Kosgeb Destekleri

Radyoloji Teknikeri Maaşları Ne Kadar? Tıbbi Görüntüleme ( 2024 )

25.02.2023
Radyoloji Teknikeri Maaşları Ne Kadar? Tıbbi Görüntüleme (
2024
 )

Radyoloji teknikeri maaşları, 2024 yılında yapılan zamlarla birlikte artış göstermiştir. Hastanelerin görüntüleme merkezlerinde çalışan radyoloji teknikerleri, bir diğer adıyla tıbbi görüntüleme teknikerleri özel eğitim ile yetişen sağlık personelleridir. Hastalara tanı koymak amacıyla yapılan görüntüleme tetkiklerini yaparlar.

Radyoloji teknikerliği, tıbbi görüntüleme cihazlarını kullanarak kemik, organ, doku ve damarları görüntüleyerek rapor sunar. X-ışını, bilgisayarlı tomografi, MRI, ultrason, radyografi gibi cihazları kullanarak hastadan istenen tetkiklerin doktora raporlanması için yardımcı olur. Radyoloji teknikerlerinin hem özel hastanelerde hem de devlet hastanelerinde çalışma imkanı bulunmaktadır. Radyoloji teknisyenliği okuyanların iş imkanları var mı özelde sözleşmeli radyolog uzmanı kaç saat çalışır ?

Radyoloji (Tıbbi Görüntüleme) Teknikerinin Görevleri Nelerdir?

Tıbbi görüntüleme teknikerleri radyoloji alanında hizmet veren kişilere verilen ünvandır. Bilgisayarlı Tomografi, Anjiografi, Manyetik Rezonans, Floroskopi, Mamografi, Floroskopi, Konvansiyonel Radyoloji, Nükleer Tıp ve Radyoterapi gibi alanlarda çalışmaktadırlar.

Radyoloji teknikerleri hastaların doktor tarafından belirtilen şekilde filmlerini çeker. Ayrıca ışın tedavisi görmekte olan hastaların cihazlarını hazırlayarak uygulama gerçekleştirebilirler.

 • Doktorun istem yaptığı radyoloji tetkiklerini uygular,
 • Uygulanacak olan radyolojik tetkikler hakkında hastayı bilgilendirir,
 • Sorumlu olduğu cihazların kalibrasyonundan, bakım ve onarımından sorumludur. Ayrıca herhangi bir arıza durumunda arızayı bildirmelidir,
 • Çekmiş olduğu film veya tetkiklerin kalitesini kontrol eder,
 • Yapılan işleri kayıt altına alarak arşiv düzenlemesi yapar,
 • Makinalarda kullanılan eksik sarf malzemeleri tamamlar.

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri (Radyoloji) Maaşları 2022

Yeni atanan radyoloji teknisyeni maaşı nedir çalışma saatleri nedir? Tıbbi görüntüleme teknikeri diğer adıyla röntgen teknikerleri hem özel hem de devlette iş imkanı bulur. Teknikerlerin maaşlarını etkileyen bir çok farklı neden bulunmaktadır. Bunlardan birisi öğrenim durumudur. Özellikle devlet kurumlarında çalışan teknikerlerin maaşlarına öğrenim durumları etki eder. Özel veya hastanede çalışan radyoloji teknikeri maaşları da farklılık gösterir. Maaşı etkileyen diğer neden;

 • Hizmet Yılı: Hem devlet hemde özel hastanede çalan radyoloji teknikerlerinin maaşlarını hizmet yılı etkilemektedir.
 • Öğrenim Durumu: Öğrenim durumu maaşı etkilemektedir.
 • Derece Kademe: Derece kademe devlet memurlarında maaşı etkileyen önemli faktörlerden biridir.
 • Döner Sermaye: Devlet kurumlarında her bir hastanenin döner sermaye ödemeleri farklı olabildiğinden maaşı etkiler.
 • Mesai: Tıbbi görüntüleme teknikerlerinin yapmış olduğu mesailer maaşlarına artı olarak yansır.
 • Eş ve Çocuk Yardımı: Eşi çalışmayan çocuklu bireylere hem eş yardımı hemde çocuk parası ödenmektedir.

Radyoloji teknikerleri, eş işin aile yardımı tutarı olarak 2024 yılında 535.17 TL ödeme alacak. 0-6 yaş grubunda yer alan çocuk için ise 117.72 TL çocuk yardımı alacak. 6 yaş üzerinde olan çocuklar için ise 58.86 TL TL ödeme yapılıyor.

Radyoloji teknikeri olabilmek için üniversitelerin iki yıllık Tıbbi Görüntüleme Teknikerliği ön lisans bölümünden mezun olmak gereklidir.

Özel Hastanede Radyoloji Teknikeri Maaşları

Tıbbi görüntüleme teknikerleri, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri ve özel hastenelerde çalışma imkanı bulabilmektedir. Devlet kurumlarına yerleşmek için KPSS sınavına girmeleri gerekmektedir. KPSS sınavı ile atanamayan radyoloji teknikerleri özel sağlık kuruluşlarında iş imkanı bulabilirler. Fakat bir çok özel sağlık kuruluşu devlet kurumunda verilen maaşı vermez. Bir çok kuruluş ilk başlangıçta asgari ücret ile personeli başlatır. Fakat referans, bilgi ve tecrübeye göre daha fazla maaş veren hastaneler de bulunmaktadır.

Özel sağlık kurumunda ilk olarak işe başlayacak olan ve yeni mezun, radyoloji teknikeri maaşları en az asgari ücret olan 4.250 TL TL’den başlamaktadır. Ortalama tıbbi görüntüleme teknikeri maaşları özel hastanelerde 4.500 TL ile 6.000 TL arasında değişmektedir. Bu değişikliğe tecrübe, öğrenim durumu ve daha önce çalışmış olduğu kurumlar neden olur.

Devlet Hastanesinde Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

Devlet hastanesinde çalışan radyoloji teknikerlerinin maaşları özel hastanede çalışanlara göre daha fazladır. Özel hastaneler asgari ücretle bile tekniker çalıştırırken devlet hastanelerinde alınan maaşın miktarı daha fazla olmakta.

Radyoloji teknikerlerinin maaşlarına eklenen aile yardımı, çocuk yardımı, döner sermaye ve ek ödeme gibi ödemeler bulunmaktadır. 2024 yılında yapılan olan zamlardan sonra aile yardımı dahil olmak üzere en düşük memur maaşı 6 bin 429 TL‘ye yükselmiştir. Yani devlet memuru olan bir radyoloji teknikeri devlet hastanesinde çalışıyorsa en düşük 6.429 TL maaş alır. Ancak maaşa eklenen sabit ek ödeme, performans ödemeler iile birlikte bu maaş 8.500 TL’yi bulmaktadır.

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Nöbet Ücretleri

Radyoloji teknikerleri devlet kurumlarında çalışmış oldukları fazla mesai için nöbet ücreti alır. 2024 yılında fazla mesai saat ücretleri;

 • Normal Nöbet Ücreti 1 Saatlik: 21.03 TL
 • Özellikli Birimler (Ameliyathane-Diyaliz-Yoğun Bakım-Acil Servis-112 Acil) : 31.55 TL
 • Dini Bayram Normal Nöbet Ücreti: 26.29 TL
 • Dini Bayramlarda Özellikli Birimler (Ameliyathane-Diyaliz-Yoğun Bakım-Acil Servis-112 Acil) : 39.44 TL

Yukarıdaki ücretler 2 yıllık mezun olan sağlık personeli içindir.

Tıbbi Görüntüleme Teknikerinin Maaşları Nasıl Hesaplanır?

Radyoloji teknikerinin maaşı hesaplanacağı zaman ek ödemeler de eklenmektedir. Kişinin medeni durumu, .ocuk sayısı, çalıştığı yıl sayısı alacağı maaşı etkilemektedir.

 • Eşi çalışmayan radyoloji teknikerleri için aile yardımı olarak 535.17 TL ödenmektedir.
 • 6 yaşından küçük çocuğu olan sağlık personeline 117.72 TL çocuk yardımı ödenir.
 • 6 yaşından büyük çocuğu olan sağlık personeline ise 2024 yılında 58.86 TL ödeme yapılır.
 • Eşi çalışmayan ve 6 yaşından küçük çocuğu olan kişiye ek olarak 535.17 TL + 117.72 TL = 652.89 TL ödeme yapılır.
 • Maaş hesaplanırken kişinin eğitim durumu ve derece kademesi maaşa etki eder.

 Anestezi teknikerlerinin maaşlarının ne kadar olduğunu merak edenler Anestezi Teknikeri Maaşları Ne Kadar? yazımızdan detaylı bilgi alabilirler.

Yorumlar
 1. Cemil dedi ki:

  Radyoloji teknikeri maaşları eriyor

 2. Özlem dedi ki:

  Eriyor derken ? Tercih yapacağım da bilgilendirirseniz çok sevinirim