Kosgeb Destekleri

Doğum Parası ve Süt Ödeneği Nasıl Alınır? 2021 Güncel

17.10.2021
Doğum Parası ve Süt Ödeneği Nasıl Alınır? 2021 Güncel

Doğum parası 2021 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yeni doğum yapmış olan annelere ödenen paradır. Peki 2021 Yılı Doğum ve Süt Parası ne kadar ve nasıl alınır?

Yeni doğum yapan annelerin doğum parası alabilmeleri için doğumdan sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Başvuru dilekçesi doğru bir şekilde doldurulduktan sonra başvuru alınır ve kısa bir süre sonra doğum parası annenin hesabına yatırılmaktadır. Bu yazımızda doğum parası ne kadar 2021 süt parası ne zaman yatar, doğum parası nasıl alınır, başvuru nereye yapılır, doğum parası hesaplama ve sorgulama gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.

Doğum parası SGK tarafından sigortalı olarak çalışanlar için ödenmektedir. Doğum yapan kişinin herhangi bir sigortalı işte çalışmasına gerek yoktur. Eşi sigortalı olarak çalışan annelere de doğum parası ödenmektedir. Yani kendisinin veya eşinin sigortalı bir işte çalışması doğum parası alması için yeterli olacaktır.

Doğum Parası Nasıl Alınır?

blank

Doğum parası alabilmek için ilk olarak Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne başvuru dilekçesi verilmelidir. Doğum yapan anne veya eşi başvuru yapabilir. Doğum belgesi veya çocuğun kimliği ile başvuruda bulunabilirsiniz.

blank
Doğum Parası Başvuru Dilekçesi

Doğum Parası Nereden Alınır?

Çalışan ve çalışmayan anneler doğum paralarını PTT üzerinden alır. PTT’den annenin adına para yatmaktadır. Anneden başkası doğum parasını çekemez.

Doğum Parası Hesaplama 2021

Doğum yapan anneler hesaplamayı çocuk sayısına göre yapmalılar. Doğum yapan anne ilk çocuğu için 300 TL, ikinci çocuğu için 400 TL, üçüncü veya daha fazla çocuk için ise 600 TL doğum parası alır. Doğum parası ne zaman yatar diye merak edenler için, yapılan başvuru sonrasında yaklaşık 1-2 ay içerisinde doğum parası PTT hesabına yatırılır.

Doğum Parası Sorgulama İşlemi e-Devlet Üzerinden Yapılabilmektedir

Doğum parasına başvuru yapıldıktan sonra başvuru sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden yapılabilmekte.  e- Devlet sayfasına giriş yaptıktan sonra Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama sayfasından başvuru durumunuzu öğrenebilirsiniz. Eğer ödemeniz yapıldıysa PTT şubelerine kimliğiniz ile giderek hesabınıza yatırılan parayı alabilirsiniz.

Doğum Parası Ne Kadar 2021

blank
Loving mom carying of her newborn baby at home

Çalışan ve çalışmayan anneler için doğum parası ödemesi aynı yapılır. 2021 doğum parası ödemeleri;

 • İlk Çocuk İçin: 300 TL
 • İkinci Çocuk İçin: 400 TL
 • Üçüncü çocuk ve sonra dünyaya gelen çocukların doğumu için: 600 TL
 • İkiz çocuk sahibi olan annelere: 700 TL

Çalışan anneye doğum parası

Çalışan veya çalışmayan tüm annelere doğum parası ödenmektedir. Doğum parası başvurusu için ilk olarak  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın başvuru dilekçesini doldurmak gereklidir. Sizin adınıza eşiniz de başvuru yapabilir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ya da Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne yapılan başvuru sonrasında doğum parası hesabınıza aktarılır.

Çalışmayan kadın doğum parası alabilir mi?

blank

Doğum yapanların en çok merak ettiği konulardan birisi de çalışmayan anneler doğum yardım parası alabilir mi? 2015 yılında çıkan yasada çalışan çalışmayan tüm annelerin doğum parası alabileceği belirtilmiştir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ya da Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne başvuran çalışan veya çalışmayan anneye doğum parası ödenir. Çalışmayan kadın doğum parası olarak  ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve daha sonra doğan çocuk için ise 600 TL doğum parası alır.  Çalışmayan annenin doğum parası PTT hesabına yatar. Çalışmayan anneye doğum parası veriliyor mu diye merakınızı gidermiş olduk.

Çalışan veya çalışmayan anneye doğum parası ne kadar ödenir?

 • 1. Çocuk İçin 300 TL,
 • 2. Çocuk İçin 400 TL,
 • 3. Çocuk ve diğerleri için ise 600 TL.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine

Süt Parası Alma Şartları Nelerdir?

blank

Sigortalı olarak çalışan annenin süt ödeneği alması için doğumun canlı olarak gerçekleşmesi gerekmektedir. Fakat aşağıdaki şartların da uygun olması gerekmektedir.

 • Sigortalı olarak çalışan anne veya babanın doğumdan önce 1 yıl içerisinde en az 120 gün sigortalı olarak çalışmış olmalı,
 • Esnaf olanların ise 1 yıl içerisinde 120 gün sigortasının yatmış olması ve sigorta borcunun bulunmaması gerekiyor. Eğer borç varsa 2021 süt ödeneğinden faydalanamaz.
 • Doğum parası alınacak olan bebeğin yaşıyor olması gerekiyor.
 • Eğer doğum zamanında işten ayrılma durumu var ise doğumdan önceki  15 ay içerisinde 120 günlük sigorta pirimi ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Süt parası alacak olan annelerin doğumdan önce ve sonra 8 hafta , yani toplamda 16 hafta işe gitmemesi gerekmektedir.

Süt Parası Kaç Ay Verilir?

Süt parası sadece 1 defa ödenir. Maaş gibi her ay düzenli olarak yatırılmaz. Bebeğin doğumundan itibaren 5 yıl içerisinde başvuru yapılabilir. Süt parası başvuruları Sosyal Güvenlik Kurumu İl veya İlçe Müdürlüklerine yapılmaktadır.

Süt Parası Almayı Unutmayın!

Çalışan annelere veya babalara 202 TL emzirme ödeneği yapılır. 2020 yılı için belirlenen süt parası 202 TL’dir. Süt ödeneği sorgulaması E-Devlet uygulaması üzerinden yapılmaktadır.

e-Devlet üzerinden süt parası başvurusu takip edilebilir ve ödenek PTT üzerinden bizzat alınabilir. 2020 yılı içinde belirlenen asgari ücret baz alınarak süt parası 202 TL olarak güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Doğum parası nereden alınır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine başvuru yapıldıktan sonra PTT’den alınır.

Doğum parası için nereye başvurulur?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine başvuru yapılır.

Doğum parası ne zaman alınır?

Başvuruyu yapan anneler doğum parasını 1-2 ay içerisinde PTT’den alabilirler.

Yorumlar
 1. blank Nazlı Gülüş dedi ki:

  Doğum parası başvurusu yaptım ben Haziran ayında başvuru yapmıştım hala para yatmadı