Kosgeb Destekleri

En Yaygın Göz Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

21.02.2023
En Yaygın Göz Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

En yaygın göz hastalıkları ve tedavi yöntemleri hakkında faydalı bilgiler.

Göz Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

Gözde sulanma, kaşıntı, ağrı, okurken zorlanma, yazıların birbirine karışması, göz ve baş ağrısı, gözleri kısarak bakma ve odaklanma problemleri göz hastalıkları belirtilerindendir.

Arpacık nedir?

Arpacık, kısa sürede oluşan ve göz kapağı salgı bezlerini etkileyen enfeksiyonlardan biridir. İhmal edilmesi halinde risk büyür ve göz kapağı kistine dönüşebilir.

Glokom (Göz Tansiyonu Hastalığı) Nedir?

Gelişim evrelerinde bir belirti ve bulgu bulunması zor olan Glokom sessizce ilerleyen bir hastalıktır. Erken teşhis için yılda bir göz muayenesi olunmalıdır.Sinsi bir hastalık olan glokomun tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Düzenli göz muayenesinde göz tansiyonunu ölçtürmeyi unutmayın!

Retina Nedir?

Retina göz küresinin arka duvarını kaplayan görmemizi sağlayan hücrelerin bulunduğu sinir tabakasıdır. Retina erken teşhis, koruyucu medikal tedavi ve geç kalınmadan yapılacak doğru cerrahi müdahale hayati önem taşımaktadır. Retina hastalıklarından bazıları sarı nokta hastalığı, retina yırtıkları ve şeker ve hipertansiyona bağlı kanamalardır.

Retina Hastalıkları Nelerdir?

 1. Diyabetik Retinopati
 2. Makula Dejenerasyonu (Sarı Nokta)
 3. Retina Dekolmanları
 4. Prematüre Retinopatisi

Retina Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

 • Göz önünde sinek uçuşmaları
 • Gözde ışık çakmaları
 • Ani veya yavaş görme kaybı
 • Görüşün perdelenmesi
 • Görüş alanında karanlık bölgeler oluşması

Sarı Nokta Hastalığı

Sarı Nokta (Makula Dejenerasyonu) 55 yaşından sonra oldukça sık görülen ve ilerlemesi halinde görme kaybına yol açabilen bir hastalıktır.

Dünya Göz Hastanesi Muayene Ücretleri sayfasından muayene ücretlerini öğrenebilirsiniz.

Sarı Nokta Hastalığı Nedenleri

 • Hipertansiyon
 • Sigara
 • Beslenme Şekli
 • Kolesterol Yüksekliği
 • Şişmanlık
 • Güneş ışığına uzun süre maruz kalma

Sarı Nokta Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Görme kaybı, cisimleri, çizgileri eğri veya kırık görme, göz önünde karartılar, görme kalitesinde bozulma, renk görmede bozukluklar sarı nokta hastalığının belirtilerindendir.

Göz Tembelliği Nedir?

Bir gözün diğer göze oranla daha düşük görmesine göz tembelliği denir. Göz tembelliği 9 – 55 yaş arası ameliyatsız, ağrısız, ilaçsız ve risksiz tedavi edilebiliyor. Bu alanda özel branş doktorlarımız mevcuttur. Göz durumunuzun uygunluğuna göre doktorunuz muayene sonrası karar verebilir.

Katarakt Nedir?

Katarakt orta yaş üstü olan kişilerde karşılaşılan bir göz hastalığıdır. Katarakt, göz bebeğinin arka kısmında bulunan ve görmeyi sağlayan doğal göz merceğinin saydamlığını kaybetmesi ve matlaşmasıdır. Yani görme bozukluğu olarak buğulaşma veya bir camın arkasından bakıyormuş gibi görme olur.

Katarakt Belirtileri Nelerdir?

Görmede azalma, ışığa hassasiyet, çift görme, okuma zorluğu, gece görüşünde bozulma ve renklerde soluklaşma kataraktın belirtilerindendir.

Katarakt Tedavisi Nedir?

Katarakt, herhangi bir ilaçla veya gözlükle tedavi edilmez. Katarakt tedavisindeki tek yöntem ameliyattır. Katarakt Tedavisi, Mikrocerrahi sonucunda bir ameliyat gerektirir.. Katarakt tedavinde hekimin tecrübesi ve merceğin kalitesi oldukça önemlidir. Ameliyat öncesi araştırma yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardır.

Piresbiyopi Nedir?

40’lı yaşlardan sonra meydana gelen yakını görememe sorununa presbiyopi denir. Yakını gözlüksüz görmek isteyen kişilerin gözlerine kısa süren bir operasyonla çok odaklı mercekler takılır. Bu mercekler ömür boyu göz içinde kalabilir.

Göz İçi Mercekleri

Katarakt ameliyatı olurken göz içine yerleştirilen kişiye özel mercek ile, uzak, yakın, ve astigmat gibi tüm görme kusurlarından aynı anda kurtulabilirsiniz. Göz içi mercekler ile görme kalitenizi arttırabilirsiniz.

Konjonktivit Nedir?

Gözde ağrı ve kaşıntı, sulanmada artış, aşırı çapaklanma ve sabahları kirpiklerde kabuklanma konjonktivit belirtilerindendir. Mevsim geçişlerinde artan alerjiler konjonktivit riskini artırabilir.

Smile Lazer Nedir?

Göz kuruluğu yaşayan hastalar için en uygun yöntem olan smile lazer, miyopta 10, astigmatta ise 5 numaraya kadar tedavi imkanı sağlar.

Lazer Tedavisi Nedir?

Miyop, hipermetrop, asigmatın gibi göz hastalıklarının tedavisi için bütün dünyada kullanılan en yaygın yöntem Lazer’dir. Yapılacak ön muayene ve tetkikler neticesinde, göz yapınız ameliyata uygun bulunursa lazerle tedavi olabilirsiniz.

Trifokal Mercekler Nedir?

Trifokal mercekler Miyop, hipermetrop ve asigmat gibi kırma kusuru olan hastalara gelişmiş göz içi mercek yerleştirilmesi ile uzak ve yakın gözlüklerine veda etme seçeneği sunar.

Göz Kapağı Düşüklüğü

Göz kapağı düşüklükleri görmeyi etkilediği ve kişinin dış görünümünü bozduğu için düzeltilmesi gerekir. Kapak düşüklüğü hem yenidoğan bebeklerde hem de , erişkin ve yaşlılarda da görülebilir. Göz kapağı düşüklüğü sizi olduğundan daha yaşlı ve yorgun gösterir.

Göz Yaşı Kanal Tıkanıklığı

Bebeklerde gözlerde çapaklanma, sulanma ve kızarıklık gözyaşı kanal tıkanıklığı belirtisi olabilir. Bebeklerde sık görülen kanal tıkanıklığı için burun köküne masaj yapabilirsiniz.

Fakik Lens Tedavisi

20 numaraya kadar miyoplar, 6 numaraya kadar miyop astigmatlar, 10 numaraya kadar hipermetroplar ve 6 numaraya kadar hipermetrop astigmatlar bu tedaviyi olabilir. Lazer ameliyatından farkı, uygulamanın geri dönüşümlü olabilmesi ve yüksek miyop hipermetrop olan kişilere uygulanabilmesidir.

SIKLIKLA SORULAN SORULAR

Kimler Lazer Ameliyatı Olabilir?

18 yaşın üzerinde olan, gözlük veya lens kullananlar, göz dereceleri son 1 yılda değişmemiş kornea dokusu kalınlığı yeterli ve gözlerinde herhangi bir hastalık bulunmayanlar lazerle tedavi olabilirler.

Katarakt Ameliyatı Olduktan Sonra Gözlük Kullanacak Mıyım?

Hayır. Katarakt ameliyatı olduktan sonra göz içine takılan Tri-Fokal akıllı mercek ile uzak, yakın, orta mesafe asigmat olmak üzere tüm görme kusurlarınıza ve gözlüklerinize veda edebilsiniz.

Göz sağlığına iyi gelen besinler nelerdir?

Havuç, ıspanak, yeşillikler, yumurta, balık ve kuruyemiş gibi ürünler içlerinde barındırdıkları besin maddeleri sayesinde gözlerde oluşabilecek pek çok rahatsızlığın engellenmesinde etkilidir.

Göz kapağı düşüklüğünün zararı var mıdır?

Çocuklarda ihmal edilirse göz tembelliğine, yetişkinlerde ise görme alanının daralmasına yol açabilir. Ayrıca göz kapaklığı düşüklüğü baş ağrısına ve devamlı yorgun bir görünüme neden olabilir.

Glokomun belirtileri nelerdir?

Glokom son derece sinsi bir hastalıktır ve genellikle belirti vermez. Hastalığın belirti vermesi için ileri seviyede görme alanının daralması gerekir. Hastanın glokom belirtilerini daha erken fark edebilmesi için göz tansiyonu çok yüksek seviyelere çıktığında glokom krizine girmesi gerekir.

Göz kapağı düşüklüğü görmeyi engeller mi?

Üst göz kapağı düşüklüğü görme alanını daraltarak hastanın görmesini azaltmaktadır. Müdahale edilmediği taktirde özellikle çocuk yaş grubunda göz tembelliğine neden olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.