Kosgeb Destekleri

Devlet Destekli Sera Kredisi 2024 (2 Yıl Geri Ödemesiz)

23.02.2023
Devlet Destekli Sera Kredisi 
2024
 (2 Yıl Geri Ödemesiz)

Son yıllarda pek çok alanda devlet eli ile vatandaşlara çeşitli isimler altında devlet destekli hibe krediler verilmektedir. Verilen devlet destekli hibe krediler içerisinde en yüksek oranı ise ekonomiyi canlandırmak adına, tarım ve çiftçilik ile uğraşan kişilere verilen krediler oluşturuyor. kosgeb topraksız tarım teşvikleri var mı seracılıkta kurulum ve gül yetiştiriciliği desteği oluyor mu sera kurulumu nasıl yapılır seracılığa kadın hibesi istiyorum şartları nelerdir?

Tarım ve çiftçilik mesleğini yapanlara bir destekte, sera kurmak isteyenlere ya da hali hazırda bulunan serasını büyütmek isteyenler için oluşturuldu. 7 yıl vade süresi ve 2 yıl geri ödemesiz şekilde gerçekleşen devlet destekli sera kredisi 2024 nedir? Kimler devlet destekli sera kredisinden faydalanabilir? Hibe kredi desteği almak için gerekli olan şartlar nelerdir gibi pek çok çiftçi ve sera işiyle ilgilenen kişilerin merak ettiği soruların tüm cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Sera Kredisi Nedir?

Devletin, kendi Kamu Bankaları ya da anlaşma sağladığı diğer özel bankalar aracılığı ile seracılık işini yapmak isteyen veya var olan serasını daha da büyütüp genişletmek isteyen girişimcilere sıfır faiz oranı ile vermiş olduğu kredi türüne sera kredisi adı verilmektedir.

Tarımsal kalkınmayı destekleme ve yükseltme amacı ile Bakanlar Kurulu tarafından bir karar alınmış ve tarıma dayalı gerçekleşecek ekonomik yatırımlara teşvik etmek için devlet destekli hibe kredi projeleri oluşturulmuştur.

Devlet Destekli Sera Kredisi Ne Kadardır?

Daha önceki yıllarda uygulamaya konulmuş olan, çiftçiyi ve sera kurmak isteyen, kendi serasını büyütmek isteyen kişilere yönelik alınan devlet destekli sera kredisi yardımı 2024 yılında da devam etmektedir.

Bu kredi, seracılık mesleğini yapmak isteyen yeni girişimciler ile kendine ait bir serası zaten bulunuyor olup bu serayı büyütmek ve geliştirmeyi amaçlayan yatırımcı kişilere yönelik bir kredidir. Devlet destekli sera kredisi; seraya yapılacak olan yatırım bedelinin % 75’ini karşılamakta olup, 120 aylık bir vadeye göre değerlendirilmektedir.

Sera (Örtü altı tarım) kredileri, projenin içeriği de göze alınarak 7 yıl vadeli ve 2 yıl geri ödemesiz olarak planlanmıştır.

Sera Kredisi Alabilmek İçin Gerekli Belgeler

7 yıl vade ve 2 yıl geri ödemesiz olarak verilen devlet destekli sera kredisi, tarım ve çiftçilik ile uğraşan yatırımcı ve girişimci kişilerin rahatlıkla alabileceği bir kredidir. Sera kredisi alabilmek için Bulunması gereken belgeler şöyledir;

 • Kişinin çiftçilik yaptığını kanıtlayan Çiftçilik Belgesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Kontrollü örtü altı kayıt sistemi belgesi
 • Şayet sera satın alınacak ise uzman tarafından verilecek olan inceleme belgesi
 • Yeni bir sera oluşturulacak ya da büyütmek için bir tadilat yapılacak ise fatura bilgileri gerekmektedir.

Faizsiz Olarak Sera Yenileme Kredi Desteği Nedir?

Sera alanı 3 dönümden küçük olmayan fakat kredi almak için sera şartlarının uymadığı kişilerin, mevcut seralarını yenileyebilmelerini sağlamak için düşük faiz oranları ile verilmekte olan kredi desteğidir. Sera yenileme kredi desteğini alan çiftçiler, alınan destek kredisi ile seralarını yenileyebilir ve diğer devlet destekli 7 yıl vadeli 2 yıl geri ödemesiz olan sera kredisine başvurabilmektedir.

Sera Kurmak İçin Destek Hibeleri

Devlet tarafından Tarım Bakanlığı aracılığı ile tarım ve ekonomiyi kalkındırma projelerinden biri olan sera kurmak için destek hibeleri, özellikle genç çiftçileri desteklemek için oluşturulmuştur. Köye dönüş projesi adı verilen oluşumda genç çiftçilere destek olmak için verilen devlet destekli  ve 81 ilin hepsinde uygulama yolu açık olan hibeden yararlanma şartları şu şekildedir; 

 1. Hibe desteği için başvuruda bulunan genç girişimcilerin 18 ile 40 yaş arasında olması
 2. Girişimci gencin ikamet ettiği köy, kasaba ya da ilçe nüfusunun 20 binden az olması 
 3. En az 1 dönüm sera için kullanılacak arsa bulunması
 4. Girişimci gencin serada Salatalık, domates, patlıcan, biber gibi sebzeler ve muz yetiştirecek olması gerekmektedir.

Damlama sulama için de devlet desteği alabilirsiniz.

Yeni bir sera kurmak isteyen genç girişimciler, devlet destekli ve geri ödemesiz olarak en fazla 30.000 TL hibe desteği alabilmektedir. Girişimcilerin bulunduğu bölgeye göre değişebilmekle birlikte, 5 ve 40 dönüm arasında bir arazide sera kurmak istenen sera yatırımlarında söz konusu girişimciler çeşitli teşvikler kapsamında; Sigorta prim desteği, KDV istisnası, Gümrük vergisi muafiyeti, Vergi indirimi ve Yatırım yeri tahsisi ile faiz desteği gibi çeşitli devlet desteklerinden faydalanabilirler.

Devletten Sera Kurmak İsteyen Gençlere Destek

7 yıl vadeli ve 2 yıl geri ödemesiz olan Devlet destekli sera kredisi gibi, çiftçilere ve çiftçilikle uğraşmak isteyen girişimcilere destek verilen kredilerden birisi olan bu kredi (Köye dönüş projesi) sahip olabilmek için; 

 • Kullanılacak olan arazinin büyüklüğünün 1 dönümden fazla olması
 • Bu krediye başvuracak olan girişimcinin daha önceden, başka hiçbir kurumdan destek ödeneği almamış olması
 • Sera yapılacak olan arazinin mutlaka örtü altı (Sera) sistemine kayıtlı olması
 • Serada kesinlikle kimyasal gübre değil, bunun yerine organik gübre kullanılması gerekmektedir.

Sera Kurmak İçin Kredi Desteği Veren Kurumlar

 1. Tarım ve Ormancılık Bakanlığı
 2. Ziraat Bankası
 3. KOSGEB
 4. Finansbank ve
 5. Tarımda Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu

Devlet Destekli Sera Kredisi 2024 Kredi Veren Yerler

Devlet destekli sera kredisi 2024 başlıklı yazımızda,  devletli destekli olarak verilen ve 7 yıl vade kolaylığı ile 2 yıl geri ödememe avantajlarının bulunduğu sera kredisini kimlerin alabileceği, diğer sera ile ilgili destek kredilerinin niteliklerini anlatmaya çalıştık.

Devletin tarım ve çiftçiliği kalkındırmaya yönelik oluşturmuş olduğu ve hem Kamu bankaları hem de destek konusunda anlamış olduğu Özel bankalar ve bazı kurumlar tarafından verilen sera kredisi nerelerden alınmaktadır?

Sera Kredisi Veren Kurumlar

Ziraat Bankası, devlet destekli sera kredisi almak isteyen kişilere kredi imkanı sağlamaktadır. Bu krediyi almak için, en az 1 dönüm büyüklüğünde sera alanının olması şartını taşıyanlar ve hazırlamış oldukları fizibilite raporları ilgili bakanlık tarafında onaylanmış olan kişilere verilmektedir.

KOSGEB, Bu kurumdan başvurunun olumlu sonuçlanması için öncelikle KOSGEB’in kendi şartlarını yerine getirmiş olunmalıdır. Bu şartlardan en önemlisi, KOSGEB’in hazırlamış olduğu 32 saatlik girişimcilik kursuna katılarak, kurs sonunda başarılı olmaktır. KOSGEB, bu şartı yerine getirmiş olan kişilere 100.000 TL devlet destekli ve sıfır faizli destek kredisi vermektedir.

Bunların dışında Finansbank, Şekerbank, TEB, Denizbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası gibi bankalarda devlet destekli sera kredisi vermektedirler.

Devlet Destekli Sera Kredisi Alabilmek İçin Bankadan istenen Belgeler

Devlet destekli sera kredisi alabilmek için söz konusu bankalardan istenen belgeler şu şekildedir;

 1. Kredi başvurusu yapan kişinin çiftçilik belgesi
 2. Kimlik kartı ve bir fotokopisi
 3. Serayı oluşturacağı araziye ait kira sözleşmesi ya da tapu belgesi
 4. Kredi karşılığında teminat olarak gösterilebilecek bir taşınmaza ait tapu belgesi.
Yorumlar
 1. Erdal dedi ki:

  2850 mk müsait alanım var 15 yıldı sebze yetiştiriyordu sera desteği almak istiyorum bana yardımcı olmanızı ümüt ediyorum