Kosgeb Destekleri

SSK İşe Giriş Tarihi Sorgulama ve Öğrenme 2024 (e-Devletten)

23.02.2023
SSK İşe Giriş Tarihi Sorgulama ve Öğrenme 
2024
 (e-Devletten)

SSK işe giriş tarihini SGK hizmet dökümü sayfasından online olarak sorgulama yapabilirsiniz. İşe giriş tarihimi öğrenmek istiyorum diyorsanız sizin için araştırdık. SGK ve SSK sorgulama işe başlama tarihi öğrenme işlemi ile ilgili merak ettikleriniz.

İşverenler işe almış olduğu personelleri SGK’ya bildirmek ile yükümlüdür. İşe başlayan kişiler ise SSK’lı olmuş olur. SSK ve SGK ile ilgili tüm işlemler e-Devlet sayfası üzerinden sorgulanabilmektedir. Vatandaşlar TC kimlik no ve şifre ile sisteme giriş yaparak işe başlama tarihi sorgulama işlemlerini kolaylıkla yapabilirler. SGK İşe Giriş Tarihi Sorgulama ile işyerine hangi gün başladığınızı ve sigortanızın hangi gün yatırılmaya başladığını öğrenebilirsiniz.

Bir işyerine işe başladığınız zaman işverenler sigortanızın başlatılması için SGK’ya bildirim yaparlar. İşyerleri bildirim yapmakta zorunludur. Belirlenen süre içerisinde kuruma bildirmeyen işyerlerine ceza uygulanır. Yeni işe giren kişiler bir kaç ay çalıştıktan sonra sigortalarının yatıp yatmadığını kontrol etmek istiyor. SSK İşe Giriş Tarihi Sorgulama yapmak isteyen kişiler internette araştırmalar yapmakta. Paylaştığımız bu yazıda ilk işe giriş tarihi, işten çıkış tarihi, çalışılan işyerlerinde yatırılan sigortalı günler dahil olmak üzere nasıl sorgulama yapacağınızı ayrıntılı olarak anlattık.

SSK İşe Giriş Tarihi Sorgulama

SSK işe başlama tarihi  hizmet dökümü alınarak öğrenilebilmektedir. SGK hizmet döküm belgesi içeriğinde kişinin hangi gün işe başladığı ve hangi gün sigortasının yatırılmaya başlandığı bilgileri yer almaktadır. İlk işe başlama tarihi ve herhangi bir işyerinde ne zaman işe başlandığı bilgileri bu belgede yer alır. Özellikle de emekli olan kişilerin merak ettiği, veya yeni bir işe başlayan kişileri sigortasının yatıp yatmadığını kontrol etmek için işe giriş tarihi sorgulama işlemi yapılıyor. Sorgulama yapmanın en kolay yöntemi e-Devlet sistemine giriş yaparak hizmet dökümünü sorgulamak ve burada yer alan bilgilere bakmaktır.

SGK işe başlama tarihi öğrenme adım adım;

  • İşe giriş tarihi sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tescil-ve-hizmet-dokumu adresine giderek T.C. kimlik no ve e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapın.
  • Açılacak olan sayfada Barkodlu Belge Oluştur butonuna tıklayarak SGK Tescil ve Hizmet Dökümü oluşturabilirsiniz.
  • Yüklenen belgelerde hangi işyerinde ne zaman işe girdiğiniz ve ne zaman çıktığınızı görebilirsiniz.

Hizmet dökümü sorgulamasında karşınıza çıkacak olan belgelerde Giriş Tarihi yazan yerdeki örneğin 06.05.2010 yazısı kişinin 2010 yılının 5. ayının 6. gününde işe başladığı ve sigortasının yatırılmaya başlandığını göstermektedir. Eğer buradaki tarih işe giriş tarihinizden sonraki bir tarih ise muhtemelen işveren sigortanızı geç bir tarihte yatırmaya başlamıştır.

İşe Başlama Tarihi Öğrenme

Sigortalı olarak işe başlama tarihi SGK Tescil ve Hizmet Dökümü sayesinde öğrenilebilmektedir. e-Devlet sistemine girdikten sonra arama butonuna SGK Tescil ve Hizmet Dökümü yazıp ilgili sayfaya giderek, Barkodlu Belge Oluşturulduğunda bu belgede tüm bilgiler yer alır. Belgede ssk giriş tarihi ve çıkış tarihi yer almaktadır. Hangi işyerinde ne zaman işe girdiğiniz ve çıktığınız burada görüntülenebilmektedir.

İşe giriş bilgileri dışında da bir çok bilgi hizmet dökümü sayfasından öğrenilebilmektedir. Sicil numarası, meslek kodu ve yatan gün bilgilerine hizmet dökümü sayfasından ulaşabilirsiniz.

SSK İşe Giriş Tarihini Öğrenmek İstiyorum

SSK işe giriş tarihini öğrenmek artık çok kolay. Sigorta başlangıç tarihini ve işten çıkış tarihini sorgulamak online yapılıyor. e-Devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yaptıktan sonra bu bilgileri sorgulayabilirsiniz. Eğer e-Devlet şifreniz yok ise en yakın PTT şubesine giderek şifre edinebilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra sisteme giriş yaparak SSK Hizmet Dökümü Sorgulama sayfasından hizmet dökümünüze ulaşabilirsiniz. Hizmet dökümünde hangi işyerlerinde ne kadar çalıştığınız, ne zaman işe girdiğiniz ve ayrıldığınız, toplan yatırılan sigorta gününüz gibi bilgileri görebilirsiniz.

SSK İlk İşe Giriş Tarihi Neden Önemli?

Emeklilik yaşı ve emeklilik maaşı hesaplama gibi konularda ilk işe giriş tarihinin büyük bir önemi vardır. Ne kadar erken işe girildiyse prim günü o kadar erken dolacağı için emekli olunacak zamana etkisi vardır. Hizmet dökümü sorgulaması yapıldığı zaman en üstte ilk işe giriş bilgileri yer almaktadır. Burada ilk başladığınız işyerinde ne zaman çalışmaya başladığınız öğrenebilirsiniz. Ayrıca kaç gün sigortalı olarak çalıştığınızın bilgisi de burada yer almaktadır.

Çalıştığım İşyeri Sigortamı Yatırıyor mu?

Çalıştığınız işyerinde sigortanızın yatırılıp yatırılmadığını merak ettiğiniz zaman yapmanız gereken çok basit bir yöntem var. Bu yöntem sayesinde işe girdiğiniz zaman işyerinin sigortasınızı yatırıp yatırmadığını kontrol edebilirsiniz. Fakat bu işlemi yapabilmeniz için e-Devlet şifresine ihtiyacınız olacak. Eğer şifreniz yok ise en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz.

Sigortanızın yatırılıp yatırılmadığını öğrenmek için SSK Hizmet Dökümü sorgulaması yapmalısınız. Sorgulama işlemi için e-Devlet sistemine giriş yaparak ayrıntılı sorgulama gerçekleştirebilirsiniz. İşyerinin sigortanızı yatırıp yatırmadığını veya ne zaman yatırmaya başladığını buradan görebilirsiniz. Ayrıca kaç gün sigortanızın yattığını yine buradan görebilirsiniz.

NOT: Ara ara hizmet dökümü sorgulaması yaparak işyerinizin sigortanızı eksiksiz yatırdığından emin olun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.