlı hayvan almak için kesinlikle verilmeyen hibe destekleri tavuk çiftliği kurmak isteyenlere, vermiş olduğu 32 saatlik kurslara katılıp oluşturmuş oldukları proje kapsamında çeşitli nace kodları ile sağlanmaktadır.

KOSGEB’ in sadece proje desteklerinde vermiş olduğu krediler;  10- Gıda ürünlerinin imalatı, 10.1- Etin işlenmesi ve saklanması ile et ürünlerinin imalatı, 10.11- Etin işlenmesi ve saklanması, 10.12- Etin işlenmesi ve saklanması, 10.13- Et ve kümes hayvanları etlerinden üretilen ürünlerin imalatı şeklindedir.

 KOSGEB sadece bu durumlarda, yani canlı hayvan alımında değil yalnızca hayvansal ürünlerin paketlenmesi ve satışa hazır duruma getirilmesi için destek vermektedir. KOSGEB, tavuk çiftliği kurmak isteyen girişimcilere hibe destek veriyor şeklinde haber yapan kişilere itibar etmeyiniz.

Tavuk Çiftliği Kurmak İçin Hibe

Özellikle, tavuk çiftliği kurabilmek için kendine ait bir arsası bulunanların daha avantajlı olarak başvurulan devletin verdiği hibe destekleri 30.000 TL’ dir. Bu hibe destekleri; Kapalı sistem yumurta yetiştiriciliği, Besi tavuğu çiftçiliği kurulumu, Gezen serbest sistem tavukçuluk ve civciv yetiştiriciliği tesisleri için öncelik görmektedir.

Tavuk çiftliği kurabilmek için gerekli olan hibe desteğinden 18 ve 41 yaş arasındaki gençler faydalanmaktadır.30 bin TL tutarındaki hibe desteğine hak kazandığınız durumda, tavuk çiftliği işletmenizi aktif bir şekilde 3 yıl boyunca çalıştırmanız şartı da gerçekleştirilmelidir.

Yeni bir girişimcilik için küçük bir miktar gibi görülen 30 bin TL hibe desteği, doğru kullanımı sağlandığında büyük başarıların yolunu açmaktadır. 

Ziraat Bankası Tavuk Çiftçiliği Alma Şartları

Şüphesiz ki, tavuk yetiştirmek ve tavuk çiftliği kurmak isteyen girişimciler için hem vade süresi hem de düşük faiz oranları ile en iyi destek kredisini Ziraat Bankası vermektedir. Ziraat Bankası diğer vermiş olduğu krediler arasında, tavuk çitliği kurma kredisini “Damızlık Kanatlı Yetiştiriciliği” ismi altında vermektedir.

Ziraat Bankası’ndan damızlık kanatlı yetiştiriciliği kredisi alabilmek için, belirli sayılarda kanatlı hayvan yetiştirmek gereklidir.  Kredi alabilmekte önemli olan kriterler şu şekildedir;  Yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 7.500 tavuk, kaz hindi ve ördek yetiştiriciliğinde 1.000 adet sözü geçen kanatlıdan, Bıldırcın yetiştiriciliği için 2.000 adet bıldırcın, Etlik piliç yetiştiriciliğinde 10.000 adet piliç ve Devekuşu yetiştiriciliğinde ise bu sayı 50 olarak belirlenmiştir.

Ziraat bankası’ na tavuk çitliği kurma kredisi için başvurmak isteyen kişiler, gerekli olan şartları taşıdıkları ve istenen belgeleri hazırlamaları sonucunda eğer banka tarafından uygun görülürlerse 84 aya kadar vadeli ve düşük faizli krediler almaktadırlar. Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi sayfasından detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ziraat Bankası Kredi Başvurusunda Dikkat Edilecekler

Ziraat Bankası’ndan tavuk çiftliği kurmak için kredi başvurusunda bulunan girişimciler, başvuruları kabul edilmesi halinde yıllık %5 faiz oranı ile bu krediyi alabilmektedir. Kredi başvurusu esnasında, bankanın kredi verme bölümünde görev alan yetkililer projenizle ilgili bazı detayları öğrenmek ve buna göre yönlendirme yapmak isteyecektir.

Banka görevlileri size; kurmayı düşündüğünüz tavuk çiftliği için yeterli sermayeniz olup olmadığını, projenizin detaylarını, kaç sayıda tavuk kapasiteli bir çiftlik kuracağınızı, ne kadar bir miktarda kredi almak istediğiniz, tavuk çiftliğini kurmak için kendinize ait bir arsanın olup olmadığı ve ne kadar yıllık bir banka kredisi talep ettiğiniz yönünde bilgiler alacaktır.

Verilen bilgilere sonunda banka kredi verme yetkilisi olan görevliler, banka kredisi başvurunuzu değerlendirmeye alacaktır. Bu sebepten dolayı, Ziraat Bankası damızlık kanatlı yetiştiriciliği kredisine başvurmadan önce tüm projenizi detaylarıyla birlikte şekillendirmelisiniz.

Diğer Kamu ve Özel Bankalardan Kredi Almak

Ziraat Bankası dışında diğer özel ve kamu bankaları da tavuk çiftliği kurmak isteyen girişimcilere kredi imkanı sunmaktadır. Akbank, İş Bankası, Şekerbank, Denizbank, Garanti Bankası, TEB, Finansbank ve Vakıfbank’ın vermiş olduğu tavuk çiftliği kurma kredileri ancak 48 ay vade imkanı ve % 1 faiz oranı ile verilmektedir. Bu krediler, bireysel  ihtiyaç kredisi olarak kredi  alınabilmektedir.

Finansbank Tavukçuluk Kredisi

Tavuk yetiştiriciliği yapmak, tavuk çiftliği kurmak isteyen girişimcilere özel bankalar da kredi desteği vermektedir. Bu bankalardan biri olan Finansbank, belli şartları yerine getirmeleri ve bazı gereklilikleri taşıyor olmaları halinde hem özel hem de tüzel kişilere tavukçuluk kredisini onaylamaktadır.

Kanatlı kümes hayvancılığı kredisi adı altında verilen tavukçuluk kredisi alımında Finansbank; tavuk çiftliği kurmak için oluşturulan proje maliyetinin % 75 oranı kadar bir kredi desteği vermektedir. Kredi desteği bazı özel durumlarda %85 kredi verme oranına kadar yükselebilmektedir.

Maksimum olarak en fazla 24 ay vade imkanı sağlayan banka 1 ay, 3 ay, 6 ay ile 12 ayda bir geri ödeme olanağı da vermektedir.

Şekerbank Tavuk Çiftliği Kredisi

Yumurta tavukçuluğu, et tavukçuluğu hindi ve diğer kanatlı kümes hayvanları yetiştiriciliği yapmak isteyen ya davar olan tesisi büyütüp geliştirmek isteyen girişimcilere, bazı şartlar sunarak kredi çekme imkanı veren Şekerbank uzun vade süreleri ile dikkat çekmektedir. Girişimcilere sıfırdan bir tesis kurup işletmelerine yetecek kadar kredi verilmektedir.

Şekerbank’ dan tavuk çiftliği kredisi alabilmek için kredi başvurusu yapan özel kişilerin, en az 2 yıl hayvancılık sektöründe yer almış olması şartı vardır. Aynı şekilde tavuk çiftliği kredisi almak isteyen tüzel kişilerde de ortaklardan birinin hayvancılık sektöründe 2 yıl bulunmuş olması gerekmektedir.

Et tavukçuluğu için kurulacak işletme maliyetinin % 75 ini kapsayacak şekilde verilen kredi 60 aya varan vade süresi ile verilmektedir. Bu krediden yararlanabilmek için kurulacak ya da kurulu olan işletmenin 10 biz tavuk yetiştirebilme kapasitesine sahip olması gerekli.

Yumurta tavukçuluğu için bu sayı 5 bine kadar düşmekle birlikte, et tavukçuluğunda olduğu gibi yine maliyetin % 75 lik kısmı 60 aya varan vadeler ile verilmektedir ve kredi alan kişiye sadece yılda bir şeklinde ödeme kolaylığı da sağlanmaktadır.

TEB Tavuk Çiftliği Kredisi

Tavuk çiftliği kurmak için kredi çekme imkanı sağlayan bankalardan biri olan TEB, üretim yapmak isteyen girişimcilerin yem, işçilik vb. masraflarını karşılaması için, 12 aya varan vade kolaylığı ile gerekli olan kredi desteğini sağlamaktadır.

En fazla 12 ay geri ödeme süresi verilen TEB tavuk çiftliği kredisi 1 ay, 3 ay ve 6 ay lık eşit ödeme olanağı vermektedir.

Devlet Destekli Gezen Tavukçuluk (Salma Tavukçuluk)

Gezen tavukçuluk üretimi yapmak ve tavuk çiftliği kurmak için devlet destekli ya da özel bankaların vermiş olduğu krediler olduğu kadar, hibe destekler de bulunmaktadır. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurulu ile Tarım ve Orman Bakanlığı; yumurta tavukçuluğu ve salma tavukçuluk işletmesi projeleri ile başvuran ve en az 500 tavuğa sahip olan kişilere 30 bin TL hibe destek vermektedir.

Bu hibe destekten faydalanabilmek için; kişinin en az 500 tavuğa sahip olması yanında, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurulu’nun belirlemiş olduğu 42 vilayetten birinde ikamet ediyor olması gereklidir.

Prefabrik Tavuk Çiftliği Kurulumu İçin Devlet Desteği

Son yıllarda kurulan hayvan çiftliklerinde özellikle de kanatlı hayvan yetiştiriciliğinde sıkça kullanılan prefabrik çiftlikler, hem kullanım kolaylığı açısından hem de maliyetinin betonarme yapılara oranla daha az olmasından dolayı tercih edilmektedir.

Eski usul ahırların modern şekli olarak nitelenen prefabrik çiftlikler, kullanılan araziden maksimum seviyede verim alınmasını sağlar. Devlet destekli hibeler ile bu çiftlikler kurulabilmektedir.

Prefabrik Çiftlik Kullanımı Avantajları

Prefabrik çiftlikler, maliyetlerinin çok düşük olması nedeni ile daha ilk başlangıçta sermayeden kazancı sağlar.

Prefabrik çiftliklerin yapımında kullanılan malzemelerin hepsi yüksek kalitede üretilmektedir.

Prefabrik çiftlik yapımında kullanılan malzemelerin niteliğinden dolayı zarar görme ihtimali çok düşüktür. Hayvanlar tarafından yapılabilecek darbelere, temizlik ve dezenfekte işlemi esnasında sıkça kullanılacak olan kimyasal temizlik malzemelerine dayanıklıdır.

Prefabrik çiftlikler, strafor yalıtımları kullanılan cephe panelleri sayesinde ekstra ısıtma maliyeti ortadan kalkmaktadır.

Prefabrik çiftliklerin üretim şeklinden dolayı geniş açıklıklar kolon kullanmadan geçilir. Bu sayede arazide daha fazla kullanım alanı ortaya çıkmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.