Kosgeb Destekleri

Alkol Vücuttan Kaç Günde Çıkar? Atılma Süresi

05.07.2021
Alkol Vücuttan Kaç Günde Çıkar? Atılma Süresi

Alkol alınmaya başlanmasından itibaren etkisi bir saat sonra en yüksek seviyelere çıkmaktadır. Peki alınan alkol vücuttan kaç günde çıkar? Kaç saatte atılır ve nasıl atılır?

Tüketilen alkol mideden barsaklara geçer, sonrasında sindirim sistemi sayesinde emilerek vücut sıvısına dönüşmektedir. Alkolün gıdalarla birlikte alınması emilimi yavaşlattığından dolayı etki süresini de uzatmaktadır. Uzmanların görüşlerine göre alınan alkolün vücuttan atılma süresi, yaş, cinsiyet, kilo, aç veya tok olarak alınması, hızlı veya yavaş alınması gibi etkenlere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Bir seferde alınan miktar, içkinin içilme şekli, içkinin hangi şartlar altında içildiği (yer, kişinin psikolojik durumu, duygusal durumu, yanında başkalarının olup olmaması, herhangi başka bir madde alınıp alınılmadığı (uyuşturucu vb.)  gibi etkenler alkolün etkisini değiştiren faktörlerdir.

Alkol vücuttan nasıl atılır?

Alkol alındıktan sonra %10’u midede %90 ‘ı hızla ince bağırsaktan kana karışır. Kana karışan alkol miktarına göre, beyinin çalışmasını yavaşlatır.

Alkol tüketen kişinin kanına karışan alkol miktarı; 

 • Belirli bir zamanda ne kadar içtiğine, 
 • Vücut ölçülerine, cinsiyetine, vücut yapısına ve metabolizmasına, 
 • Midedeki yiyecek çeşidine ve miktarına göre değişir.

Normal bir yetişkinin metabolizması saatte 8.5 gr. alkolü (bir biranın 2/3si) sindirip vücuttan atabilir. Ancak, bu rakam kişinin, fiziki yapısına, cinsiyetine, böbreklerinin durumuna ve genetik özelliklerine göre önemli değişiklik gösterir.  Bir çalışmaya göre de alkolün vücuttan atılımı saatte en az 0,16 – en çok 0,20 promil olarak saptanmış. (Genellikle bu iki rakamın ortalaması 0,18 promil kabul edilmektedir.) Ancak bu rakamlar %100 kesin rakamlar değildir. Kişinin fiziki yapısı ve metabolizmasına göre bu rakamların en alt veya en üst değerlerine göre değerlendirme yapılır.

Alkol etkisi nasıl geçer?

Alkolün etkisinin azaltmak için bol su içebilirsiniz. Su alkolü daha az seyrelteceği için ve metabolizmayı hızlandıracağı için alkolün etkisini azaltmada önemli rolü vardır. Alkol aldıktan sonra uyumadan önce bol su tükenmeniz sabah daha dinç uyanmanızı ve baş ağrısı çekmemenizi sağlayabilir. Baş dönmesini ve halsizliği azaltmak için ayran ve maden suyu karışımı içilebilir.

Alkol vücuttan en hızlı nasıl atılır?

Alkolü vücuttan hızlı bir şekilde atmak için bol bol su içilebilir. Taze sıkılmış meyve suları içerek hem enerji alabilir hemde karaciğer işlevlerini arttırabilir. Gün boyu vücuduna zarar vermeyecek olan sıvı şeyler içilebilir. Kafeinli içeceklerden uzak durun!

Alkolün vücuttan atılma süresi

Alkolün vücuttan tamamen atılma süresi, alınan alkol miktarı, yaş, cinsiyet, kilo vb. farklılıklardan dolayı 24 ile 72 saat arasında değişiklik göstermektedir.

2 duble rakı içen bir bayanın vücudunda en erken 12 saat sonra alkol tamamen atılabilir. Fakat 2 duble rakı içen erkeğin vücudundan alkolü atma süresi ortamala olarak 6 saat sürebilir. Alkol vücuttan kaç günde çıkar sorusunun net bir cevabı bulunmamaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bir çok etken bunu etkilemektedir. İçilen alkolün miktarı, yaş, cinsiyet vb. durumlar en çok atkileyen faktörlerdendir. Bazı insanlarda 1 bira 8 saatte tamamen atılırken bazı insanlarda atılması ise daha fazla sürebilir. Aç karnına içilen alkolün atılması tok karnına içilen alkolün atılmasından daha kolaydır.

Yorumlar
 1. Emel dedi ki:

  Alkol vücuttan kaç günde çıkar bilen var mı?

  1. Yakamoz dedi ki:

   2 güne yani 48 saatte temizler diye biliyorum.. bol su takviyesi alarak idrarla atımı hızlanır