Kosgeb Destekleri

İzmirim Kart (ESHOT) Bakiye Sorgulama ve TL Yükleme

24.02.2023
İzmirim Kart (ESHOT) Bakiye Sorgulama ve TL Yükleme

İzmirim Kart Bakiye Sorgulama ve Eshot TL Yükleme: Online işlemlerden, mobil uygulama ve müşteri temsilcisini arayarak izmirim kart bakiye sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eshot kartımda kalan bakiye bakma ve kontrol etme internetten nasıl yapılır kartta aktarma süresi ne kadar?

İzmirim Kart 1 Haziran 2015 tarihinden itibaren ulaşım kartı olarak kullanılmaktadır. İzmir’de yaşayanlar kullanmış oldukları ulaşım kartlarının bakiyelerini ve TL yükleme işlemini online olarak gerçekleştirebilirler. Ayrıca İzmirim Kart’ınızı Tüm belediye otobüslerine binişlerinizde , tüm metro binişlerinizde,  izban binişlerinizde, teleferik tesislerinde kabin binişlerinde, vapur binişlerinizde, tüm akıllı tuvalet ödemelerinizde, buz pisti giriş ödemelerinizde, bisiklet kiralama ödemeleriniz için ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen tüm otoparklarda kullanabilirsiniz.  Bu yazımızda İzmirim Kart bakiye sorgulama, bakiye yükleme ve kart başvurusu hakkında detaylı bilgilere yer verdik.

Eshot Kart Nedir?

Eshot kart, İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan ESHOT tarafından geliştirilip üretilen akıllı şehir kartıdır. Şehrin ulaşım araçlarında kullanılabilmektedir. izmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan ESHOT 1943 yılında kurulmuştur. Elektrik Su Havagazı Otobüs ve Troleybüs’ün kısaltılmış haline denir.

İzmirim Kart (ESHOT) Bakiye Sorgulama Yöntemleri

 1. İzmirim kart bakiye sorgulama yöntemlerinden en çok tercih edileni https://online.eshot.gov.tr/giris web sitesi üzerinden yapılan sorgulama işlemidir.
 2. Mobil uygulama üzerinden sorgulama
 3. 320 0 320 numaralı müşteri hizmetlerinden sorgulama

ESHOT Bakiye Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

blank
İzmirim Kart Bakiye Sorgulama
 • ESHOT bakiye sorgulama işlemini online olarak yapmak için ilk olarak buradaki linke tıklayın.
 • Açılan sayfada “İzmirim Kart Bakiye Sorgulama” ve “Akıllı kartınızın bakiye bilgisini öğrenmek için tıklayınız.” yazılarının olduğu butona tıklayın.
 • Açılan sayfada “Akıllı Kart Numarası” yazan yere İzmirim kart numaranızı yazdıktan sonra aşağıdaki güvenlik kodunu girip devam et diyerek bakiye sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Eshot Ulaşım Kartları

ESHOT’a ait bir çok ulaşım kartı bulunmaktadır. İşte o kartlar;

 • İNDİRİMLİ KARTLAR: Öğrenci Kartı, Öğretmen Kartı, 60 Yaş Kartı
 • ÜCRETSİZ KARTLAR: 65 Yaş Kartı, TÜİK Kartı, Posta Dağıtıcısı Kartı, Zabıta Kartı, Basın Kartı, Emniyet Hizmetleri Sınıfı Personeli (POLİS) Kartı, Engelli/Refakatçi İzmirim Kartı, Er/Erbaş İzmirim Kartı, Jandarma İzmirim Kartı, Sahil Güvenlik İzmirim Kart
 • DİĞER KARTLAR: Resmi Kurum Kartı, Personel Ulaşım Kartları, Çocuk İzmirim Kart

İzmirim Kart Bakiye Yükleme Nasıl Yapılır?

İzmirin kart TL yükleme işini de online olarak sadece bir kaç dakika içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. İzmirim Kart’a internet üzerinden kredi kartı veya kredi kartı özellikli banka kartları ile bakiye yükleme yapabilirsiniz. İzmirim kart bakiye yüklemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

 1. ESHOT TL yükleme için ilk olarak https://online.eshot.gov.tr/giris adresine giriş yapın.
 2. Açılan sayfada “İzmirim Kart TL Yükleme” ve “İzmirim Kart’ınıza online yükleme işlemi yapmak için tıklayınız.” yazılarının olduğu butona tıklayın.
 3. Açılan sayfada “Akıllı Kart Numarası” yazan yere İzmirim kart numaranızı yazdıktan sonra aşağıdaki güvenlik kodunu girip ödeme bilgisi sayfasına geçin.
 4. Ödeme bilgilerinizi doldurduktan sonra ESHOT bakiye yükleme işleminiz gerçekleşecektir.

ESHOT Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

ESHOT bakiye sorgulama işlemi online olarak, mobil uygulama üzerinden veya iletişim merkezi üzerinden yapılabilmektedir. Yukarıda paylaşılan İzmirim Kart bakiye sorgulama işlemini yaparak ESHOT Bakiye sorgulama işleminizi saniyeler içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

İzmirim Kart İlk Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzmirim Kart ilk kart başvurusunu online olarak yapabilirsiniz. Online olarak ilk kart başvurusu yapmak için;

 1. İzmirim Kart ilk kart başvurusu için buradaki linke tıklayın.
 2. Çıkan bilgilendirme ekranında sizden istenen bilgileri ve belgeleri doğru bir biçimde girmeniz gerekmektedir.
 3. Size ait olan fotoyu yüklemelisiniz.
 4. Kayıt yaparak ilk kart başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz.
 5. İzmirim Kart başvuru durumu için ise buraya tıkladıktan sonra başvuru tipi, TC kimlik numarası ve güvenlik kodunu girerek sorgulama yapabilirsiniz.

İzmirim Kart Başvurusunda Gerekli Belgeler Nelerdir?

İzmirim Kart başvurusu sırasında sizden bazı belgeler istenecektir. Her kart için farklı belgeler istenmekte. İşte İzmirim Kart başvurusu sırasında istenilen belgeler;

 • Öğrenciler için : Öğrenci belgesi
 • Öğretmenler için: Millî Eğitim Bakanlığı’dan alınan “Görev Yeri Belgesi”
 • 60 ve 65 Yaş için; Kimlik ibraz etmek

İzmirim Kart Mobil Uygulamaları

Google Play Android Uygulaması için tıklayın
Apple OIS Uygulaması için tıklayın
Windows Phone Uygulaması için tıklayın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.